Sýrie. Co bude dál?
Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 17.05.2012 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace
Sýrie má na geopolitické mapě významné místo (a ještě významnější na mapě energetických zdrojů a tranzitních tras). K tomu, aby všechny dostupné informace dávaly nějaký smysluplný obraz dění, je opravdu asi daleko.

Situace v Sýrii je daleko složitější, než se zdá při prvním pohledu z venku. Dohodnuté příměří v Sýrii je porušováno, svět by si to měl přiznat a pokusit se změnit přístup, aby zastavil násilnosti. Ve čtvrtek to podle agentury AP prohlásil mluvčí amerického prezidenta Baracka Obamy.

Mluvčí Bílého domu Carney tvrdí, že je čas, aby se USA a další země pokusily o nový tlak na Asada. Washington mimo jiné navrhuje nové jednání Rady bezpečnosti OSN a další opatření, která Carney nespecifikoval.

Assadova rodina - ovládají armádu, bezpečnostní složky, většinu telekomunikací, bankovnictví a stavebnictví - spjatá s plynem a brutalitou bezpečnostních sil podtrhuje hněv, jenž živí povstání.

Damašek je v posledních měsících častým cílem bombových útoků. Režim je připisuje "ozbrojeným teroristickým gangům", jak označuje své odpůrce.

Přes 55 mrtvých a 372 zraněných si vyžádaly dvě silné exploze, které  otřásly východní částí Damašku 10.5. 2012.

Oba výbuchy náloží umístěných v automobilech se ozvaly v minutovém intervalu a provedli je sebevražední útočníci. Množství výbušniny bylo odhadnuto na nejméně 1000 kilogramů.
Exploze zničily přes 200 vozidel, polovina z nich zcela shořela. Značné jsou i materiální škody na veřejném i soukromém majetku.

Útok byl proveden na rychlostní silnici ve čtvrti Kazáz v jižní části metropole, kde je mimo jiné hlavní sídlo syrské zpravodajské služby, které bylo podle agentury AP těžce poškozeno. Detonace se ozvaly zhruba v 07:50 místního času (06:50 SELČ), tedy v době, kdy zaměstnanci přicházejí do práce a děti do škol.

Nálož vybuchla před desetipatrovým sídlem vojenské rozvědky, kde je i její velitelství a oddělení pro boj s terorismem, které se podílí na potlačování více než rok trvajících protestů. Zničena byla menší budova v komplexu, kde sídlí vojenská kontrarozvědka.

Tajné služby hrají v Sýrii významnou roli, spočívající především ve sledování populace a represi opozice. Patří mezi ně Direktoriát politické bezpečnosti, Syrská vojenská výzvědná služba, Generální direktoriát výzvědných služeb a Bezpečnostní služba vzdušných sil. Tyto služby operují nezávisle na zákonech i na sobě navzájem a často se dopouštějí porušování lidských práv.

V případě boje s terorismem rozlišuje Sýrie mezi teroristickými organizacemi, které veřejně odsoudila, a skupinami, které se podle Sýrie podílejí na legitimním boji proti Izraeli. Zatímco syrské instituce zasahují například proti Al-Káidě a Tálibánu, zároveň podporují a poskytují prostředky libanonskému hnutí Hizballáh a palestinskému hnutí Hamás.

Nejednotnost, nedostatek velení, a nedostatek zahraniční podpory, to vše jsou bolesti, kterými trpí syrská  opozice tváří v tvář režimu Bašára Asada.
Vojenský odboj se vedle nejasností na špici zatím potýká s dvěma  zásadními problémy. Zaprvé nedostatkem zbraní, a za druhé nedostatkem koordinace a centrálního velení.

Naprostá většina států však zatím odmítá představu, že by začala syrskou opozici vyzbrojovat, a to nejen kvůli rozporům na špici politického i vojenského vedení opozice.

Diplomatické úsilí na vyřešení syrské hádanky se nyní koncentruje v rukou Kofi Anana, zvláštního vyslance OSN pro Sýrii, který jedná také jménem Ligy arabských států.
Jak se však dalo předpokládat, Annanův plán nefunguje, což ve zprávě pro neveřejné zasedání Rady bezpečnosti z 25. dubna takřka přiznal i Annan samotný.

Neoznačil sice svou misi za neúspěch, ale situaci v Sýrii popsal jako „bezútěšnou“. Jeho mise zjevně poskytla režimu určitý manévrovací prostor a vytvořila dočasnou iluzi politického a diplomatického pokroku.

Na dodržování příměří má dohlížet celkem 300 pozorovatelů OSN.  Šéf pozorovatelské mise OSN norský generál Robert Mood v neděli připustil, že všechny problémy v zemi pozorovatelé vyřešit nemohou, vyjádřil ale přesvědčení, že mise může vést ke změnám.

Asadovo svržení se zatím bezprostředně nerýsuje. Režim ztratil legitimitu a jeho efektivita slábne.

Sýrie se dost možná stala druhým Irákem – nikoliv záměrně, ale jako nezamýšlený důsledek současné politiky. V Sýrii se připravuje půda pro podobný výsledek, když stále větší počet radikálních islamistů překračuje hranice do Sýrie a připojuje se k opozici.

Závažnou informaci představuje výzva Ajmána Zavahrího, „šéfa“ polomýtické al-Kájdy, který vyzval syrské obyvatelstvo, aby se ve svém boji proti režimu prezidenta Bašára Asada nespoléhalo na podporu západních zemí. Požádal všechny příznivce al-Kajdy v Turecku, Iráku, Jemenu, Libanonu a Jordánsku, aby vzbouřeným Syřanům přišli na pomoc.

Že jde o poměrně významnou modifikaci operativní situace v Sýrii, potvrzuje i výrok náčelníka izraelského generálního štábu Bennyho Gantze, že by se Izrael měl připravit – v případě pádu Asádova režimu – na přijetí jeho podpůrců, syrských alávitů, protože by jim jako šíitům v Sýrii hrozilo nebezpečí.

S Asadem jsou všichni alávité, většina syrských křesťanů a množství šíitských muslimů, i když důvody jejich podpory se velmi různí. Mezinárodně jeho vládu jistým způsobem podrželi „pragmatičtí a vypočítaví Rusové a Číňani“, v pozadí s Íránem.

Proti vládě jsou především sunnitští muslimové, podporovaní Západem i Saúdskou Arábií, ale i al-Kájdou a islamistickými milicemi. Syrští protivládní rebelové jsou vybaveni ve značném množství moderními zbraněmi, které byly do země propašovány z Iráku, Turecka, Jordánska, Libanonu a Saúdské Arábie.

Irák se přitom staví proti snaze arabských zemí zavést sankce na Sýrii. Obává se, že po pádu Asada by se mohla v Sýrii chopit moci sunnitská většina, což by povzbudilo i sunnitské radikály v Iráku. Ve výsledku by pak majoritní iráčtí šíité hledali ochranu u Íránu, což by posílilo jeho postavení v regionu.

Sýrie má na geopolitické mapě významné místo (a ještě významnější na mapě energetických zdrojů a tranzitních tras). K tomu, aby všechny dostupné informace dávaly nějaký smysluplný obraz dění, je opravdu asi daleko.

V zemi jako celku se však vláda hroutí. Celé oblasti se dnes vymykají kontrole, veřejné služby jsou postupně nedostupné a ekonomika klesá volným pádem.

Situace na území Sýrie je  nepřehledná, syrská armáda a bezpečnostní služby stojí, jak se zdá, momentálně na Assadově straně. Půjde-li to tak dál, vzbouřenci se sice mohou jakž takž udržet při životě, ale bez zásahu NATO zvenčí je nepravděpodobné, že by dokázali svrhnout režim.

čtěte také:

Strategické přátelství mezi USA a Afghánistánem

Ilegální židovské osady. Budou i židovští radikálové označováni za teroristy?

Taliban, Afghánistán a nerostné bohatství