Tartus je malý, ale významný přístav
Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 13.08.2012 | Rubrika: Svět
Ilustrace
Rusko poslalo v červenci 2012 na základnu v syrském Tartúsu torpédoborec a stíhač ponorek Admiral Čabaněnko a tři doprovodná plavidla. Cestou se k nim podle informace agentury Interfax mají připojit lodě z baltické flotily. Podle armádních zdrojů agentury Interfax jsou na lodích příslušníci ruského námořnictva ,voda, potraviny a palivo pro ruskou základnu v Tartúsu.

Sýrie je republika, která  podle ústavy je socialistickou lidovou demokracií. Prakticky zde dosud vládla jedna politická strana - Baas (Strana arabské socialistické obrody).

Tartus je druhý významný přístav Sýrie který  byl založen Féničany jako obslužné město (obslužné funkce představují služby pro lokální, vnitřní požadavky města)pro blízký ostrov Arwad. Ostrov je protkán spletí úzkých a křivolakých uliček, je možné zde pozorovat tradiční výrobu lodí. Zachovalo se několik zbytků obranných valů a dvě pevnosti – jedna z nich je pro veřejnost nepřístupná, ve druhé je umístěno malé muzeum. Samotný ostrov je velmi malý, jeho rozměry jsou zhruba 800 x 500 m.

Jediná námořní základna Ruska mimo jeho území se nachází právě v tomto syrském přístavním městě Tartus. Základna Tartus se používá pro opravy a doplňování paliva ruských vojenských plavidel ve Středomoří. Základna byla postavena v roce 1970.

Damašek a Moskva se snaží co nejrychleji naplnit dohodu podepsanou 12. září 2008  mezi Ruskem a Sýrii. Podle této dohody poskytne dlouhodobě Sýrie Rusku tuto základnu pro jejich vojenské námořnictvo.

V devadesátých letech byla základna značně zanedbána, ale Moskva se rozhodla posílit svou vojenskou přítomnost v tomto  regionu , což znamenalo další investice do základny. V srpnu 2010 tehdejší velitel ruského námořnictva Vladimir Vysotsky řekl, že bude základna renovovaná, aby mohla servisovat lodě s vysokou tonáží, včetně letadlových lodí.

Ruské námořnictvo (oficiálně VMF, Vojenno-morskoj flot) mělo k dispozici  v roce 2009  cca 60 ponorek, přibližně 70 velkých hladinových bojových lodí (křižníků, torpédoborců, fregat a korvet), téměř 80 pobřežních a hlídkových člunů, cca 40 minolovek, zhruba 70 obojživelných výsadkových lodí a vznášedel a 370 logistických a podpůrných lodí. Značná část těchto lodí byla však již zastaralá Slouží v něm kolem 130 tisíc vojáků. Na jeho modernizaci chce Kreml do roku 2022 vydat v přepočtu asi tři biliony korun.

Ruský vliv v Sýrii, který sahá do dob Sovětského svazu, nicméně nelze opominout ani dnes, o čemž svědčí i některá fakta. Podle moskevských diplomatických zdrojů v ní má dodnes úzké vazby na Rusko 160 tisíc lidí, z čehož tvoří 55 tisíc občané žijící ve smíšených manželstvích. V této zemi také pracuje 1250 civilních či vojenských odborníků. Kromě toho je Damašek významným dovozcem zbraní.

Ruská základna ve městě Tartús představuje symbol vlivu Moskvy. Tartús je  skromný přístav s malým počtem členů posádky. Navíc je kvůli malé hloubce nevhodný pro velké lodě, a proto se pro něj vlastně ani nehodí označení „základna“. Jde však o jediné místo, odkud má Rusko přístup do Středozemního moře.

Podle tvrzení Izraele,  v přístavech Tartus a Lakatija vyvíjejí Rusové ještě další činnost – obsluhují zde Íránem subvencovaný a Sýrii již údajně dodaný ruský systém protiraketové obrany S300, (S-300  je ruský raketový, protiletadlový systém dlouhého dosahu určený k obraně strategických cílů nebo uskupení vojsk před taktickými, operačně taktickými řízenými střelami a bojovými letouny, schopný činnosti za každého počasí i podmínkách intenzivního radioelektronického rušení), který je podobný izraelskému  protiraketovému systému obrany Arrow.

Není  tajemstvím, že Sýrie kupuje od Ruska zbraně a vojenskou techniku. Během poslední doby se hodně diskutovalo o syrských dodávkách raket SCUD libanonskému Hizballáhu, který opět zbrojí a připravuje se na případnou válku s Izraelem.

Rusko poslalo v červenci 2012  na základnu v syrském Tartúsu torpédoborec a stíhač ponorek Admiral Čabaněnko a tři doprovodná plavidla. Cestou se k nim podle informace agentury Interfax mají připojit lodě z baltické flotily. Podle armádních zdrojů agentury Interfax jsou na lodích příslušníci ruského námořnictva ,voda, potraviny a palivo pro ruskou základnu v Tartúsu.

Spojená skupina lodí ruské Severní, Baltské a Černomořské flotily začala v těchto dnech působit pod společným velením. Má se procvičovat společná plavba pod společným velením, protivzdušná a protiponorková obrana a kromě toho ochrana civilních lodí před piráty.

Za hlavní loď této skupiny byla prohlášena protiponorková loď Severní flotily Admirál Čabaněnko. V hlavním štábu zdůraznili, že zabezpečovací lodě budou pravidelně vplouvat do syrského přístavu Tartús, aby tu doplnily zásoby vody, paliva a potravin. V případě technické potřeby sem mohou vplouvat i bitevní lodě.

Základna Tartus se dostala do mediálního zájmu poté, co Rusko zahájilo masivní námořní cvičení ve Středozemním moři. Sýrie je asi skutečně posledním spojencem Ruska  v oblasti Blízkého východu. Faktem však také zůstává, že Rusko zde  už delší dobu postupně ztrácí vliv.

Ruský prezident Vladimir Putin na poradě věnované plnění státního programu zbrojení prohlásil : „Vycházíme z toho, že Rusko si musí udržet a musí upevňovat svůj status jedné z předních námořních velmocí světa. Přitom musí mít naše vojenské námořnictvo možnost efektivně řešit celý komplex úkolů. Jedná se především o rozvoj námořní součásti strategických jaderných sil, o účast loďstva v zajišťování globální parity. Za druhé sem patří vytváření víceúčelových námořních skupin, které jsou s to spolehlivě čelit vojenským hrozbám z moře, zajišťovat spolehlivost dopravních komunikací a ochranu námořních lodí, efektivně bojovat s pirátstvím.

čtěte také:

Nová egyptská vláda má hned co řešit!

Mladí "francouzští" muslimové nenávidí nejvíce ženy a Židy. Hned na třetím místě jsou Francouzi. Ať žije multikulturalismus!

Současný Egypt a nově zvolený president