České ministerstvo vnitra varuje před teroristy
Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 25.03.2013 | Rubrika: ČR
Ilustrace
Teroristé by mohli přesunout těžiště aktivit do České republiky. Alespoň to tvrdí české ministerstvo vnitra v nově připravené Strategii ČR v boji proti terorismu.

Jak uvádí s odkazem na dokument ČTK, největším rizikem je nejen to, že si osoby podezřelé z terorismu vybírají Česko jako tranzitní místo, je pro ně údajně i prostorem pro jejich krátkodobý pobyt.

Strategie upozorňuje, že ačkoliv se Česká republika nestala místem teroristického útoku, riziko jeho uskutečnění na území ČR stále trvá. Zejména ve spojitosti s podporou, kterou Praha dlouhodobě vyjadřuje Izraeli.

Jak přitom má uvádět zpráva, možní teroristé by se mohli verbovat z imigrantských komunit, které se nacházejí na českém území. „Hrozba ze strany některých imigrantů bude nadále narůstat. Nebezpečné podhoubí pro radikalizaci představuje stále narůstající počet uzavřených národnostních enkláv, které zatím v České republice vznikaly převážně z ekonomických důvodů,“ varuje materiál.

O jaké národnostní enklávy se konkrétně jedná, Strategie ministerstva vnitra neupřesňuje.

Varování, že se Česká republika může stát těžištěm teroristických aktivit, není ve skutečnosti novinka. Protiteroristická strategie ministerstva vnitra, vydaná před třemi roky, na podobnou skutečnost již upozorňovala.

Pravděpodobně největším rizikem z pohledu terorismu je fakt, že Česká republika je nejen tranzitním místem, ale i prostorem pro krátkodobý pobyt osob důvodně podezřelých z napojení na „radikální“ respektive teroristické skupiny, jejich podpůrné organizace, respektive pro jednotlivce s tzv. radikálním zaměřením,“ uvádí dokument.

Potenciální teroristé si tedy, jak alespoň vyplývá z materiálu, už dříve udělali z ČR pohodlnou přestupní stanici a někteří z nich se určitou dobu na českém území zdržují. Českou republiku měl před svým teroristickým útokem údajně navštívit dokonce Anders Breivik, který zde chtěl nakoupit zbraně. Znamená to, že má Česko u zločinců dobré jméno? Budou se v Praze zastavovat po cestě do Londýna nebo Hamburku?

Do jisté míry ano. „ČR lze z hlediska potenciálního působení teroristických organizací nadále považovat za zemi spíše zneužívanou osobami podezřelými z napojení na teroristické organizace jako svou logistickou základnu. Zpravidla je využívána k tranzitu osob, získávání materiálního a finančního krytí, usnadnění vstupu, pohybu a pobytu v zemích schengenského prostoru anebo jako místo pro páchání jiné trestné činnosti,“ varuje Zpráva o bezpečnostní situaci na území České republiky za rok 2011.

Aktuální výroční zpráva Bezpečnostní informační služby ale ukazuje, že situace nemusí být tak horká. Podle české zpravodajské služby nebyla země v nedávné době přímo ohrožena teroristickým útokem a ani jinými teroristickými aktivitami. Mnohem větší riziko přestavuje šíření radikálních názorů.

Jednalo se především o šíření některých kontroverzních názorů, prezentovaných v muslimské komunitě a reakci na ně, o vývoj v džihádistické propagandě na internetu a o ohlasy na významné události tzv. Arabského jara, zabití předáků al-Qá´idy, teroristické útoky Anderse Breivika a napjatou situaci na Středním východě. BIS však v roce 2011 nezaznamenala případ radikálního výkladu islámu v hlavním názorovém proudu českých muslimů,“ uvádí BIS.

Jak stojí v materiálu české zpravodajské služby, v české muslimské komunitě se v minulosti radikální názory vyskytovaly pouze ojediněle. Nejostřejší projev fanatismu, který se dostal na veřejnost, byly fotografie brněnských muslimů, kteří pózovali s airsoftovými zbraněmi v tamní mešitě.

Podle BIS však česká muslimská komunita jako celek má spíše umírněný náboženský charakter, zvláště v porovnání se stavem v některých státech západní Evropy.

Česká republik musí v současné době čelit mnohem závažnějším rizikům, než je terorismus. Na tom se shodují prakticky všechny bezpečnostní složky státu i nový český prezident. V české společnosti je dlouhodobě přítomno pnutí mezi většinovou společností a některými menšinami, které se, kvůli táhlé ekonomické recesi a problematické integraci, čas od času vyostřuje.

Výbuch agrese v této oblasti je mnohem reálnější, než exploze sebevražedného útočníka v Praze.

http://czech.ruvr.ru

čtěte také:

Na školách v Česku už je 66 tisíc cizinců

Šéf mešity: „Hizballáh (vrahy židů) nepovažuji za teroristy“

Varování před manželstvím s muslimem od zlínského soudu