Muslimové proměňují německý Mnichov k obrazu svému
Autor: Lukáš Lhoťan | Publikováno: 07.08.2015 | Rubrika: Ohlédnutí
Ilustrace
Tento víkend jsem strávil návštěvou bavorského města Mnichov. V některých ulicích Mnichova jsem si ovšem již připadal jako v přistěhovaleckých čtvrtích amerických velkoměst, nebo na blízkém východě.

Tento víkend jsem strávil návštěvou bavorského města Mnichov. V některých ulicích Mnichova jsem si ovšem již připadal jako v přistěhovaleckých čtvrtích amerických velkoměst, nebo na blízkém východě.

Po ulicích chodili muži odění do tradičního arabského oblečení a ženy byly zahaleny šátkem na hlavě, ale co mne šokovalo, bylo velké množství muslimských žen nosící i zahalení tváře. Něco takového jsem neviděl ani ve Vídni, kde sice člověk potká na každém roku muslimku se zahalenou hlavou, ale je velmi vzácné potkat muslimku se zahalením tváře.

Během procházky čtvrtí jsem příliš nefotil, měl sem obavu z možných reakcí muslimů posedávajících v křesílkách na chodnících, ale pořídil jsem aspoň pár fotek muslimských mnichovských obchodů. Jak mi vysvětlil můj doprovod, tak se jedná o lepší muslimskou část Mnichova. Muslimové tam žijící nebo provozující obchody jsou relativně zámožnější a tak i ulice vypadají kulturněji, ale v lokalitách Mnichova, kde žiji sociálně slabí muslimové, tak tam to vypadá podobně jako u nás v romských ghettech.

Nakonec kultura muslimských přistěhovalců má s romskou kulturou hodně společného. Více k tématu v mém článku Romští muslimové – neznáma část evropských muslimů zde.

Více o islámu v České republice se dočtete v knize Islám a islamismus v České republice, ukázka zde.

Lukáš Lhoťan 

Je bývalý muslim a autor knih Islám a islamismus v České republice a Arménsky holocaust. Od roku 1998 do roku 2010 spolupracovník předsedy českých muslimů Muneeba Hasana Alrawiho, do roku 2012 člen Muslimské obce v Brně, absolvent poutě do Mekky, vzdělávacích kurzů o islámu saúdskoarabské World Assembly of Muslim Youth, absolvent studijního pobytu v USA The International Visitor Leadership Program (2010). V současné době vede nakladatelství se zaměřením na problematiku islámu.