"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Džihád, konstanta islámské teologie středního proudu

Autor: Robert Spencer | Publikováno: 6.6.2007 | Rubrika: Islám
Ilustrace

V článku “Džihád znamená mnohem více, než násilí”, tvrdí Will Caldwell, že reklama “Co potřebují Američané vědět o džihádu” od Horowitzova Centra pro svobodu je “propagandou” a vyzývá k její cenzuře. Ujišťuje, že “většina naší společnosti je dostatečně vzdělaná, aby rozuměla tomu, že prohlášení jako ‘cílem džihádu je světovláda’ jsou naprosto primitivní a úmyslně provokativní”.

Bohužel džihád jako válka proti nevěřícím s cílem celosvětového zavedení šaríe není propagandou nebo nevzdělaností, nebo kacířskou doktrínou vyznávanou zanedbatelnou menšinou extrémistů. Ve skutečnosti je konstantním prvkem islámské teologie středního proudu. Je potvrzován všemi čtyřmi hlavními školami sunnitského islámu: Maliki, Hanafi, Hanbali a Shafi, ke kterým se hlásí velká většina muslimů po celém světě. Stejně tak je potvrzována všemi ostatními školami.

Tyto školy zformulovaly zákony týkající se důležitosti džihádu a způsobů, jakými musí být praktikován, před staletími. Právník školy Maliki Ibn Abi Zayd al-Qayrawani (zemřel 996) prohlásil: “Džihád je božím nařízením … [Nevěřící] mají možnost konverze k islámu nebo placení daně z hlavy (džizji), jinak proti nim bude vyhlášena válka”.

Podobně Ibn Tajmíja (zemřel 1328), právník školy Hanbali, který je oblíbencem Usámy bin Ládina a dalších moderních džihádistů, učil: “Protože právoplatná válka je v zásadě džihádem a protože jeho cílem je, aby náboženství zcela patřilo Alláhovi a aby jeho slovo stálo nejvýše, je třeba bojovat proti všem muslimům, kteří stojí tomuto cíli v cestě”.

Škola Hanafi hraje na stejnou notu: “Pokud nevěřící neuposlechnou výzvu k přijetí islámu, ani nesouhlasí s platbou daně z hlavy, je na muslimech, aby žádali Alláha o pomoc a vedli proti nim válku” (Hidayah).

Učenec školy Shafi Abu’l Hasan al-Mawardi (zemřel 1058) souhlasí a říká, že pokud nevěřící “odmítnou přijmout [islám], je proti nim následně vedena válka”.

Nejde jen záležitost pro historiky. Shafistický manuál islámského práva byl v roce 1991 certifikován nejvyšší autoritou sunnitského islámu, káhirskou univerzitou al-Azhar, jako odpovídající “praxi a víře ortodoxní sunnitské společnosti”. Tento manuál, “Umdat al-Salik” (dostupný v angličtině jako Reliance of the Traveller a brzy částečně v češtině jako Opora poutníkova - Islám Info), definuje “větší džihád” jako “duchovní boj proti nižšímu já” a následně věnuje jedenáct stran “menšímu džihádu”. Definuje tento džihád jako “válku proti nemuslimům” a vysvětluje povahu této války velmi jasně: “chalífa vede válku proti Židům, křesťanům a zoroastriáncům … dokud se nestanou muslimy nebo nezaplatí nemuslimskou daň z hlavy”.

Ibn Chaldun (1332-1406), průkopník historie a filozofie, byl také právním teoretikem školy Maliki. Ve své renomované Muqaddimah, první práci o teorii historie, poznamenává, že “v muslimské společnosti je svatá válka náboženskou povinností, protože muslimské poslání je univerzalistické a je povinností konvertovat všechny k islámu buď přesvědčováním nebo silou”. V islámu se osoba, která je pověřena náboženskými záležitostmi, zabývá “mocenskou politikou”, protože islám “má povinnost získat moc na ostatními národy”.

Extrémisté? Propaganda? Ne, to je střední proud islámu.

http://info.pravdaoislamu.cz

4370 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Černý muslimský policista zastřelil v USA nevinou bělošku a nikomu to nevadíTo je již zvrácené sebemrskačství! Běloši poníženě prosí černochy o odpuštěníDemonstrace v USA. Černí zločinci terorizují poctivé černochy ve jménu boje proti rasismuGenerál Blaško jde proti hnutí SPD a muslimové v Teplicích se radují ...Video: Policejní brutalita ruského režimu zasáhla australské novináře

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaMusíme si zvyknout na to, že budeme často posíláni do karantén nejrůznějšího typu. Budeme-li protestovat, budou to karantény horšího typu

euPortal.cz

Je třeba uznat, že se mladá garda protiruských aktivistů, tvořících u nás páteř páté kolony, neobyčejně činí. Není dne, kdy by „modré košile“ nepřišly s novou provokacíBaru v pokrokové Británii asi nevydají licenci na alkohol kvůli blízkosti mešity. Alkohol podněcuje k islamofobii

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Uvažoval jste o tomhle někdy, pane Kalousku, Schwarzenbergu, Fialo, Vystrčile, Rakušane, Bartoši, Farský, Bartošku a páni další ze stejně jedovaté líhně? Proč se Nálezy Ústavního soudu o Colloredo–Mansfeldech staly Stalingradem protektorátních restituentů

ParlamentniListy.cz

Komárek vpadl do vřavy kolem Lipovské a Xavera: Předposra*ost, hysterie, dětská reakce! Na rozdíl od zaměstnanců ČT znám zákon, takže...Šándor o ricinu: Ostuda. Naše ostuda. Naprosto proti logice. Vymysleli jsme si směšný příběh a kolem něj se vyřádila antiruská kampaň
Články autora
Průzkum
Je přijímání imigrantů z Blízkého východu importem terorizmu? Prezident Trump upozornil, že přijímání imigrantů z Blízkého východu je importem terorizmu. Souhlasíte?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď