Švédsko: část Malmö ovládli islámisté
Autor: -bj- | Publikováno: 07.04.2009 | Rubrika: Evropa
Ilustrace
V pověstné cizinecké čtvrti Rosengard švédského Malmö již stěží naleznete na zvoncích tradiční švédská jména. Etničtí Švédové byli v průběhu několika posledních let totiž vytěsněni muslimskými přistěhovalci z nejrůznějších končin světa. Dnes zde tvoří více než 85 % obyvatelstva.

V pověstné cizinecké čtvrti Rosengard švédského Malmö již stěží naleznete na zvoncích tradiční švédská jména. Etničtí Švédové byli v průběhu několika posledních let totiž vytěsněni muslimskými přistěhovalci z nejrůznějších končin světa. Dnes zde tvoří více než 85 % obyvatelstva. Po té, co se stala tato čtvrť v minulém prosinci středobodem zájmu médií vzhledem několikadenním pouličním nepokojům a násilným vzpourám imigrantů, jak je známe pařížských předměstí, zabývají se mnohé státní i nestátní instituce příčinami nezdařené integrace těchto přistěhovalců.

Vládní zpráva o příčinách nezdařené integrace a sociálně ožehavé situace v nejproblematičtější čtvrti celého Švédska již bez servítků pragmaticky a věrně realitě uvádí, že nad městskou částí Rosengard získali kontrolu islámisté. Existují údajně radikální mešity-buňky, které stojí mimo oficiální islám a vykonávají úlohu morální policie. Paradoxně se tak v Malmö praktikuje bigotnější pojetí islámu, než tomu byli mnozí přistěhovalci z umírněnějších částí světa zvyklí. Pokud si ženy ve svých domovských zemích brali hidžáb jen příležitostně, v Malmö je to naprosto obligátní.

Zatímco v okolním Švédsku se nezaměstnanost pohybuje okolo 7 %, v Rosengardu je to okolo 40 %. Obyvatelé tak nikam nechodí, nestýkají se osobně s ostatním švédským světem, systém sociálních dávek jim umožňuje si žít ve svých komunitách napojených přes satelitní média do svých zemí původu. Mladí mluví arabsky a v podstatě vůbec nemají zájem se stát nějakými Švédy. To jakoukoli integraci samozřejmě ještě dále ztěžuje.

Po uveřejnění vládní zprávy se proti jejím závěrům představitelé imigrantů ohradili jako proti rasistickým a nepodloženým, nicméně i někteří imámové konstatují, že zdejší komunita není Švédům otevřena a nakloněna jak by se možná slušelo. Olej do ohně přilil únik komunikace dvou policistů, kteří při prosincovém potlačování násilných imigrantských demonstrací, se o barevných výrostcích vyjádřili jako o „ zasraných primitivních hovadech“. Jiným průšvihem bylo, když do médií uniklo, že na policejním cvičení instruktoři označili cvičné cíle jako Neger Niggersson či Oskar Neger (Pepa Negr).

Odbornice na islám ve Švédsku z Malmské university Pernilla Ouis má za to, že silný vliv islámu ztěžuje integraci imigrantů. Na jedné straně se muslimské komunity dožadují pomoci, což je v pořádku, ale na druhé straně jejich chování vůči okolní společnosti není normální, konstatuje. Na nepokojích, které tuto zimu otřásly Malmö, je pozitivní jediná věc. Přitáhly pozornost médií a společnosti na ty problémy, o kterých dříve se jen zmínit vyvolávalo útlocitné podezírání z rasismu. Toto obvinění se tak alespoň ukázalo účelové a plytké, a politici dnes buď musí sáhnout k daleko sofistikovanějším fábulacím nebo si troufnout přiblížit se nebezpečné pravdě.

zdroj