Volby v Polsku ukáží, jestli bude mít převahu probruselská nebo proamerická strana
Autor: Jaroslav Štefec | Publikováno: 30.06.2020 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace
Američané si "své" Polsko dobře hlídají. Jeho "asertivní" politika aktivního a samostatného jednání vůči vedení EU na straně jedné a protiruská rétorika na straně druhé jim plně vyhovuje. Stejně jako ochota Polska dobrovolně přijmout na svém území americké vojenské jednotky vybudovat za své peníze americké vojenské základny včetně základen s útočnými raketami, prezentovanými jako obranný štít proti Rusku. A také stále hlasitěji vyslovované přání přijmout na polské území rovněž americké jaderné pumy (z Turecka a Německa) a získat letouny pro jejich použití.

Se zájmem sleduji volby v Polsku. Jejich výsledek může poměrně zajímavě zamíchat vývojem nejenom v samotném Polsku, ale i v rámci V4 a dokonce v celém středoevropském regionu. Američané si "své" Polsko dobře hlídají. Jeho "asertivní" politika aktivního a samostatného jednání vůči vedení EU na straně jedné a protiruská rétorika na straně druhé jim plně vyhovuje. Stejně jako ochota Polska dobrovolně přijmout na svém území americké vojenské jednotky vybudovat za své peníze americké vojenské základny včetně základen s útočnými raketami, prezentovanými jako obranný štít proti Rusku. A také stále hlasitěji vyslovované přání přijmout na polské území rovněž americké jaderné pumy (z Turecka a Německa) a získat letouny pro jejich použití.
 
Je jisté, že tento vývoj by politické vedení ČR už vzhledem k nepříliš dobrým historickým zkušenostem s polskou rozpínavostí (zopakovanou nedávno v malém ve známém "sporu o kapli"), mělo sledovat s jistou mírou znepokojení a obezřetnosti. Spojenci buďme, ale svoje si chraňme.
 
Na druhou stranu konzervativní Poláci významným způsobem narušují snahy EU o "liberalizaci" středu a severovýchodu Evropy. Současný prezident Duda ve druhém kole bez problémů porazí liberálního levičáka Trzaskowského, který je typickým "mužem velkých měst", a tím otevře cestu reformám, jejichž cílem je zachovat Polsko jako relativně nezávislý, vojensky, ekonomicky a politicky samostatný subjekt.
 
Kdybych chtěl být ironický, napsal bych, že Duda "to má jisté" už jen proto, že mu český mainstream v čele s ČT už pěkně dlouho předpovídá prohru (viz Zeman, Babiš, Trump, …).
 
Pravdou však je, že stále více Poláků už má plné zuby poručníkování EU ve věcech jako "práva menšin", "práva LGBT" nebo "povinné solidarity vůči migrantům". Poláci jsou prostě svoji, přejí si v naprosté většině "svými" zůstat a Duda ve spojení z ultrakonzervativcem Kacziňskym toto chtění reprezentují dokonale.
 
Víkendové volby v Polsku dopadly pro liberály katastrofálně. Duda by si měl začít dávat dobrý pozor při přecházení silnice.
 

Prosím podpořte nás i v této těžké době bránit Českou republiku před invazi uprchlíků z Afriky a šířením islámu!

 
Předem moc děkujeme. Společně zvítězíme a ubráníme se!
 
Číslo účtu: 2700168305 / 2010, Fio banka a.s., Variabilní symbol: 003
Ze zahraničí: IBAN: CZ2320100000002700168305, BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX