"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Nový začátek pro poislámštěné mladíky

Autor: CSI | Publikováno: 22.5.2007 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Nucená islamizace byla účinná. U mnoha mladých otroků, kteří byli za účasti CSI osvobozeni, nezůstalo vůbec nic z jejich původně křesťanské výchovy. CSI jim chce být ve staré vlasti nápomocna v hledání jejich křesťanských kořenů. 

V uplynulých letech osvobodila CSI desetitisíce otroků. Většina těchto mladých lidí byla po léta v moci otrokářů. Po násilné islamizaci a traumatech jim často trvá několik let, než se jim podaří uspořádat si znovu svůj život. Již dříve jsme vyprávěli o mladém muži Dengu Wolovi, kterému dal majitel jméno Mohammed. 

Deng Wol byl společně s 51 súdánskými otroky za účasti CSI osvobozen 8. září 2006 v Mayom Akolu (severní Aweil). Tento nedůvěřivý mladík s vystouplými lícními kostmi v zapadlém obličeji byl vyloženě podvyživený. Pozvali jsme ho, aby se s námi najedl. Deng Wol ale kategoricky odmítl. 

Nečistá krev  

Jeho dřívější otrokář Ali Abakir mu vtloukal do hlavy, že nevěřícím prosakuje malé množství krve ze špiček prstů. Ty se dotknou jídla. Když s nimi bude jíst ze stejné mísy, tak bude pojídat jejich nečistou krev. A to je zakázáno. I když byl Deng už z otroctví vysvobozen, islámský otrokář mu i nadále nepřímo ovlivňuje život. 

Navenek svobodný, vnitřně traumatizovaný. 

Léta otroctví zanechala v Dengově životě stopy. Byl odvlečen ještě jako dítě po jednom nájezdu na vesnici. Jeho muslimský otrokář Ali Abakir zastřelil Dengova otce i strýce a znásilnil ve vesnici několik žen. Po tomto traumatickém zážitku Deng pochopil, že musí Ali Abakira na slovo poslouchat. Vraha svého otce musel oslovovat „otče“. Ze strachu se Deng smířil s tím, že mu bylo dáno jméno Mohammed. Začal také chodit do školy Koránu a učil se arabsky. 

Po několika letech už Deng dovedl číst Korán samostatně. Učil se, že Alláh trestá nevěřící strachem a hrůzou a že nemuslimové jsou zkažení lidé, kteří se snaží muslimy svými slovy a svou krví otrávit. Když jsme Denga fotografovali, viděli jsme v jeho očích strach a odpor. Nový „otec“ a koránská škola poranily Dengovi (Mohammedovi) duši. Napohled je sice opět svobodný, ale k překonání jeho nedůvěry povede ještě dlouhá cesta. 

Zpět ke křesťanským kořenům 

Dalším příkladem, jak špatné ovoce přináší otrava myšlení násilně islamizovaných otroků, je patnáctiletý Wol Wol Akot z Wakabilu ve východním Aweilu. Z chlapce pokřtěného na jméno Santino byl vychován „boží bojovník“, aby válčil proti vlastním lidem. 

Wol se stal svědkem toho, jak muslimští nájezdníci uťali hlavy jeho kamarádům Dengovi, Lualovi a Ngorovi. Wol byl odvlečen spolu s dalšími. Cestou na sever vojáci v noci znásilňovali unesená děvčata a ženy. Wol slyšel jejich pláč a nářek. 

Chlapcův otrokář Ibrahim Bakhir z něj chtěl udělat fanatického muslima. Ve škole Koránu v Mokadamu se Wol učil arabsky. Bylo mu vštěpováno, že jeho dinkští soukmenovci jsou nevěřící. Neznají Alláha, a nemají proto nárok žít. 

Propaganda jej nakonec přivedla jako „božího bojovníka“ zpátky do jeho vlasti, kde bojoval proti příslušníkům vlastního kmene. Ve více než deseti osadách se Wol podílel na vypalování slámou pokrytých chýší, zásobáren a kostelů. „Vůbec se mi to nelíbilo,“ řekl Wol po svém osvobození. „Musel jsem to dělat, protože jsem byl Arab. Jen tak jsem mohl přežít. Moji rodiče byli křesťané a nechali mne pokřtít jménem Santino. Teď, když jsem byl otroctví zbaven, mohu opět žít jako křesťan. Křesťanství mne nenutí zabíjet lidi.“ 

CSI pomáhá v novém začátku 

Navrátilci z otroctví dostávají jako pomoc v nouzi „humanitární balíčky pro přežití“, které obsahují to nejnutnější k novému životnímu začátku ve staré vlasti. Dr. Luka Deng, lékař a spolupracovník CSI, o tyto lidi pečuje po zdravotní stránce. CSI rovněž podporuje stavbu nové křesťanské školy v Mayen Abunu, kde se budou učit bývalí otroci. 

Osvobozeno 102 otroků  

V lednu 2007 bylo v Súdánu osvobozeno 102 černých afrických otroků, kteří se vrátili do své vlasti v Jižním Súdánu. Tuto akci podpořila i CSI. 

Většina osvobozených otroků – hlavně chlapci a mladí muži – byla zajata arabskými milicemi za podpory súdánské centrální vlády v průběhu více než dvacet let trvající občanské války mezi muslimskou vládou v Chartúmu a Súdánským lidovým osvobozeným hnutím (SPLM/A). 

Podobně jako v případě minulé osvobozovací akce ukázaly rozhovory s navrátilci příběhy psychologického a fyzického zneužívání. Převážná většina osvobozených otroků byla vystavena bití, rasovým a náboženským urážkám a nuceným pracím. Bylo jim znemožněno praktikovat jiné náboženství než islám. Většina žen a dívek se stala obětí sexuálního zneužívání. Zde jsou některé příklady toho, co tito lidé museli zakusit. 

Šestnáctiletá Agor Deng byla opakovaně znásilněná svým pánem Adamem Abakirem a jeho společníky. Adam Abakir a jeho žena jí nožem vyřízli nehty, protože odmítla poslechnout příkaz k drcení zrní. Také ji pod výhrůžkami smrtí nutili, aby se modlila jako muslimka. 

Třicetiletý Garang Akot Wiir se stal taktéž obětí násilí. Jeho pravá ruka a noha byly částečně ochromeny poté, co byl zbit a za trest na 24 hodin pevně svázán za pokus o útěk. Svým pánem byl přejmenován na Abdelrazika Ezzadina. 

Pětačtyřicetiletá Achal Loc Wiel byla postřelena do nohy při nájezdu na otroky. Při útoku a nuceném pochodu do severní části Súdánu ztratila manžela a tři děti. Achal byla hromadně znásilněna přáteli svého otrokáře. Byla taktéž přinucena k opuštění křesťanské víry a muslimským modlitbám. 

Osvobození a zdokumentování osudů 102 otroků se uskutečnilo zásluhou spolupráce mezi arabsko-dinkskými mírovými výbory, úřady státu Aweil, místními církvemi a CSI. 

Reverend Tito Athian, súdánský kněz z episkopální církve a dlouholetý partner CSI, vyjádřil radost nad osvobozením otroků: „Děkuji Vám za to, že jste pomohli k návratu našich lidí z otroctví. Nyní mohou slyšet Ježíšovu radostnou zvěst a zvolit si vlastní náboženství.“ 

Aaron Cohen, aktivista v boji proti otroctví a konzultant pro legislativu proti nekalému obchodu s lidmi, který se účastnil několika akcí CSI na osvobození otroků, prohlásil: „Ve 23 zemích jsem mohl přímo vidět, jak pozitivní vliv mají dobré programy na situaci otroků. CSI v Súdánu vytvořila udržitelný a efektivní program, pomocí něhož byly osvobozeny tisíce otroků a který inspiroval legislativu proti obchodu s lidmi a přinesl naději lidem v zajetí. Průkopnická práce CSI v Súdánu může jít příkladem všem abolicionistům.“

 

CSI stojí v popředí kampaně za vymýcení otroctví v Súdánu již od roku 1995. Letos tomu bude 30 let od založení CSI a 200 let od zrušení britského obchodu s otroky.  

www.csi-cr.cz

4496 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Včera v imigrantské čtvrti Vídně pobodány dvě ženyNepokoje ve Francii: Imigrantský nacionalismus vs. chatrná integracePo demostraci Romů v Bruselu je začal řešit … SalviniLevičačka, která přijela poučovat, co se má a co ne: Návštěva Čaputové v PolskuRakouský ex-kancléř odmítl výzvu kapitánky Racketeové zachraňovat „klimatické uprchlíky“

ePortal.cz

Byl francouzský soudce „zhulený“?Smutná realita Palestinské samosprávy- „je nás tisíce ochotných zabíjet“

euPortal.cz

Kolaboranti Němců znovu na scéně: Vracení majetku a lokajské zdravice. Co by na to řekli Kubiš s Gabčíkem?Vážení čtenáři EUportalu, Pokud se situace v horizontu jednoho či dvou měsíců nezlepší, budeme postupně muset výrazně omezovat činnost...

FreeGlobe.cz

Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)Zoufalí Katalánci zaútočili na středisko pro uprchlíky (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

euServer.cz

Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslné

ParlamentniListy.cz

Havlův odkaz z Listopadu 89? To jako ti udavači? Dotaz, který Kláru Samkovou rozpálilDoučování z Ústavy pro senátora Lásku. Právník Hasenkopf trhá žalobu na Zemana na kusy
Články autora
Průzkum
Je zamezení ilegální imigrace morální povinností? Italský ministr vnitra Matteo Salvini prohlásil, že zastavit podloudnou imigraci je morální povinností. Souhlasíte?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď