"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Na okraj dvouletého výročí Eurabia.cz

Autor: Martin Janeček | Publikováno: 13.6.2007 | Rubrika: Z redakce
Ilustrace

Server Eurabia vznikl před dvěma lety. Snad je to příležitost o něm říci pár slov. Především asi je třeba objasnit jeho jméno. Výraz Eurabia se objevil jako jméno časopisu, vydávaného v Paříži Evropským výborem koordinace sdružení přátelství s arabským světem (le Comité européen de coordination des associations d´amitié avec le monde arabe).

Britská specialistka islámského světa, paní Bat Ye´Or, si pak zvolila tento výraz pro titul své knihy „Eurabia, evropsko-arabská osa“( Eurabia, The Euro-Arab Axis, Madison, NJ, Fairligh Dickinson University Press, šesté vydání v roce 2006). S tím, že to co v mysli vydavatelů časopisu mělo mít pozitivní smysl, v mysli autorky má smysl negativní. Neboť její kniha, kterou doporučujeme co nejvřeleji všem, kdo mohou číst anglicky nebo francouzsky, je vážným varováním před vývojem evropských zemí k podřizování se vůli představitelů islámských národů.

Server Eurabia chce varovat před tímto nebezpečím českou veřejnost. Toto nebezpečí je daleko větší, než se může zdát těm, kteří vnímají jenom to, co znají a na co jsou zvyklí. Vyplývá především ze zhroucení porodnosti prakticky všech evropských národů. Přispívá k němu ale i ziskuchtivost podnikatelů a obchodníků, kteří se snaží o co nejužší spolupráci s arabsko-muslimským světem za jakoukoli cenu. Dalšími faktory jsou ideologické motivace nepřátel atlantické aliance a nepřátel státu Izraele. A ovšem i slabost těch, kteří nemají odvahu se bránit, kteří se raději podřídí - v plané naději, že se tak budou moci vyhnout střetnutí.

Nejdůležitější ze všeho je ale, beze sporu, demografický problém. Evropa by se nemusela islámského světa bát, kdyby Evropané byli schopni nahrazovat odcházející generace. Zhroucení porodnosti je dnes tím nejzávažnějším problémem, o kterém se ale na veřejnosti mluví velmi málo. Jde při tom o hrozbu zániku evropské civilizace, která – přes všechny svoje nedostatky – dala a stále dává světu mnoho. Zároveň jde o rozklad rodiny, která přináší lidem radost ze života, jistotu, štěstí.

Přede všemi ostatními úkoly stojí tedy nutnost hájit rodinné hodnoty. Konkrétně, je nutné podpořit všechny iniciativy ve prospěch rodinných přídavků, mateřských dovolených, budování jeslí a školek. Nezávisle na politické příslušnosti těch, kteří s něčím takovým přicházejí, je třeba podpořit všechny návrhy, které mohou pomoci výchově nových generací.

Je též třeba zkoumat příčiny současné nízké porodnosti. Vysvětlení nejčastěji uváděná se týkají nákladů na rodinu. Jakoby všechno bylo vyčíslitelné penězi!

Mohu–li uvádět osobní vzpomínky, tak na příklad jeden otec mi vysvětloval, proč má jenom jedno dítě tím, že mu chce dopřát co nejvíce. Tento vysokoškolák jakoby ignoroval, že mít sourozence je zásadní dimenzí citového života a formování osobnosti. Škodu, kterou své dceři způsobuje tím, že jí nedává sourozence, přeci nemůže nahradit to, co jí bude moci koupit navíc. Ovšem, žijeme ve světě, ve kterém reklama a celá škála hodnot konzumní společnosti nám vnucuje představu, že nějaký předmět nám přinese více štěstí, nežli blízká bytost. Ale ze všech osobních vzpomínek se mi zdá nejtypičtější následující. Když jsem byl ještě svobodným, jedna známá, které jsem mluvil o svých plánech a přáních, mi řekla s výrazem nenávisti v hlase: „Ty chceš zalidňovat tento svět?“ Později jsem se dozvěděl od jejího bývalého manžela, že umřela – bezdětná – na rakovinu dělohy!

Nevůle mít děti je asi především výrazem zásadní nelásky ke světu a k životu. Evropané se vzájemně vyvražďovali ve dvou světových válkách a v totalitárních systémech. Dnes, když ideologie, které je k tomu vedly, ztratily svou přitažlivost, možná nacházejí v neplodnosti novou možnost ukojit své destruktivní tendence.

Vedle politických, ekonomických a historických rozborů bude proto asi třeba se zamyslet též nad psychologickými motivacemi, které určují demografii. A nebát se ani kriticky analyzovat duchovní a morální tradice západního světa, které se samozřejmě výrazně podílejí na demografickém jednání Evropanů.

Redakční rada serveru Eurabia jistě s radostí uveřejní všechny příspěvky, které se o něco podobného pokusí.

Autor je členem redakce Eurabia.cz, žije ve Francii

3032 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Ochrana před koronavirem nikoho nezajímá už dva roky! Urgujové a převrat v Bělorusku jsou důležitějšíJaké jsou to ty demokratičtější formy výroby a distribuce? Aneb blbec v deníku PRAVOŠéf německé energetické společnosti to řekl jasně: "Směřujeme k energetickému kolapsu"!Babiš lže a ODSák jen neříká pravdu? Aneb jak media informují o lhaní politika z ODSPolští pohraničníci odrazili útok 100 imigrantů

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůJ. R. R. Tolkien – zamilovaný do Najsvätejšej Sviatosti a Panny Márie

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

Svobodu pro neočkované, ale ať jsou v izolaci! Co to je vůbec za lidi... Profesorka Syková se neudrželaMladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo
Články autora
Průzkum
Podpořili byste výstavbu plotu proti imigrantům? Výstavba plotu proti imigrantům má v Polsku jednoznačnou podporu občanů. Podpořili byste takový plot i vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď