Jak se žilo s muslimem (II.): Co je jednomu dovoleno, je druhému zakázáno
Autor: Odjinud | Publikováno: 27.01.2011 | Rubrika: Islám
Ilustrace
Na začátku vztahu s Hassanem, mým tuniským manželem, se zdálo, že naše manželství je založeno na toleranci. To se však rychle změnilo. Brzy jsem zažívala situace, o kterých jsem se domnívala, že mohou být jen ve filmu. O některé situace se dnes s vámi podělím.

Na začátku vztahu s Hassanem, mým tuniským manželem, se zdálo, že naše manželství je založeno na toleranci. To se však rychle změnilo. Brzy jsem zažívala situace, o kterých jsem se domnívala, že mohou být jen ve filmu. O některé situace se dnes s vámi podělím.

Před několika lety se do našeho činžovního domu přestěhovali noví sousedé. Navázala jsem kontakt s novou sousedkou Janou, vdanou paničkou, a navštěvovaly jsem se. Po čase jsem nebyla jediná, která Janu navštěvovala. Jejím častým návštěvníkem byl i Hassan. Že se Hassan zdržuje se svými kamarády dlouho do noci v baru, na to jsem si zvykla, ale že by mohl chodit za sousedkou, to mě nenapadlo. Večer často odcházel a jednou jsem přišla na to, že v protějších oknech vidím osobu mě dobře známou. Pokaždé jsem tajně poslouchala, kdy uslyším zabouchnutí dveří, abych ho mohla přichytit. Stála jsem celé hodiny na chodbě a čekala na příležitost. Podařilo se a já jsem kolem půlnoci vyvolala na chodbě domu velikou scénu, které skončila noční ostrou hádkou. Chytla jsem Janu pod krk, ječela a snažila se zabouchnout dveře. Po chvilce se jí to podařilo. Hassan se na scénu díval jako opařený a nezmohl se ani na slovo. Od té doby moje důvěra k Hassanovi značně poklesla a byla jsem ráda, když jsem Janu na chodbě nemusela potkat.

Jindy se zapřáhl se svými arabskými kumpány. Byly u nás pravidelné hostiny a Hassan jim vyvařoval jak nějaký sluha britské královny. Nebylo by to špatné, kdybych poté, co kumpáni odešli z mého bytu, nemusela všechno uklízet. Když jsem však chtěla, aby mi v domácnosti pomohl, Hassan odpověděl, že ho není hodno dělat domácí práce.

Potom zase se svými spolubratry trávil čas na diskotéce. Nejspíš proto, aby zjistil jaké to bude v ráji. S ním jsem jít nemohla a tak jsem jednou šla tajně. Viděla jsem ho ve společnosti mladých dívek s veselou náladou. Ačkoli mě spatřil, dělal že mě nevidí. Nejméně hodinu jsem se na něho dívala z několika metrů jako solný sloup. Dělal že mě nevidí. Cítila jsem se jako vymáchaný hadr, na kterého si vzpomene když má hlad, má něco uklidit nebo potřebuje ukojit své vášně. Prostě služka na všechno. Pak jsem se vrátila mlčky domů. Když se pak za hodinu po mě vrátil domů, okusila jsem za svou opovážlivost trest. Přilítl jako fúrie, pobíhal nervozně kolem dokola a prohlašoval, že jsem mu před kamarády udělala ostudu. Dostala jsem pár facek, on zas pár ran ode mě a ještě mi pohrozil rozvodem. Samozřejmě, že jen vyhrožoval.

Když srovnám kolikrát jsem si byla s Hassanem někde sednout a kolikrát seděl někde s kamarády, pak to bude 1:10.

To že v islámu žena a muž na tom nejsou stejně, ale mají svá odlišná práva a povinnosti, o tom ví téměř každý, kdo se jen povrchně zajímá o islám. Teď vám to ukáží v praxi.

Jednou na vánoce jsem dostala vánoční blahopřání od svého kamaráda ze školy. Hassan to zjistil a dostala jsem takovou ránu mezi oči, až se mi udělal monokl. Jindy na mě vytáhl řetěz a začal mě jim mlátit jen proto, že jsem zůstala přes noc u své tety. A nakonec si dovolím perličku. Byla jsem pozvaná s kolegou z práce na oběd. Hassan mě sledoval, protože věděl, že moje cesta je většinou z práce domů a naopak a tak se mu zdálo divné, že jsem tak dlouho pryč. Nakonec zjistil, kde jsem, a v restauraci došlo k bitce. Hassan lítal ve vzduchu jako nějaký akrobat. Kolega z práce s ním mával jak s hadrem. Když nepochodil v restauraci, vylil si zlost alespoň na mě, v tichosti domova. Vytáhl na mě nůž a vyhrožoval, že mě příště zabije.

Proč všechny ty útrapy? Protože jsem si dovolila udělat to, co si Hassan dovoloval běžně. To jsou ty odlišná práva a povinnosti v islámu. 

http://verakralova.blog.idnes.cz