Dánská profesorka: Džihádisté jen následují příklad Mohameda
Autor: 10news.cz | Publikováno: 11.05.2015 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace
Nápadný je rozsah těchto pasáží v textech a důraz, který se klade na logiku my-vy, přičemž jsou nevěřící a odpadlíci popisováni jako špinaví, prohnilí, kriminální, pokrytečtí a nebezpeční. Nápadná je i intenzita se kterou texty vybízejí čtenáře k boji s nevěřícími jak slovem tak mečem. V mnoha pasážích hraje Mohamed ústřední roli. Vybízí k použití násilí, jako je kamenování, sekání hlav, válčení nebo popravy kritiků a básníků.

Dánská profesorka lingvistiky Tina Magaardová po tři roky analyzovala základní texty deseti náboženství. Došla k závěru, že islámské texty podporují násilí a terorismus více, než jiná náboženství. Tina Magaardová disponuje rozsáhlými vědomostmi o islámu a to jak akademické, tak vycházející z osobní zkušenosti.​ Věří, že dánští odborníci v oblasti islámu opakovaně selhávají v analýzách islámských textů v souvislosti s extremismem.
 
Studovala arabštinu a četla korán i hadísy. V nich rozpoznává mnohé represivní tendence, které zažila na svých cestách muslimskými zeměmi. V islámských textech lze nalézt pasáže zabývající se násilím stejně jako v jiných náboženstvích. 
Nápadný je rozsah těchto pasáží v textech a důraz, který se klade na logiku my-vy, přičemž jsou nevěřící a odpadlíci popisováni jako špinaví, prohnilí, kriminální, pokrytečtí a nebezpeční. Nápadná je i intenzita se kterou texty vybízejí čtenáře k boji s nevěřícími jak slovem tak mečem. V mnoha pasážích hraje Mohamed ústřední roli. Vybízí k použití násilí, jako je kamenování, sekání hlav, válčení nebo popravy kritiků a básníků. 
 
 
(Foto výše: Tina Magaardová)
 
Tina Magaardová shledává obzvláště problematické, že tolik islámských učenců vědomě selhává v odhalování těchto faktů a místo toho využívají své pozice k tomu, aby vytvořili normy pro to, co můžete říkat. Raději, než aby přiznali, že ospravedlnění použití násilí a výhrůžek vlastně extrémisté nacházejí v islámských textech, obviňují dány z rasismu.
 
Na otázku, zda je pro budoucí harmonii a soužití po útocích Krudttonden (teroristický útok v Kodani, únor 2015) a Charlie Hebdo žádoucí zastavit kreslení Mohameda, Tina Magaardsová jednoznačně odpovídá: "Jediné, co získáme, když zakážeme kreslení Mohameda, je více nábožensky motivovaných omezení naší svobody. Nemá smysl chodit kolem horké kaše. Měli bychom se zeptat se, jestli Mohamed udělal správnou věc, když rozkázal vraždit jeho kritiky. To je ta diskuze, kterou s evropskými muslimy musíme vést."
 
Nejvíce zarážející je podle Tiny Magaardové obtížnost objevení imáma, který by kritizoval aspekty islámu stojící v protikladu k liberálním svobodám. Namísto toho říkají věci jako: "Tohle není v dnešním Dánsku součástí relevantní diskuze" nebo že "jde o nepochopení". Ale odmítají kritizovat konkrétní pasáže, které teroristé (slovosled) používají k ospravedlňování svých činů, říká Magaardová.