Muslimové v Hradci Králové nemají na mešitu, prosí o dary
Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 01.04.2011 | Rubrika: ČR
Ilustrace
Muslimská komunita v Hradci Králové by ráda vlastní mešitu. Nemá ale dost peněz na splátky za vyhlédnutý objekt.

Muslimská komunita v Hradci Králové by ráda vlastní mešitu. Nemá ale dost peněz na splátky za vyhlédnutý objekt.  

Redakci Prvnizpravy.cz na to upozornil insider z prostředí muslimské obce, který si nepřál být jmenován.

Odkazuje na facebookovou stránku, která obsahuje prosbu v anglickém jazyce, aby muslimové ve světě zasílali dary a sponzorské příspěvky.

"Muslimská obec už zahájila rekonstrukci a úpravu objektu, ale nemá dostatek prostředků na zaplacení druhé splátky a tak prosí muslimy z celého světa o finanční pomoc. Pokud by nesplatili celou druhou splátku, došlo by k zrušení obchodní smlouvy a museli by hledat nový objekt," prozradil zdroj.

Facebookový profil vytvořilo "Islámské centrum Hradec Králové". "Drazí bratři a sestry, jsme v prostorách našeho islámského centra už skoro tři měsíce a věci se daří. V mešitě se stalo mnoho změn a renovací. Platba za islámské centrum je ale ve třech splátkách. První byla učiněna v prosinci, do konce dubna musíme provést za mešitu druhou platbu. Celá částka za islámské centrum je okolo 300 tisíc euro (v přepočtu zhruba 7 a půl milionu korun). V současné době stále nemáme dost požadovaných prostředků," píše se na internetu.

Muslimové se obávají toho, že pokud se jim nepodaří provést druhou platbu do konce příštího měsíce, budovu budou muset opustit a všechny úpravy vrátit do původního stavu.

Uvádějí proto bankovní účet hradecké muslimské obce a zahraniční účty (Malajsie, Velká Británie, Nový Zéland) jiných muslimských spolků, na které je možné peníze poslat.

Mešita nebo centrum?

Výzva také usvědčuje muslimy z taktizování, když budovu mezi sebou otevřeně nazývají mešitou (mesjid) a dokonce výslovně tvrdí, že půjde o třetí mešitu v zemi (po Praze a Brně), ačkoli v tomto i dalších případech (například v Teplicích) takticky mluví pouze o islámském centru s kancelářskými prostory. Chtějí se tak vyhnout nesouhlasným reakcím veřejnosti, pro jejíž většinu je představa mešity nepřijatelná.

celý článek čtěte zde