Evropa se stává geopoliticky irelevantní
Autor: -bj- | Publikováno: 01.10.2010 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace
V rozhovoru pro rakouský deník Der Standard renomovaný politolog Dominique Moisi, vrchní poradce Francouzského institutu mezinárodních vztahů, vyslovil vážné obavy o irelevanci současné Evropy na světové geopolitické scéně.

V rozhovoru pro rakouský deník Der Standard renomovaný politolog Dominique Moisi, vrchní poradce Francouzského institutu mezinárodních vztahů, vyslovil vážné obavy o irelevanci současné Evropy na světové geopolitické scéně.

Uvedl, že dnešní pováleční evropští politici narozdíl od otců zakladatelů nemuseli o myšlenku Evropy nijak bojovat a jsou tudíž agnostičtí bez smyslu a vize pro její psyché a další charakterový vývoj Evropy. Za této situace si národní politici volí do čela EU jen takové postavy, které jim nebudou rivaly a ponechají lavírovací prostor.

Demonstroval to na skutečnosti, že přijede-li do Evropy nějaký významný státník z jiného kontinentu, těžiště jeho návštěvy není v setkání s Ashtonovou či van Rompuyem, ale se Sarkozym, Merkelovou či Cameronem. Rovněž zájem Ameriky o Evropu v posledním desetiletí značně opadl.

Evropa se dnes z někdejšího objektu historie stává pouhým jejím subjektem.

zdroj 

http://derstandard.at/1285199382557/Ich-fuerchte-die-Irrelevanz-Europas-in-der-Welt