Íránský duchovní žádá více poprav opozičních aktivistů
Autor: Martin Horák | Publikováno: 14.02.2010 | Rubrika: Svět
Ilustrace
Mocný íránský klerik Ayatollah Ahmad Jannati ve svém pátečním kázání letos 29. ledna (pátek je v islámu sváteční den, spojený s povinnou návštěvou mešity – pozn. M. H) pochválil den před tím proběhlou popravu dvou mužů odsouzených po povolebních srážkách opozičních demonstrantů s policií a volal po dalších popravách. Řekl, že by protesty nebyly trvaly tak dlouho, kdyby se začalo popravovat dříve.

Mocný íránský klerik Ayatollah Ahmad Jannati ve svém pátečním kázání letos 29. ledna (pátek je v islámu sváteční den, spojený s povinnou návštěvou mešity – pozn. M. H) pochválil den před tím proběhlou popravu dvou mužů odsouzených po povolebních srážkách opozičních demonstrantů s policií a volal po dalších popravách. Řekl, že by protesty nebyly trvaly tak dlouho, kdyby se začalo popravovat dříve.

„Vše, co jsme utrpěli, bylo kvůli naší slabosti. Kolik lidí bylo popraveno 9. července? Ukázali jsme slabost, protože byl svátek. Když ukážeme slabost teď, budoucnost bude horší… Zde není žádné místo pro islámské milosrdenství.“

Z angličtiny přeložil Martin Horák

zdroj

Komentář MH:
Když tak čtu o islámském milosrdenství, nemohu nevzpomenout na jeden vtip z doby komunizmu – to hovořil jeden lektor marxizmu-leninizmu na školení pracujících o Leninově humanizmu. Na závěr řekl:

„No, soudruzi, jaký bych vám řekl praktický příklad. Tak třeba kdysi, to byl ještě ve vyhnanství na Sibiři, se chtěl Vladimír Iljič Lenin ráno oholit. Ohřál si vodu, namydlil si tváře, rozevřel břitvu… a najednou šel okolo malý chlapeček a ptá se:
‚Pane, je odtud daleko do Moskvy?‘
Soudruh Lenin odpověděl: ‚I daleko, synku, daleko.‘
A potom se začal holit.“
Chvíli bylo ticho, pak to se jeden z posluchačů osmělil: „Prosím, a v čem vlastně v tom vidíme ten Leninův humanizmus, soudruhu lektore?“„Ale soudruhu, copak to nechápeš? Vždyť soudruh Lenin měl v ruce břitvu! Vždyť on ho přece mohl podříznout!“