Až 75 procent Španělů požaduje zpřísnění cizineckých zákonů
Autor: -bj- | Publikováno: 05.03.2010 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace
Plných 75% občanů Španělska požaduje přitvrzení protiimgrační politiky. Ano, až tak daleko to levicové vlády v zemi dopracovaly. A je o strach, aby nechtěly situaci ještě dále sveřepě hrotit. Rodilí Španělé vnímají chování svých přistěhovalých spoluobčanů přinejmenším jako sociálně nekonformní. Tradičně největší kulturně sociální propast se rozšklebuje mezi původními občany a imigranty muslimské provenience.

Plných 75% občanů Španělska požaduje přitvrzení protiimgrační politiky. Ano, až tak daleko to levicové vlády v zemi dopracovaly. A je o strach, aby nechtěly situaci ještě dále sveřepě hrotit. Rodilí Španělé vnímají chování svých přistěhovalých spoluobčanů přinejmenším jako sociálně nekonformní. Tradičně největší kulturně sociální propast se rozšklebuje mezi původními občany a imigranty muslimské provenience.

Tato alarmující zjištění přinesla Agentura pro monitoring rasizmu při španělském Ministerstvu práce a imigrace. Jestliže ve stejném průzkumu před pěti lety to byl každý druhý obyvatel, je to dnes 75 % občanů, kdo považuje cizinecké zákony země za příliš mírné a požaduje jejich zpřísnění.

Vzhledem k vysoké kriminalitě přistěhovalců jsou dva z každých pěti Španělů pro deportace imigrantů ze země za spáchání jakéhokoli trestného činu. Přitom Španěle lze charakterizovat jako sdostatek multikulturně otevřené a tolerantní, neboť nejsou nijak zásadně proti, aby si přistěhovalci zachovali svoji kulturu a zvyky, nicméně „musí dodržovat právní a sociální řád naší země a prostě neotravovat ostatní Španěly“, konstatuje studie ministerské agentury doslova.

Drastický propad sympatií u Španělů zaznamenala taková cizinecká práva jako právo na sociální dávky v nezaměstnanosti, na přistěhování rodinných příslušníků, udělení občanství či přiznání volebního práva v komunálních volbách imigrantům setrvale žijícím v zemi.

zdroj, zdroj