Nejpopulárnější kniha dneška: Jak správně udělat státní převrat a udržet se u moci?
Autor: Redakce | Publikováno: 15.07.2021 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace
Tato kniha se okamžitě po vydáni před pár měsíci stala českým bestsellerem a měl by si ji přečíst každý, kdo se zajímá o budoucnost České republiky i Evropy. Kniha vyšla poprvé v roce 1968 a způsobila senzaci, protože krok po kroku vysvětlovala čtenářům, jak svrhnout vládu. Autoritářské režimy celého světa začaly v reakci na šíření knihy uvádět v chod preventivní opatření, která by zabránila popisovaným strategiím státního převratu. V roce 2016 vydal autor druhou, přepracovanou verzi, aktualizovanou pro 21. století. Uvažuje v ní například o zranitelnosti i těch nejstabilnějších demokracií západního střihu v období delší ekonomické krize.

Anotace: Kniha vyšla poprvé v roce 1968 a způsobila senzaci, protože krok po kroku vysvětlovala čtenářům, jak svrhnout vládu. Autoritářské režimy celého světa začaly v reakci na šíření knihy uvádět v chod preventivní opatření, která by zabránila popisovaným strategiím státního převratu. V roce 2016 vydal autor druhou, přepracovanou verzi, aktualizovanou pro 21. století. Uvažuje v ní například o zranitelnosti i těch nejstabilnějších demokracií západního střihu v období delší ekonomické krize.
 
V uplynulém půlstoletí se svět sice dramaticky změnil, ale podstata státního převratu zůstala stejná. Luttwak čtenáře provází jeho fázemi, od plánování až po popřevratové přísliby pokroku a stability. Masová podpora obyvatel není podmínkou, stačí pasivní přijetí. Proto musí být převrat pokud možno nenásilný. V dokonalém provedení je rychlý a neteče při něm žádná krev. Krvavé převraty nejsou skoro nikdy úspěšné, a úplně selžou, pokud se jejich následkem rozpoutá drastická občanská válka.
 
 
Kultovní kniha, jež se řadí mezi klasické učebnice politologie, analyzuje vojenské, sociální i kulturní podmínky, které pokusy o státní převrat umožňují. Zároveň přináší důležité úvahy a fakta o povaze a budování politické moci.
 
Pro české vydání autor napsal nové úvodní slovo, v němž vzpomíná na vpád okupačních vojsk v roce 1968, který v Praze na vlastní oči sledoval.
 
Z anotaci Kosmas.cz:
 
Edward N. Luttwak (*1942) se zabývá vojenskou strategií i taktikou a mezinárodními vztahy. Mnoho let působil jako bezpečnostní poradce ministerstva obrany, Národní bezpečnostní rady a armády Spojených států amerických. Pro New York Times píše provokativní sloupky o mezinárodní politice.
 
Edward je jako postava z filmu od Wernera Herzoga. Není jako jiní, kteří si přečetli kus z Tacita a teď pracují pro Pentagon. On zná všechny jazyky, geografii, kulturu a dějiny všech zemí. Je to ten nejpodivnější humanista, jakého jsem kdy poznal.
 
Leon Wieseltier
 
Kultovní kniha, přeložená do 25 jazyků, analyzuje puče ve 20. století i v současnosti a odkrývá vojenské, sociální i kulturní podmínky, které umožňují úspěšný státní převrat. "Pan Luttwak dal dohromady bezbožnou knihu receptů k namíchání politického jedu. Ti, kteří najdou odvahu do jeho kuchyně nahlédnout, nenajdou už nikdy při stolování klid." John Le Carré
 
 
Název: Státní převrat: Praktická příručka
Autor: Luttwak, Edward N.
Vydavatel: Maraton
EAN: 9788090777132
ISBN: 978-80-907771-3-2
Originálni název: Coup d’État. A Practical Handbook
Překladatel: Pokorný, Martin
Popis: 272 stran, 14,5 × 20,5 cm
 
Kniha k zakoupení v e-shopu zde.
 Důležité upozornění! Při nákupu nad 500 Kč poštovné zdarma!