Hygiena se svolením
Autor: Karolína Kunstová | Publikováno: 28.10.2010 | Rubrika: Islám
Ilustrace
Islám učí, že používání parfému je v určitých případech velký hřích. Žena se smí naparfémovat jen v případě, že se nejde modlit, je doma a nebo s manželem či vhodnými příbuznými, a hlavně nemá být cítit voňavkou v přítomnosti cizích mužů. Některé islámské autority dokonce tvrdí, že v Evropě by se kvůli rozšířené homosexualitě neměli vonět ani muži.

Islám učí, že používání parfému je v určitých případech velký hřích. Žena se smí naparfémovat jen v případě, že se nejde modlit, je doma a nebo s manželem či vhodnými příbuznými, a hlavně nemá být cítit voňavkou v přítomnosti cizích mužů. Některé islámské autority dokonce tvrdí, že v Evropě by se kvůli rozšířené homosexualitě neměli vonět ani muži.

Vůně jsou obecně považovány za prostředek svádění a navoněná žena tím dává najevo, že je přístupná a chtivá sexu. Proto je zakázáno ženám používat parfém, kdykoli hrozí riziko setkání s nepříbuznými muži. Jednoduše, jdou - li ven, nesmí se vonět, říkaly by si tak o znásilnění, eventuálně o zbičování mutawwah, náboženskou policií.

Problémy to přináší v nečekané oblasti. V hygieně. Manžel smí manželce zakázat, aby se myla parfémovaným mýdlem, ale co dělat, když jiné nemá? Řešení je nasnadě. Umýt se jen vodou a mýdlo nepoužít. O sporném účinku tohoto hygienického pravidla není pochyb, nehledě na to, že mastnota se ani teplou vodou bez použití zásaditých mycích prostředků úplně neodstraní z kůže.

Parfémy jsou těkavé, ale přesto, než úplně vyprchají z kůže, uplyne nějaký čas, a ten čas je určitě delší, než čas mezi modlitbami. Proto je minimálně jedna nebo dvě modlitby po použití parfému neplatné, neboť před většinou modliteb se muslimka nemusí sprchovat celá, ba ani převlékat, stačí se jen zahalit. V šatech se voňavka drží také déle než na kůži a může molekuly parfému "vracet" zpátky na pleť a znemožňovat modlitby.

V islámu nezáleží na osobních preferencích, vždyť spousta žen by byla jistě velmi ráda navoněná doma i venku. Záleží na tom, co povolí manžel - a ten je přece řízen Alláhem. Záleží tedy jen na tom, co povolí Alláh. A kdo se ho zeptá, když za sebe posílal jen anděly už za Muhammadem, který mu byl nejblíže, namísto aby se obtěžoval osobně? 
 
http://karolina-kunstova.blog.cz