"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Izraelští Arabové vyzývají Izrael, aby se zbavil své židovské identity

Autor: Isabel Keršnerová | Publikováno: 22.2.2007 | Rubrika: Izrael
Ilustrace

Jeruzalém – Skupina vlivných izraelských Arabů vyzvala Izrael, aby se přestal definovat jako "židovský stát" a stal se "souhlasnou demokracií, jak pro Araby, tak i pro Židy", což vyvolalo po celé zemi obrovský úžas a diskuze.

 Předmět sporu je částí zprávy pod názvem "Vize budoucnosti palestinských Arabů v Izraeli", která vyšla minulý prosinec pod záštitou Výboru arabských starostů v Izraeli, kteří zastupují 1,3 milionů Arabů v zemi, což je pětina celkového obyvatelstva. Pracovalo na ní přes čtyřicet známých akademiků a činitelů.

 Ve zprávě vyzývají Izrael, aby uznal izraelské Araby jako původní skupinu se společnými právy. Tvrdí, že Izrael tradičně diskriminuje nežidovské občany používáním symbolu státu, některými základními právy, jakož i rozdělováním rozpočtu a územním plánem.

 „Autoři navrhují vládu na základě „souhlasné demokracie" podle vzoru belgického modelu, kde obyvatelstvo mluví vlámsky a francouzsky. Spočívala by v proporcionálním zastoupení, dělení moci ve vládě, jakož i autonomii pro arabskou společnost v oblastech, jako je vzdělání, kultura a náboženské záležitosti.

 Zpráva se nezabývá otázkou palestinského státu na západním břehu a v Gaze, kde pod izraelskou okupací žije kolem tři milionů Arabů, kteří nemají občanství. Cílem je uspořádání budoucnosti Izraele.

 Reakce na tuto výzvu byly mezi židovskými Izraelci pochopitelně různé. Od pochopení až po - samozřejmě ve většině případů - pobouření. Dokonce i někteří představitelé levého středu, který se zabývá občanskými právy, výzvu odsoudili jako znepokojující a škodlivou. Pravice izraelské Araby označila za pátou kolonu a za demografickou a strategickou hrozbu pro přežití státu.

 Mnoho izraelských Arabů tvrdí, že jsou druhořadí občané, kterým se nedostává těch samých služeb a podmínek, jako Židům. Jsou prý vystavováni diskriminaci, co se týče zaměstnání, vzdělání a státních úřadů.

 Minulý měsíc byl zástupce Strany práce, muslimský Arab Ghaleb Madžadele, jmenován vládním ministrem - poprvé v historii Izraele. Jeho zvolení bylo izraelskými Araby, kteří často bojkotují hlavní sionistické strany, velice rychle kritizováno a označeno jako neproduktivní. Ti totiž podporují pouze ty uchazeče, kteří se snaží kandidovat do parlamentu na zvláštní arabské volební listině pro opoziční pozice.

 Madžadele se počas rozhovoru distancoval od zmíněné zprávy. Podle něj by pragmatická politická akce pomohla arabskému sektoru více, než jakýkoli ideologický program. „Faktem je, že Izrael je židovský stát se židovskou většinou. Můžeme snad tuhle realitu změnit slovy?" ptá se.

 Avšak i sám Madžadele přiznává, že mu není jedno, když se setkává s národnímí symboly jako je vlajka s Davidovou hvězdou či hymna, ve které se zpívá o „židovské duši", tesknící po Sionu.

 „Bylo to děláno a má to smysl jen pro Židy, arabská menšina se nebrala v úvahu. Když od nás Izrael požaduje, abychom se plně integrovali, tak potom potřebujeme hymnu a vlajku, která by i toto odrážela. My a stát se musíme hluboce zamyslet, zda se vydáme tímto směrem. Ale musí to být oboustranná dohoda."

 Mnoho z členů "Vize budoucnosti" jsou také členy izraelských akademických institucí. Například Asad Ghanem, jeden z hlavních činitelů prohlášení, je vedoucím oddělení vládní a politické teorie na univerzitě pro politickou vědu v Haifě.

 Židovští konzervativci a liberálové byli tímto prohlášením zaskočeni. Mnozí z nich byli rozzlobeni popisem Izraele, vzniklého prý jako výsledek „osídlování zapříčiněného sionistickou židovskou elitou na Západě a umožněného koloniálnímí zeměmi po holokaustu".

 Židovští kritici tvrdí, že "Vize budoucnosti" popírá právoplatnost Izraele a příčinu jeho existence, jako výsledek uskutečnění židovské seberealizace. Dodávají, že tato vize podkopává myšlenku dvoustátního řešení v izraelsko-palestinském konfliktu, protože naznačuje založení palestinského státu vedle státu židovského.

 V lednu se přední členové a vedoucí institutu Izraelská Demokracie (všeobecně liberální, nezávislé výzkumné skupiny, která spolupracovala na projektech s některými arabskými intelektuály) nechali slyšet, že jim obsah zprávy působí velké bolesti.

 Profesor Šimon Šamir, bývalý velvyslanec v Jordánsku a Egyptě, napsal v arabském týdeníku Al Sinara vycházejícím v Izraeli, že „i mezi Židy nakloněnými arabským ambicím vyvolala výzva "Vize budoucnosti" jen pocit ohrožení."

 Zpráva také obnažila další zranitelná místa. Izraelské prohlášení nezávislosti slibuje sociální a politická práva všem občanům bez ohledu na náboženství, rasu či pohlaví a izraelští Arabové se podílejí na jeho demokratickém procesu.

 Avšak v průběhu několika desítek let byly židovsko-arabské vztahy poznamenány vzájemnou nedůvěrou a výhradami. Od roku 1948 až do roku 1966 žili Arabové pod vojenskou kontrolou. Vládní zpráva z roku 2003 připouští diskriminaci ze strany státních úřadů a nedávná zpráva o chudobě, kterou minulý rok vydal Institut izraelské národní pojišťovny, naznačuje, že 53 procent zbídačených rodin v Izraeli jsou arabské rodiny.

 Je také jasné, že většina izraelských Židů považuje židovskou identitu svého státu za jeho neoddiskutovatelný základ.

 Arabské strany se v židovském parlamentu tradičně zaměřovaly na otázky míru a rovnosti, ale arabská veřejnost byla postupně výsledky zklamaná, což vedlo k menšímu počtu voličů. Většina arabsko-izraelských politiků odmítlo zprávu "Vize budoucnosti" jako nereálnou a odhalující rozkoly v arabské společnosti.

 Arabské strany obsadily v izraelském parlamentu se 120 křesly 10 z nich. Někdy jsou židovskými poslanci obviňovány z provokací. Během poslední letní války v Libanonu byli také někteří arabští zákonodárci obviňováni ze sympatií k Hizballáhu.

 Dnes se známky stupňujícího se dogmatismu a extremismu objevují na obou stranách. Vedoucí extremistické strany Jisrael Bejtejnu Avigdor Lieberman, který má v parlamentě 11 křesel, se snaží snížit počet arabských muslimů - občanů Izraele, a to tak, že je navrhuje přesunout z některých přeplněných arabských měst do budoucího palestinského státu.

Zprávu "Vize budoucnosti" uvítalo jen nepatrně málo izraelských liberálů. Šalom Dichter, spoluředitel židovsko-arabské organizace Sikkuj, která monitoruje občanskou rovnoprávnost v Izraeli, přivítal tuto snahu jako otevření vážného dialogu o principech skutečné židovsko-arabské koexistence. Měl ale námitky proti historické interpretaci, jak to měli na mysli autoři.

 V lednu se do arabských sídlišť dostalo 30 tisíc kopií této zprávy publikované v izraelských arabských novinách.

 Podle výzkumu izraelských Arabů, který pořádal Yafa institut pod záštitou programu židovsko-arabské spolupráce Konráda Adenauera, si jen 14 procent účastníků myslí, že by Izrael měl zůstat židovský a demokratický stát v dnešní podobě. Dvacet pět procent chtělo židovský a demokratický stát, který by svým arabským občanům zaručoval plnou rovnoprávnost. Avšak plných 57 procent řeklo, že si přeje změny ve smyslu i obsahu, jakož i novou definici státu.

 Isabel Keršnerová, New York Times, 8.  února 2007

Překlad a komentář: Gabriel A. Levický, spolupracovník Eurabia.cz v New Yorku

 

Zajímavý a nový trend v arabském myšlení. Kdo ví, co mají “za lubem”. Jestli jim opravdu jde o rovnocenné uspořádání, nebo je to jen další trik pro expanzi. Byl bych velice zvědavý, jaký název by asi tak novému státu dali: např. Izraelistan, Paleizra, Gazaistan, etc.?

 Vše ale nasvědčuje tomu, že dnešní proudy a tlaky změní tvář středního Východu. O tom všem se též rozhoduje i na krvavých ulicích Iráku, v horách Afghánistánu, na hranicích Pakistánu, Íránu a Sýrie.

 O tom se však velice brzo dozvíme. Svět je dnes z pochopitelných důvodů zachvácen vášní globálního oteplování. Co bychom však potřebovali ještě více, je zabývat se problémem, jak globálně ochlazovat horké hlavy a vášně.

4456 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Turecko vydrbalo s Německem: v NATO vetovalo prohlídku svých lodí mířících do LibyeTurecká ambasáda v Praze podporuje turecké rasisty zakázané v EUSoros vyzývá EU k zásahu proti Maďarsku a jeho spojencem se stali maďarští antisemitéErdogan: „Tak a teď koukejte plnit to, co jste naslibovali, vy chytráci!“Fakta o anti-arménské a rasistické politice Ázerbájdžánu

ePortal.cz

Pomozte. Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Vidíme to v USA a západní Evropě. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikne Veto bruselské diktatury: Poláci a Maďaři nás svou odvahou drží nad vodou. Vyhladovět a ubližovat. Jourová - trojský kůň. Přidáme se, nebo budeme jen zbaběle čekat?

euPortal.cz

Genderové šílenství se rozmáhá i v České republiceProč Donald Trump vyvolává tolik nenávisti?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Každý, kdo nám bude chtít vnutit migranty, ohrožuje naše životy. Propaganda EU na tom nic nezměníNěmcům jsme nic neukradli, nic jim nedluhujeme. Naopak je to Německo jako nástupnický stát hitlerovské říše, které nám dosud nezaplatilo reparace v původní výši cca 360 miliard

ParlamentniListy.cz

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověďZvaž odchod z ODS, vzkázal Fiala Novotnému. Ten mu odpověděl. Jednou jedinou větou
Články autora
Průzkum
Byly transparentnější volby v USA nebo v Bělorusku? Kde podle Vás byly volby transparentnější - v USA nebo Bělorusku?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď