Vydláždilo ´Lité olovo´ cestu Mahmúdu Abbásovi zpět do Gazy?
Autor: Břetislav Olšer | Publikováno: 23.01.2009 | Rubrika: Blízký východ
Ilustrace
Vojenská operace “Lité olovo”, kterou během konce prosince 2008 a ledna 2009 uskutečnila armáda Izraele v Pásmu Gazy, může být také další z pomocí předsedovi Palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi. Boje si vyžádaly 1310 mrtvých Palestinců, z čehož je více než polovina civilistů, mezi nimi údajně 420 dětských “živých štítů”. Počet zraněných činí zhruba 5500. Obětí na izraelské straně je třináct.

Vojenská operace “Lité olovo”, kterou během konce prosince 2008 a ledna 2009 uskutečnila armáda Izraele v Pásmu Gazy, může být také další z pomocí předsedovi Palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi.

Boje si vyžádaly 1310 mrtvých Palestinců, z čehož je více než polovina civilistů, mezi nimi údajně 420 dětských “živých štítů”. Počet zraněných činí zhruba 5500. Obětí na izraelské straně je třináct.

Stálo to vše strašlivé a hrůzné za směšnou primitivní nenávist Hamasu, který se svým fanatismem odmítá uznal stát Izrael. Jednu tisícinu území arabského světa, která je důstojným svatým místem pro tři monoteistická náboženství.

Geneze spirály násilí v Pásmu Gazy je složitá. Napřed definitivní výsledky palestinských parlamentních voleb z ledna 2006 potvrdily vítězství Hamasu. Radikální palestinské hnutí obsadilo v novém parlamentu 74 křesel, zatímco dosud vládnoucí hnutí Fatáh jen 45.

Hamas tak ale paradoxně přišel o finanční pomoc USA a Evropské unie ve výši několika set milionů dolarů ročně. Také Izrael pohrozil, že vláda Hamasu přijde o výnos z celních poplatků. Vůdce Hamasu v Pásmu Gazy Ismail Haníja však řekl, že pokud přestane Palestina dostávat peníze ze Západu, obrátí se na zdroje z arabského světa.

Americký prezident George Bush prohlásil, že jeho vláda nebude finančně podporovat teroristickou organizaci a zastavil kvůi Hamasu finanční pomoc celé Palestinské autonomii ve výši 234 milionů dolarů.

Evropská unie, která ročně dávala palestinské samosprávě 500 milionů eur, zmrazila přímý finanční příspěvek palestinskému rozpočtu už před volbami kvůli sporu o vyplácení platů státních zaměstnanců.

Po několika měsících napětí mezi poraženým Fatáhem a radikálním Hamasem vypukl otevřený konflikt. Rozbuškou se staly události z konce roku 2006, kdy palestinské bezpečnostní síly začaly střílet na shromáždění Hamasu v Ramallahu.

V únoru 2007 přesto došlo k dohodě mezi Fatáhem a Hamasem a byla sestavena nová vláda jednoty, která ale měla jepičí život - březen až červen 2007. Boje tak vypukly nanovo a v červnu 2007 byl palestinským prezidentem Abbásem vyhlášen výjimečný stav a odvolána vláda jednoty.

Abbás následně jmenoval novým premiérem Salama Fajjadu. Jeho vláda nyní spravuje Západní břeh Jordánu, zatímco v Pásmu Gazy si Hamas dokázal udržet moc a premiérem byl zvolen Ismail Hanejja.

Části několika palestinských měst se staly bojištěm mezi milicemi Hamasu a Fatáhu. První bratrovražedné boje vypukly ve městě Chán Júnis. Před bankou se zde shromáždily desítky rozzlobených policistů, kteří požadovali, aby jim byly vyplaceny dlužné mzdy. Od okamžiku, kdy se Hamas ujal moci, žádné neviděli.

Po střetech v Chán Júnisu se násilí rychle rozšířilo i do Gazy, Nábulusu, Hebronu a Ramalláhu. První bilance byla varovná: devět mrtvých, včetně čtyř dětí a sto zraněných.

V neděli milice Hamasu, které střežily budovu parlamentu v Gaze, odpověděly na házení kamenů protestujících ručními granáty a odpálením protitankových střel do davu. Další mrtví Palestinci přibyli i v Ramalláhu, kde zase stoupenci Fatáhu vtrhli do vládní budovy a zapálili její druhé patro. Z oken vyházeli úřední listiny a nábytek.

V Hebronu ozbrojenci sympatizující s Fatáhem zablokovali ulice hořícími pneumatikami a vyrabovali úřadovny poslanců Hamasu. Některým ministrům demonstranti zapálili auta. Součástí střetů milicí Hamásu a Fatáhu se staly i vzájemné únosy.

Abbás reagoval tím, že se v Ramalláhu postavil za všeobecnou stávku, během níž se zavřely místní obchody a školy. Toto opatření mělo směrem k Hamasu vyslat jasný signál, že lidé jsou proti němu. Hamas ovšem zareagoval na útoky stoupenců Fatáhu a nařídil uzavření všech ministerstev.

Náčelník izraelského generálního štábu Dan Haluc poprvé prohlásil, že Izrael by mohl opět zahájit vojenskou operaci na severu Pásma Gazy, odkud palestinští radikálové ostřelují židovská města.

A aby toho nebylo málo, pouštěl židovský stát po etapách na své území přes hraniční přechod v Erezu palestinské uprchliky, zejména členy Fatáhu, kteří prchali před běsnícími teroristy Hamasu.

Najednou byl “sionistický fašistický okupant” dobrý, aby jim poskytl azyl před pronásledováním jejich soukmenovci, kteří každého zrádce trestali smrtí.

Vše tedy skončilo úprkem tiisíců Palestinců do Izraele i na Západní břeh Jordánu a jejich hlasitým voláním, “že raději budou chtít znovu okupaci izraelských vojáků, než vládu znenáviděného Hamásu”…

V oblasti Pásma Gazy byla po půlroce hrozivá nezaměstnanost, která podle zpráv OSN dosahovala až 49 procent. Podle palestinských údajů tam žilo pod hranicí chudoby rekordních 79 procent lidí…

Opačná byla situace v Samaří a Judei, kde chudoby ubývalo a životní úroveň se zvyšovala; poměr lidí žijících za hranicí chudoby v roce 2007 klesl o tři procenta na skoro dvacet procent. Hranice chudoby je podle palestinských zdrojů život s méně než třemi dolary na den.

Izraelská vláda schválila uvolnění několika stovek milionů dolarů pro nový nouzový kabinet palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Peníze z fondu patřily palestinským institucím Izrael zadržoval od voleb v lednu 2006, kdy odmítl podporovat tehdy nově vzniklou vládu vedenou radikálním Hamasem.

Peníze vybral Izrael na clech ze zboží určeného Palestincům, které směřovalo přes izraelské území. Dříve vybíraná částka, až padesát milionů dolarů měsíčně, sloužila k výplatám asi 160 tisíc palestinských úředníků.

Vrácení peněz bylo jedním z prvních opatření, kterými chtěl Ehud Olmert podpořit nově vzniklou Abbásovu vládu. Oficiálně izraelský premiér tento krok potvrdil v roce 2007 na summitu v Egyptě. Mělo se jednat o převod zhruba 350 milionů dolarů z celkové částky 700 milionů…

Vláda Palestinské samosprávy premiéra Fajjáda, loajální k předsedovi autonomie a Fatáhu Mahmúdu Abbásovi, schválila zákon proti praní špinavých peněz. Chtěla jím zastavit financování Hamasu ze zahraničí.

Podle ministra informací Rijáda Malkího měl nový zákon zavést kontrolu všech převodů peněz z ciziny na autonomní území. Hamasu tak mělo být znemožněno převádět z ciziny peníze, získané v „charitativních sbírkách“ a od zahraničních stoupenců na nákup zbraní a výbušnin.

Před zahájením dárcovské konference v Paříži přijal předsedu samosprávy Abbáse v Elysejském paláci francouzský prezident Nicolas Sarkozi. Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livni v tutéž dobu jednala se svou americkou kolegyní Condolezzou Rice v domě amerického velvyslance ve Francii. Veškeré jednání i finanční pomoc probíhala v duchu podpory Abbásova Fatáhu, aby mohl lépe vzdorovat Hamasu.

Fatáhu byly poskytnuty miliardy dolarů, stejně jako zbraně a výcvik, pod podmínkou, že zakročí proti Hamasu a dalším islamistickým teroristickým skupinám.

Oficiálně uznávaná vláda Palestinské samosprávy, ovládaná hnutím Fatáh, nařídila ukončení činnosti celkem 103 z 2 400 registrovaných palestinsko-arabských institucí.

Současně byly zmrazeny jejich bankovní účty na autonomních územích v Judeji, Samaří a Gaze. Rozhodnutí, které oznámil předseda této vlády Salám Fajjád, bylo zaměřeno proti institucím spojeným s konkurenčním Islámským hnutím odporu Hamas.

A aby měl vůdce organizace Fatáh a předseda Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás stoprocentní jistotu, že se mu Hamas podřídí a nevysmekne z chystané pasti, vydal dekret, který zásadně změnil volební zákon do Palestinské zákonodárné rady tak, že buď donutí Hamas k zásadním programovým ústupkům nebo mu znemožní účast v dalších volbách.

Podle nového „prezidentského dekretu“ musel každý kandidát do palestinského autonomního parlamentu akceptovat program Organizace pro osvobození Palestiny. To znamenalo uznání všech dřívějších dohod, které OOP uzavřela s Izraelem, a uznání práva Izraele na existenci, což byly vedle vzdání se terorismu podmínky Izraele i tzv. Blízkovýchodního Kvartetu k jednání s představiteli Hamasu.

Gazanští teroristé však dál ostřelovali Izraele raketami a to byla jedna z posledních kapek do poháru izraelské trpělivosti. V sobotu 27. prosince 2008 během dvouminutového náletu šedesáti izraelských stíhaček F-16I Sufa na Pásmo Gazy začala operace “Lité olovo”…

Přestože bylo zničeno přes čtyři tisíce gazanských domů, zabity stovky Palestinců a rozbořeny desítky pašeráckých tunelů z Egypta, teroristé Hamasu jásají, oslavují své vítězství a své mučedníky ve čtvrtém islámském ráji…

PS: Také v EU se zřejmě pořád ještě najdou soudní lidé; vysoká představitelka Evropské unie Benita Ferrero-Waldner včera uvedla, že EU poskytne Pásmu Gaza humanitární pomoc, ale znovuvýstavbu oblasti zcela odloží do doby, než přestane být u moci Hamas…

Tak to Mahmúdovi Abbásovi přece jen vyšlo…

http://olser.cz/