Francie zavádí zákaz modliteb v ulicích
Autor: -bj- | Publikováno: 16.09.2011 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace
Dnešním pátkem dochází na slova ministra vnitra Guéanta a ve Francii začíná platit zákaz modlení v ulicích. S masovými pátečními modlitbami muslimů na ulicích se zejména potýkaly předměstské části Paříže, Marseille a Nice. Vytěsnění muslimských modliteb z ulic, veřejnou diskuzi a následný normativní počin de facto iniciovala koncem minulého roku předsedkyně třetí nejsilnější strany v zemi - protiislamizační Národní fronty – Marine Le Penová kontroverzním přirovnáním zabrání ulic modlícími se k fašistické okupaci.

Dnešním pátkem dochází na slova ministra vnitra Guéanta a ve Francii začíná platit zákaz modlení v ulicích. S masovými pátečními modlitbami muslimů na ulicích se zejména potýkaly předměstské části Paříže, Marseille a Nice. Vytěsnění muslimských modliteb z ulic, veřejnou diskuzi a následný normativní počin de facto iniciovala koncem minulého roku předsedkyně třetí nejsilnější strany v zemi - protiislamizační Národní fronty – Marine Le Penová kontroverzním přirovnáním zabrání ulic modlícími se k fašistické okupaci.

Ministr vnitra Guéant k zavedení zákazu modliteb v ulicích poskytl rozhovor deníku Le Figaro, ve kterém znovu zopakoval, že takovéto modlitby jednak nejsou hodny náboženství samého a jednak jsou v příkrém rozporu s principem nenáboženskosti republiky. S městskými islámskými komunitami se dohodl na respektování zákazu výměnou za poskytnutí prostor ve staré pařížské požární zbrojnici, v Nice je zas organizována autobusové doprava modlitebníků do mešity.

Stejně tak ministr znovu akcentoval, že nejkonfrontativnější výzvou imigrační politice je vytváření cizineckých ghet, která dezintegrují sociální jednotu a společenskou kohezi. Ministr doslova prohlásil, že pokud se dost neudělá proti vytváření ghet, obává se  o jednotu země. Odkázal, že rovněž okolních evropských zemích se čím dál důsledněji postupuje proti vytváření semiautonomních přistěhovaleckých ghet. Pro zachování jednoty a celistvosti země je důležité, aby společnost pevně lnula a zůstala věrná svým hodnotám.

V této souvislosti také ministr vydal bezpečnostním prefektům Francie směrnici o podmínkách udělování k pobytu. Podle ní je evidentní překážkou povolení k pobytu prozelytistické odvádění od tradičních národních hodnot Républiky, neloajalita ke společenskému a právnímu řádu země, polygamie, diskriminatorní postoj k ženám, daňové podvody,  a v neposlední řadě i nedostatečná znalost jazyka.

zdroj:
http://www.lefigaro.fr/actualite-france/2011/09/14/01016-20110914ARTFIG00722-gueant-les-prieres-dans-la-rue-doivent-cesser.php
http://www.lexpress.fr/actualite/societe/les-prieres-de-rue-interdites-ce-jeudi-soir_1030383.html
http://www.thelocal.fr/1171/20110915
http://www.2424actu.fr/actualite-sociale/une-nouvelle-mosquee-a-paris-pour-faire-cesser-les-prieres-de-rue-a-la-goutte-d-or-3000130/#read-3003967
http://www.jerusalemplus.tv/index.php?option=com_content&task=view&id=10606&Itemid=62
http://www.20minutes.fr/article/787780/claude-gueant-veut-faire-cesser-prieres-rues
http://www.fdesouche.com/240293-gueant-la-pratique-des-prieres-dans-la-rue-cessera-a-la-date-prevue-jeudi-1-septembre
http://actu.orange.fr/une/gueant-les-prieres-dans-la-rue-doivent-cesser-le-figaro_227996.html?display-posting=true
http://mgb.minutebuzz.com/2011/09/15/linterdiction-de-prier-dans-la-rue-entre-en-vigueur-des-ce-soir-a-paris/
http://www.lejdd.fr/Politique/Actualite/Gueant-veut-interdire-les-prieres-de-rues-des-vendredi-389535/
http://www.lepost.fr/article/2011/09/15/2590875_les-prieres-de-rues-interdites-a-paris-marseille-et-nice.html

čtěte také:

Francie nebude na svém území přijímat uprchlíky z Tuniska

Po útoku na policisty se Francie snaží předejít občanské válce

Francie zatýká tuniské migranty, kteří přišli z Itálie

Francie zakázala burky. Kdo bude následovat?

Francie je ve střehu: 'Nevíme kdy a kde, ale k atentátu islamistů dojde'