Kdy nastane Bod obratu tři aneb Visí válka na vlásku?
Autor: Břetislav Olšer | Publikováno: 06.06.2009 | Rubrika: Blízký východ
Ilustrace
„Veškerá jaderná zařízení na různých místech země pod okupací sionistického režimu jsou v dosahu íránské raketové obrany… Doktrína našeho systému je defenzivní, ale v případě jakékoliv akce nepřátel, včetně sionistického režimu, odpovíme pomocí raket tvrdě a odrazíme útoky…”

„Veškerá jaderná zařízení na různých místech země pod okupací sionistického režimu jsou v dosahu íránské raketové obrany… Doktrína našeho systému je defenzivní, ale v případě jakékoliv akce nepřátel, včetně sionistického režimu, odpovíme pomocí raket tvrdě a odrazíme útoky…”

Tato slova, zaznamenaná izraelským zpravodajským webem Arutz Sheva, pronesl o víkendu Mohamed Ali Džafari vrchní velitel íránských Revolučních gard a dodal v reakci na narůstající spekulace, že Izrael udeří na íránská jaderná zařízení:

“Dnes má Islámská republika Írán rakety s doletem 2.000 kilometrů a na základě toho veškeré izraelské území, včetně jaderných zařízení režimu, je v dosahu našich raket.“

Po několika měsících příprav probíhá v dějinách Izraele největší cvičení “Bod obratu 3″ pro případ mimořádné události. Jde o simulaci války s Hamasem, Hizballáhem a Sýrií, co by také vedla k nepokojům a teroristickým útokům izraelských Arabů…

Manévry sledované pozorovateli ze sedmdesáti zemí světa se účastnila izraelská armáda, policie, záchranáři, vládní úřady a všichni obyvatelé Izraele. Okolní arabské státy jsou z toho nervózní, jelikož v tom vidí jen přípravu pro izraelský vojenský útok.

Visí válka skutečně jen na vlásku, jako během Karibské krize? Je opravdu nutné chystat se na tu nejhorší variantu, kdy by se boje rozšířily z Pásma Gazy na severní hranici, kde by Hizballáh otevřel druhou frontu a zahájil raketové ostřelování celého Izraele.

V úterý v 11 hodin zazněly po celém Izraeli sirény, což bylo znamením pro civilisty, aby se ukryli v nejbližším protileteckém krytu. Různé části “Bodu obratu 3″ budou probíhat po pět dní.

Je nutná tato dramatická předehra? Hrozí Izraeli nebezpečí? Libyjský vůdce Muhamar Kadáfi nedávno prohlásil:

“Proč umírat za islám? Nepotřebujeme už teroristy ani sebevražedné atentátníky. Přes 50 milonů muslimů v Evropě ji sami změní za pár desítek roků na islámský kontinent…”

A pokud bude Evropa muslimská, bude to znamenat, že brána, kterou nás chránil před islamisty židovský stát, by byla pokořena? Izrael má podle nejnovějšího sčítání lidu přes 7 262 000 obyvatel, z toho je skoro 80 procent Židů a asi milion lokálních Arabů, resp. Palestinců.

Přestože se Židé doživají v průměru 80 let, jejich počet klesá; porodnost izraelských Arabek je kolem čtyř dětí, Židovek asi poloviční…Oficiální statistiky ukazují, že židovské přistěhovalectví do Izraele je nyní na 18ročním minimu.

V v loňském roce přišlo do Izraele na 20 tisíc olim-židovských přistěhovalců  z více než 100 zemí; třetina ze zemí bývalého Sovětského svazu, 19 % z Etiopie, 15 % ze Severní Ameriky, 14 % z Francie, 8 % z Latinské Ameriky a 3 % z Velké Británie a dalších zemí západní Evropy.

Podle zprávy z Jewish People Policy Planning Institute je na světě stále méně Židů. Za posledních zbruba třicet roků se jejich počet zmenšil o 2,24 miliony. Dnes žije mimo sedmimilionový Izrael přes 7,76 milionů Židů, ale v roce 1980 to bylo až 10 milionů.

Z 5,6 milionů amerických Židů se asimilovalo až 50%, což znamená, že každý druhý Žid tam nepraktikuje svou víru a ztratil spojení s židovským dědictvím. Hlavní příčinou jsou smíšená manželství. Výsledkem pak je stav, kdy umírá více Židů než se rodí.

Statistiky jsou neúprosné; v roce 2007 se rozhodlo svého občanství vzdát 867 Izraelců, což je o 12 % víc, než v roce 2006. Většina žádostí o vyvázání ze státoobčanského svazku přišla od Izraelců, žijících v západních zemích, zejména v Německu a Nizozemsku. Počet Židů v diaspoře se během roku 2007 zmenšil o 100.000…

Snižující se počet Židů ve světě vyrovnávají noví zájemci o judaismus. V Nigérii se několik tisíc členů kmene Ibo hlásí k pokolení Dan a chtějí vycestovat do Izraele. Stejně tak se děje v Jižní Africe, kde se asi 70 000 členů kmene Lemba se hlásí k židovství a zvláště ke kněžskému pokolení Cohenů.

Uganda tvrdí, že má 600 členů z pokolení, jehož jméno znamená „Žid“ a byli pro svou víru pronásledováni. Etiopie má zase 14 tisíc členů kmene Falašmura, označující se jako „Beta Izrael“ a chtějí též do Izraele.

V Indii žije zase 7000 potomků z pokolení Manases a byli uznáni za příslušníky judaismu. V Číně, v regionu Kaifeng, je asi tisíc lidí, kteří sice vypadají jako Číňané, ale praktikují příkazy. Stejné je to i v Portugalsku, kde na severu země žije několik desítek tisíc údajných potomků marranů.

Snad nejvíc naděje pro demografii Izraele plyne ze Španělska a hlavně z Brazílie. V Palma na Mallorce žije asi 20 000 potomků Židů, pronásledovaných v době inkvizice. V Brazílii jsou tisíce potomků, vyhnaných ze Španělska a Portugalska v 15.st. Také oni chtějí vycestovat do židovského státu…

“Jací my jsme Židé. Izrael tvoří na sto různých národností a etnik. Matka z etiopie vypráví svým dětem jiné pohádky, než matka z Brazílie nebo Indie a Ugandy,” říká MVDr. Rachel Bock z Tel Avivu.

“Žádná z těchto žen se mezi sebou nedorozumí, každá mluví jiným jazykem, která z nich umí hebrejsky nebo jidiš, mají zcela odlišné kultury….”

V roce 2050 má být Evropa islámský kontinent. Jaký bude v té době Blízký východ…?

Možná právě z toho vychází nejnovější žebříček nejmírumilovnějších zemí světa. Mezi nejhůře hodnocenými se umístil na 141. místě právě Izrael. Příčinou jeho špatné pozice na žebříčku je zřejmě kromě militarizace vpád do pásma Gazy v prosinci 2008 a velmi napjaté vztahy se sousedy. Letos bylo do žebříčku zapojeno celkem 144 zemí.

Škoda, že hodnocena nebyla virtuální Palestina a až moc reálný Írán. Určitě by patřily do čela. Islám je přece nejvíc “mírumilovné” náboženství naší planety…

Splňují přece nejlíp ze všech 23 kritérií - počet válek vedených v posledních pěti letech, počet zabitých vojáků, výdělek z prodeje zbraní, vojenský rozpočet, vztahy se sousedními zeměmi, ale i faktory “vnitřního míru” jako zločinnost, počet vězňů či dostupnost zbraní.

Kdopak by se popírače holocaustu Ahmadínežáda bál víc než Virginie Wolfové…?

http://olser.cz/