Holandsko: Evropský soud brání vyhoštění imigrantů
Autor: Martin Horák | Publikováno: 07.11.2010 | Rubrika: Evropa
Ilustrace
Holandská vláda chtěla repatriovat 30 žadatelů o azyl z Iráku s odůvodněním, že Irák je dostatečně bezpečný na to, aby tam mohli být vráceni. Evropský soud pro lidská práva nicméně 22. 10. poslal vládě dopis, žádající dočasné zastavení deportací.

Holandská vláda chtěla repatriovat 30 žadatelů o azyl z Iráku s odůvodněním, že Irák je dostatečně bezpečný na to, aby tam mohli být vráceni. Evropský soud pro lidská práva nicméně 22. 10. poslal vládě dopis, žádající dočasné zastavení deportací. Holandský ministr pro imigraci a azyl, Geert Leers, řekl v následující diskuzi v parlamentu, že deportace budou pokračovat v každém případě, načež zmíněný soud urgoval svůj požadavek ihned po této debatě faxem. Ministr se nyní již cítil přinucen deportace odložit. Zatím o 3 týdny… 

Jak v debatě k tomuto článku výstižně poznamenal jeden z diskutujících, ono může mít Evropský soud v podstatě pravdu v tom, že tam není moc bezpečno. Ono moc bezpečno není na Blízkém Východě a Severní Africe skoro nikde. (Že by to mělo nějakou souvislost s jistým "náboženstvím míru"?) Problém je v tom, že to těžko můžeme řešit tím, že si všechny lidi z těchto oblastí nakvartýrujeme do Evropy. Tím spíše, že i v Evropě již leckde není bezpečno, zvláště pak tam, kde je větší koncentrace muslimských „azylantů“. 

Zdroj