Téměř polovina egyptských žen je denně obtěžována
Autor: Odjinud | Publikováno: 22.07.2008 | Rubrika: Islám
Ilustrace
Skoro polovina egyptských žen je každodenně sexuálně obtěžována, a více než polovina egyptských mužů se přiznává k lascivnímu chování, sdělilo v úterý Egyptské středisko pro ženská práva. Z dotázaných odpovědělo 83 % egyptských žen a 98 % cizinek, že byly jistým způsobem obtěžovány, a 46 % Egypťanek a 52 % cizinek sdělilo, že byly obtěžovány denně.

Skoro polovina egyptských žen je každodenně sexuálně obtěžována, a více než polovina egyptských mužů se přiznává k lascivnímu chování, sdělilo v úterý Egyptské středisko pro ženská práva.

Skupina oslovila v Káhiře 2020 lidí - včetně mužů a žen z ciziny - a ředitelka střediska, Nihad Abul Qomsan, řekla, že výsledná čísla ukázala nárůst sexuálního obtěžování.

Z dotázaných odpovědělo 83 % egyptských žen a 98 % cizinek, že byly jistým způsobem obtěžovány, a 46 % Egypťanek a 52 % cizinek sdělilo, že byly obtěžovány denně.

Ženy říkaly, že byly většinou obtěžovány na ulici nebo v prostředcích veřejné dopravy, přičemž obtěžování bylo definováno jako "jakékoliv nevítané chování se sexuálním podtextem, které působí, že se ženy cítí nepříjemně, a vyvolává v nich pocit ohrožení".

Abul Qomsan řekla, že skoro dvě třetiny egyptských mužů (62 procent) připustilo, že obtěžovali ženy, včetně těch, co nosily islámské zahalení.

"To, že obtěžování se týká jen žen, co nosí neslušné oblečení, je lež," řekla a odsoudila skutečnost, že v této hluboce religiózní zemi se ženy, přestože jsou samy oběťmi, často cítí vinny.

Středisko řeklo, že minulý rok jen 12 % žen podalo na policii stížnost na sexuální obtěžování.

V roce 2006 aktivistky za práva žen s rozhořčením poukázaly na to, co nazvaly sexuálním obtěžováním žen schváleným autoritami poté, co skupina mužů otevřeně obtěžovala ženy v centru Káhiry.

Ministerstvo vnitra sdělilo, že nedostalo žádné formální stížnosti a nikdy nepřipustilo, že by k nějakému hromadnému obtěžování došlo, navzdory tomu, že o incidentu široce informoval tisk a někteří bloggeři zveřejnili nahrávky na internetu.

Almost half of Egyptian women harassed daily: poll

17. června 2008

z angličtiny přeložil –dp-