Norská Pokroková strana varuje před "plíživou islamizací" země
Autor: Anonym | Publikováno: 09.03.2009 | Rubrika: Evropa
Ilustrace
Prohlubující se rozpory mezi nesocialistickými stranami, velký vzestup populistů a nakonec zdravotní dovolená ministra spravedlnosti, takové jsou zatím důsledky diskuse na téma přistěhovalectví obecně a muslimské přistěhovalectví zvlášť, která v těchto dnech ve velkém probíhá v Norsku.

Prohlubující se rozpory mezi nesocialistickými stranami, velký vzestup populistů a nakonec zdravotní dovolená ministra spravedlnosti, takové jsou zatím důsledky diskuse na téma přistěhovalectví obecně a muslimské přistěhovalectví zvlášť, která v těchto dnech ve velkém probíhá v Norsku.

Předsedkyně největší opoziční Pokrokové strany (FrP) Siv Jensen začala minulý týden mluvit o „plíživé islamizaci“, která hrozí norské společnosti. Jako příklad si vzala švédské Malmö, kde je podle ní v některých čtvrtích „švédské právo nahrazeno šaríou“. FrP musí zajistit, aby norské právo a norské vládnutí v norské společnosti převládaly.

Podle Jensen ji k ostrému vyjádření přiměla řada posledních požadavků ze strany islámské komunity (až čtvrtinu obyvatel Oslo tvoří přistěhovalci, především Somálci, Iráčané, Pákistánci, Turci). Islámské organizace mj. požadovaly působení imámů v norských věznicích či zavedení halal stravy pro muslimské vězně; velmi ostře se, stejně jako některé muslimské státy a jejich zastoupení v Norsku, naopak pouštějí do jakékoli kritiky islámu.

Zřejmě poslední kapkou byl návrh ministra spravedlnosti Knuta Storbergeta umožnit muslimským policistkám nosit ve službě hidžáb. Storberget se nakonec mj. kvůli tomuto návrhu, jímž chtěl dosáhnout většího zájmu muslimských žen o práci u norské policie, stal první „obětí“ diskusí o postavení muslimů v Norsku. Koncem minulého týdne požádal o zdravotní dovolenou, jelikož v posledních týdnech byl pod neustálým tlakem ze všech stran, jak (nejen) tento problém dořešit.

Jensen se domnívá, že boj proti radikálnímu islámu je stejně důležitý jako byl boj proti nacismu či komunismu. Radikální islám je temná a zlá ideologie a čelit jí je možná nejdůležitějším bojem naší doby, tvrdí Jensen.

Mluvčí FrP poté zašel ještě o krok dále – podle něj jsou následky přistěhovalectví pro Norsko daleko horší než vliv finanční krize nebo klimatických změn. V roce 2029 budou většinu obyvatel Oslo tvořit přistěhovalci, především muslimští. Je proto třeba naléhavě zahájit debatu o tom, „jakou společnost chceme zanechat našim vnukům“.

Liberálové a křesťanští demokraté již dlouhodobě vytvářejí tlak na předsedkyni Konzervativní strany, aby po zářijových parlamentních volbách vytvořila případnou koalici jen s jejich stranami, bez pro ně příliš pravicové FrP (Konzervativci se však domnívají, že nesocialistické strany musejí spolupracovat všechny, jinak to ohrozí šance na vytvoření nesocialistické vlády).

Po vyjádření Jensen k islámu pak místopředsedy liberálů označil velkou nesocialistickou koalici za nemožnou. Konzervativní strana by se podle něj nyní měla rozhodnout, protože slova předsedkyně FrP byla jasným argumentem proti pozvání FrP do koalice. Konzervativci však zatím takový krok nemají zjevně v úmyslu dělat. A nepochybně k tomu přispívá i to, že popularita FrP vzrostla podle prvním průzkumu provedeného po projevu Siv Jensen o 6,3%. Strana nehodlá přizpůsobovat svoji politiku tak, aby to vyhovovalo ostatním nesocialistickým stranám. Požadavky umírněnějšího postoje např. k přistěhovalectví jsou pro FrP nepřijatelné. Obecný konsensus je takový, že FrP půjde do podzimních voleb sama. FrP navíc tvrdí, že po volbách nepodpoří žádnou nesocialistickou vládu, jejíž nebude součástí. 

 

Komentář ZÚ:

Norsko mělo dlouhá léta naprosto liberální přistěhovaleckou politiku. Z pohledu běžného občana se zdálo být vše v pořádku, žádné větší kulturně-náboženské střety známé např. z Francie země dosud nezažila. V poslední době se již postoj Norů k imigrantům mění. V muslimských čtvrtích roste vliv imámů, postavení muslimských žen je v mnoha případech naprosto nerovnoprávné (na což je norská společnost velmi citlivá), dosud relativně vysoká úroveň asimilace začíná upadat. Když premiér Stoltenberg loni na podzim předložil plán na zpomalení přílivu žadatelů o azyl do Norska, dostalo se mu kritiky, že se snaží přiblížit silně protipřistěhovalecké FrP, aby získala ztracené hlasy voličů. Skutečností však je, že Straně práce tento krok na popularitě přidal. I nyní slova Siv Jensen zjevně vzbudila pozornost Norů, a to ani nemusela opakovat svůj argument, že „přistěhovalci se nechtějí integrovat, zneužívají sociální dávky a bijí děti“.

I když to mohou některé strany odmítat vidět, je dnes přistěhovalectví v Norsku již také velkým tématem, a to, že na tom má velký podíl populistická FrP, na věci nic nemění. Se zdravotnictvím a školstvím tak letos v předvolební kampani již nevystačí a chtě nechtě budou muset formulovat svůj postoj i k této otázce.