Imigrace: Poučí se Rusko z Francie?
Autor: -bj- | Publikováno: 19.12.2010 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace
Ve stínu střetů mezi Moskvany a Kavkazany se ruská Pravda zamýšlí nad perspektivou imigrace, zejména z islámských zemí. Jako referenční příklad si bere Francii, kdy na začátku 90. let marocký král Hasan II varoval tehdejší francouzskou nomenklaturu před záměrem začít do země vpouštět imigranty ze severní Afriky coby levnou pracovní sílu.

Ve stínu střetů mezi Moskvany a Kavkazany se ruská Pravda zamýšlí nad perspektivou imigrace, zejména z islámských zemí. Jako referenční příklad si bere Francii, kdy na začátku 90. let marocký král Hasan II varoval tehdejší francouzskou nomenklaturu před záměrem začít do země vpouštět imigranty ze severní Afriky coby levnou pracovní sílu.

„Nikdy se nebudou integrovat. Jako muslimové prostě nemohou. Neradím vám to.“, důtklivě tehdy varoval francouzské činitele Hasan II. Marně. Necelých 15 let poté, imigranté, v roce 2005, ve Francii uspořádali masovou revoltu a pogrom. Další generace imigrantů se francouzské společnosti spíše odcizují, uzavírají se do svých ghet a narůstá sociální nevraživost. Dnes je integrace přistěhovalců a jejich potomků největší výzvou doby západních vlád, politických stran a celé občanské společnosti. A pro voliče prakticky nejvíce rozhodující téma.

V této souvislosti se Pravda ptá, zda i Rusko by nemělo být bdělejší v otázce imigrace z bývalých jižních republik Sovětského svazu. Přestože dnes patří mezi nejlevnější pracovní sílu cca za v přepočtu za 8000,- Kč měsíčně, v dlouhodobém horizontu se jejich přítomnost vůbec nemusí vyplatit.

Naopak západní země, které si doposud myslí, že podmínkou integrace je znalost jazyka hostitelské země, si mohou na Rusku - kde imigranti z jižních republik mají nanejvýš jiný přízvuk - lehce odečíst, že znalost jazyka tak mnoho neznamená. Pouze to, že imigranti pracují a nejsou závislí na sociálních dávkách. Tím rychleji však mohou vytvářet paralelní islámskou společnost, a je pravděpodobné, že Rusko se do „francouzského stádia“ může dostat daleko rychleji než jeho západní vzor, konstatuje Pravda.

Stejně tak čeští politici namísto bezhlavého přejímání západních „výdobytků“ jako EU, Lisabonské smlouvy, živelného tržního hospodářství, eura, imigrace a multikulturalismu by měli – alespoň ti, kteří toho jsou schopni - používat i obyčejný selský rozum.

zdroje:
http://www.pravda.ru/world/europe/16-12-2010/1061111-arabsfranks-0/
http://www.gorblog.ru/news/Araby_Francii_prepodali_Rossii_urok_tolerantnosti.html