Byla to až příliš děsivě realistická scéna té největší tragédie, kterou by ani Shakespeare nevymyslel. Neměli na ni ani Macbeth, Král Lear a Timon athénský dohromady. Dne 11. září 2001 narazila postupně dvě cestovní letadla do budov World Trade Center (WTC) v New Yorku. Ten den mám nadosmrti v paměti, protože mi umíral otec a chystal jsem se na Valašsko, abych ho ještě stihl naživu. Měl 88 roků a umíral na rakovinu. Jako bych tušil, že ty dny nepřinesou pro svět nic dobrého. Odpoledne jsem si tradičně zapnul televizi, abych zběžně zaregistroval, co se děje ve světě prostřednictvím kanálu CNN. Bylo kolem 15 hodiny odpoledne a na televizní obrazovce byl panoramatický pohled na newyorská “dvojčata”, z nichž jedno mělo trhlinu, z níž stoupal obří potrhaný sloupec černého kouře.

Nechápal jsem, stejně jako komentátoři, kteří spekulovali, že snad jde o nehlášené natáčení nějakého sci-fi filmu nebo hrozivou havárii letadla. Když se však v přímém přenosu přiřítilo další letadlo, bylo každému jasné, že ten první náraz nebyla jen dopravní tragédie vlivem špatné navigace. Letoun narazil i do druhé věže, které se postupně sesypaly, jak domečky z karet. Bylo jasné, že letouny nezbloudily, ale že šlo o teroristický útok na USA. První z letadel explodovalo v 8:46 místního času, druhé pak v 9:03. Budovy WTC se v důsledku požáru, jenž letadla plně naložená leteckým benzinem zapříčinila, zhroutily v 10:28. V budovách Světového obchodního centra zahynulo celkem 2749 lidí.

Další lidé byli 11. září 2001 zabiti při nárazu třetího letadla do budovy Pentagonu. Bylo jich 184, včetně cestujících v uneseném letadle. Teroristické útoky spáchalo 19 příslušníků organizace Al-Kajdá, kteří při náletech také zemřeli. Vše bylo pod vedením Usámy bin Ládina, od té chvíle nejhledanějšího teroristy světa. Padla na mě šílená tíseň, nemohl jsem dýchat, když jsem si představil, jak jsem při své návštěvě New Yorku stál pod “dvojčaty” a se zakloněnou hlavou jsem se snažil dohlédnout k vrcholu této úžasné stavby… Týden po atentátech táta zemřel…

“Bydlíme od Manhattanu asi 150 kilometrů, v Kingstone. Právě jsme naštěstí neměli v New Yorku žádnou práci. Dozvěděli jsme se to z televize. Zrovna jsem v ateliéru dělal nějakou keramiku a moje první reakce byla, že teroristé zahájili velkou celosvětovou akci a že islamo-fašističtí sebevrahové a vrahové, rozmístěni po celém světě jako pátá kolona, najednou začnou své vražedné akce…” vzpomínal Tibor Spitz, jeden z mých židovských amerických přátel, když jsme spolu komunikovali přes internet; slovenský výtvarník a skvělý malíř, žijící už více než čtyřicet roků v Kanadě a USA.

“Jeli jsme se na Manhattan podívat okamžitě, jak to bylo povoleno. Byli jsme tam pak ještě několikrát. Tu obrovskou díru uprostřed mrakodrapů, s hromadou sutin, si je těžké jen z fotografie představit. Vždyť v “dvojčatech” pracovalo na 50 tisíc lidí, dvakrát víc, než žije ve městě, v němž bydlíme. Že zahynuly “jen” necelé tři tisíce obětí, byl absolutní zázrak, který žádná logika nedokáže vysvětlit…” dodává Tibor, který utekl do Kanady a poté do USA v roce 1968 z Kuby, kde měl dát v rámci “komandirovky” do provozu sklářskou výrobu.

Výstavba na newyorském Ground Zero byla v podstatě zahájena ihned po vyklizení hrůzného zhořeniště a identifikaci všech zahynulých osob. Památník obětem přímo na místě zřícených věží Světového obchodního střediska by měl být otevřen k desátému výročí tragédie v roce 2011, s parkem s 500 stromy. Podzemní muzeum by mělo být dokončeno v roce 2013. Přestupní stanice dvanácti linek metra s nadzemním terminálem podle návrhu španělského architekta Santiaga Calatravy má stát 3,2 miliardy. Do provozu má být uvedena v roce 2014.

“Dvojčata”, která tvořila dominantu Manhattanu a celého New Yorku, mají být nahrazena Věží svobody. Se svou plánovanou výškou 541 metr se má stát nejvyšší budovou ve Spojených státech. První budova, jež se však už vrátila na Ground Zero, je stavba, jež se jako poslední zřítila při útocích teroristů na World Trade Center. Mrakodrap ze skla a oceli slavnostně otevřel její stavitel Larry Silverstein. Stavba má 57 pater, tedy o 10 více, než měl původní mrakodrap. Jeho cena činila přes 700 milionů dolarů.

Věž svobody překoná zborcené mrakodrapy WTC o 124 metrů. V té době mají být hotové i hrubé stavby dalších dvou budov vysokých 350 a 297 metrů. Na výstavbě mrakodrapů, vestibulu metra a památníku se během pěti let vystřídá přes 10 tisíc dělníků. Zbývající výškové budovy, z nichž dvě budou vyšší než dosavadní newyorský rekordman Empire State Building, vznikne ze 141 tisíc tun oceli a 453 tisíc kubíků betonu.

Devět roků od děsivé tragédie rozbouřil USA požadavek vznesený imámem New Yorku Feisalem Abdulem Raufem na umístění muslimského centra a mešity nedaleko Ground Zero, tedy místa, kde se v době teroristických útoků na New York zřítilo Světové obchodní centrum. Drtivá většina Američanů takový plán považují za znesvěcení památky tisíců nevinných obětí. Jen necelých třicet procent ho považuje za akt smíření.

Americký prezident Barack Hussein Obama, kterého většina Američanů považuje za muslima, podpořil stavbu mešity na Manhattanu. Mešita má stát jen dva bloky od místa, kde stávaly budovy Světového obchodního centra. "Věřím, že muslimové mají stejné právo praktikovat své náboženství jako kdokoli jiný v této zemi. Včetně práva postavit modlitební místo a kulturní středisko na soukromém pozemku dolního Manhattanu v souladu s místními zákony," řekl Obama a jeho popularita opět klasla na bod mrazu.

Jakoby zapomněl, co se stalo. Jak štědře se choval tehdejší prezident J. W. Bush k Arabům. „Dojemné“ byly záběry, jak z Kennedyho letiště opouští 13. září 2001 USA bin Ládinova rodina v počtu 26 osob, kdy už jsou zničena dvojčata Twin Towers v New Yorku. Ve svém soukromém letadle a za pozorné asistence příslušníků tajných služeb CIA odletěli všichni v pohodě, formálně vyslechnuti FBI, do Saúdské Arábie. Přestože jiné vzdušné soukromé dopravní prostředky bez výjimky měly až do odvolání zákaz jakéhokoli startu či přistání, natož pak letu nad Spojenými státy.

ČTK: Obchodní a realitní magnát Donald Trump (64) ve snaze ukončit vášnivou diskusi kolem plánu postavit islámské centrum poblíž někdejšího newyorského Světového obchodního centra navrhl odkoupení budovy určené na tento projekt. Finančník a exmanžel Češky Ivany Zelníčkové, napsal dopis příslušnému investorovi a navrhl, že za budovu na dolním Manhattanu, dva bloky od Ground Zero, zaplatí o 25 procent víc, než kolik objekt původně stál. Budova byla údajně prodaná za přibližně pět miliónů dolarů, necelých sto miliónů korun.

Snad dobře spí i naši podnikatelé. Zástupci české mezinárodní splečnosti Czech Mining Technology - CZMT a. s. totiž podepsali 22. srpna 2008 v Praze kontrakt se saudskoarabským podnikatelem šejkem Bandarem Tárikem bin Ládinem z firmy Middle East Development. Jde o slušnou sumičku 17 miliard korun (700 miliónů eur). Šejk Bandar Tárik bin Ládin je přece pouze nevlastní bratr světoznámého teroristy Usámy bin Ládina. Objektem zájmu stavbařů mají být státy Džibutsko a Jemen. Inu, byznys je byznys, kdyby i na chleba nebylo…

Terry Jones, reverend baptistické církve The Dove World na Floridě, považuje stavbu mešity na posvátném místě obětí 11. září za těžký hřích a zločin. Rozhodl se demonstrativně spálit na 200 výtisků koránu. Podle něj má islám militantní podstatu a přirovnává ho k nacismu a komunismu. Samozřejmě, že muslimové celého světa šílí a srší hromy blesky. Je to k zbláznění; ta drzost, s jakou imám vydírá. Jestli by prý souhlasil s tím, postavit mešitu o kousek dál, na jiném místě, vyvolalo by to pobouření mezi muslimy. Jo, kdyby tak hlavní rabín Izraele přišel s geniálním nápadem postavit v Mekce obří synagogu jako akt usmíření mezi Židy a muslimy, co by se asi stalo...? Anebo kdyby chtěli Němci v rámci usmíření postavit památník Eichmannovi v Osvětimi...

Nedaleko bývalé dvojice symetrických staveb World Trade Center je ústí řeky Hudson do Atlantiku, kde stojí majestátní Socha Svobody, věnovaná Francií k výročí vyhlášení Deklarace nezávislosti Spojených států. Když plujeme kolem Sochy Svobody, každý má možnost si vyslechnout vše, co by měl o této věhlasné soše vědět. Stojí na Liberty Island na řece Hudson. Je vysoká 46 metrů, spolu s 47metrovým podstavcem je tedy vrchol pochodně ve výšce 93 metrů nad zemí. Pravá paže, držící pochodeň, je dlouhá téměř třináct metrů a její ukazováček má skoro dva a půl metru...

U nohou Svobody leží rozťatá pouta tyranie. V levé ruce drží socha desky představující vyhlášení nezávislosti; je na nich nápis JULY IV MDCCLXXVI (4. července 1776 - den vyhlášení Deklarace nezávislosti). I její koruna se sedmi paprsky je symbolem svobody, kterou má vyzařovat přes sedm moří do sedmi kontinentů. Vítala přes 16 milionů uprchlíků z Evropy a zbývajících částí světa. U břehu řeky Hudson je symbolický pomník, zobrazující záchranu topícího se trosečníka, jemuž podává pomocnou ruku postava stojící už na břehu… Když autor této plastiky realizoval svoji vizi, jistě netušil, že kousek dál bude tento symbol jednou znovu naplňován newyorskými hasiči…

Stejně tak promlouvají i verše Židovky Emmy Lazarusové, vytesané v podstavci Sochy svobody: “Dej mi své unavené, ubohé, strachy schoulené masy, které touží svobodně dýchat…” Kdy se konečně přestaneme vzájemně zákeřně zabíjet…?

Mučení teroristů jsou středověké manýry ve třetím tisíciletí..?

Když si je Američané pochytali, ať si je též někam u sebe umístí..?

 

(Další komentáře, glosy a ukázky z knih na webech: http://bretislav-olser.enface.cz - http://olser.cz - http://www.ltv-plus.cz/)