Erdogan nadchnul německé Turky a „vytočil“ Němce
Autor: -bj- | Publikováno: 01.03.2011 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace
Při své nedělní návštěvě Německa Turecký premiér Erdogan svým plamenným projevem v Düsseldorfu k tureckým krajanům opět vášnivě nadchnul německé Turky a neméně tak „vytočil“ Němce. Německá média označila Erdoganův projev za kontroverzní a němečtí politici cítili potřebu se k některým pasážím ohradit. Naopak němečtí Turci zahrnuli Erdogana mohutnými ovacemi (10 tisíc lidí) a častovali vřelým „náš“ premiér.

  

Při své nedělní návštěvě Německa Turecký premiér Erdogan svým plamenným projevem v Düsseldorfu k tureckým krajanům opět vášnivě nadchnul německé Turky a neméně tak „vytočil“ Němce. Německá média označila Erdoganův projev za kontroverzní a němečtí politici cítili potřebu se k některým pasážím ohradit. Naopak němečtí Turci zahrnuli Erdogana mohutnými ovacemi (10 tisíc lidí) a častovali vřelým „náš“ premiér.

Pozdvižení Erdogan vyvolal položením rovnítka mezi integraci-asimilací, rasizmem a zločinem proti lidskosti (tímto pojmem odsoudilo OSN nacizmus). Stejně tak islámofóbie je podle něj zločin proti lidskosti! „Ano k integraci, ne k asimilaci“, prohlásil dále Ergogan. Turci by tak měli prostoupit všechny sféry německé společnosti, byznysu a státní správy, ale zůstat Turky. Mateřským a prvním jazykem by měla být turečtina, a až poté němčina. Dále Turkům přislíbil, že Turecko své občany vždycky ochrání, ať se nacházejí v rozjitřené „Libyi či Německu“. Němce varoval před xenofóbií a cizineckou nepřátelskostí. Turkům, kteří, aby mohli získat německé občanství, se musí zříci tureckého, bude vystavena tzv. modrá karta, která jim prakticky bude garantovat stejná práva (včetně volebního) jako tureckým občanům. Kancléřku Merkelovou vyzval k umožnění konání volební povinnosti bez toho, že by Turci museli jezdit do Turecka. Německým úřadům důtklivě doporučil integraci Turků napříště konzultovat s tureckými organizacemi a Tureckem samotným. Nakonec, německým a evropským politikům vytknul rozpolcenost cynizmus, když rozpačitě a nejistě sledují revoluční dění v arabských zemích, namísto aby islámistickou demokracii a svobodnou vůli islámského lidu podpořili. Chybělo snad už jen si odplivnout. A to asi na obou stranách.

Šéf německé diplomacie Westerwelle v odezvu oponoval, že prvním jazykem, který by se děti německých Turků měly učit by měla být němčina, a až poté turečtina. CSU kritizovalo Erdoganovu řeč v tom, že de facto torpédoval letité a nákladné integrační úsilí německých úřadů. Generální sekretář Dobrindt označil za nepřijatelné vykolejení srovnávání Německa s Libyí, kde Turci mohou počítat s ochranou tureckého státu. Turecké zákony by tak požívaly vyšší ochrany a vymahatelnosti, a byly by pro německé Turky nadřazenější než zákony německé, včetně trestně-právních. Mluvčí Missfelder rázně odmítl požadavek Erdogana, aby si německé úřady jezdily konzultovat a schvalovat integrační politiku do Ankary.

Němečtí Turci a zejména mladí, jsou nadšení. Německo na ně nemá. Oproti Němcům a ostatním Evropanům mají daleko výsadnější postavení. Stojí za nimi daleko potentnější mocnost, která s nimi počítá, dává jim svou důvěru a garantuje jim ochranu, budou-li jednat na její účet. Nepochybně z této pozice budou miliony Turků sebevědomě jednat, a sotva se dají uťápnot nějakým Ordnungem německých zákonů. Podle nich ať si skáčou Němci a servilní Východoevropani. Turecko tak nastoluje situaci, kdy pro Turka, pokud je německá právní norma v rozporu s tureckou, platí turecká, resp. německá je podřízena tureckému výkladu. Kdy turecký soud je instančně vyšší německého. Zákonodárství prostě určuje silnější, ušlechtilejší možná jen někdy etiku.

Zdroj:

http://www.sueddeutsche.de/politik/tuerkischer-ministerpraesident-in-duesseldorf-erdogan-warnt-vor-auslaenderfeindlichkeit-1.1065638

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/0,1518,747496,00.html

http://www.focus.de/politik/videos/duesseldorf-erdogan-macht-wahlkampf-bei-den-auslandstuerken_vid_23350.html

http://www.bild.de/BILD/politik/2011/02/27/erdogan-rede/tuerkischer-ministerpraesident-duesseldorf.html

http://www.welt.de/politik/deutschland/article12661820/Westerwelle-kontert-Erdogan-Erst-Deutsch-lernen.html

http://www.spiegel.de/international/europe/0,1518,748070,00.html

http://www.pravda.ru/world/asia/28-02-2011/1068236-erbakan-0/

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,14877798,00.html

http://www.migazin.de/2011/02/28/erdogan-in-dusseldorf-ihr-seid-und-bleibt-nicht-alleine/

http://www.deutsch-tuerkische-nachrichten.de/2011/02/35897/

http://europenews.dk/en/node/40544

http://www.handelsblatt.com/politik/international/erdogan-warnt-vor-deutscher-auslaenderfeindlichkeit/3889372.html

http://www.welt.de/politik/deutschland/article12658711/Tuerken-und-andere-Deutsche-Erdogans-Heimatabend.html