"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Upálená zaživa – aneb vraždy ze cti

Autor: Lucie Zaoralová | Publikováno: 1.1.2014 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Nechci k tomuto tématu mlčet. Neměli by mlčet ani ostatní.

 

Kniha mě zaujala už jen proto, že je svědectvím dívky, která si zažila neskutečné peklo.

 

Pro lepší pochopení knihy si nastiňme, co obsahuje z řad rodinného práva právo šária.

 

Manželství je smlouva civilního práva, jež obsahuje smlouvu o prodeji nevěsty. Pokud je nevěsta nezletilá, což se v mnoha případech děje (jako u Suoad), lze ji prodat i proti vlastní vůli. Dospělá nevěsta se může vdát sama, ale otec má právo odporovat.

 

Rozvod je většinou aktem manžela, který jej provede zapuzením. (formule „zapuzuji tě“ musí být vyslovena třikrát.) Lze rozvod převést na ženu, ale její možnosti jsou výrazně omezené. Muž se může rozvést po dosažení zletilosti, byl-li oženěn nezletilý, jinak ale v podstatě kdykoliv a z jakéhokoliv důvodu.

 

Manžel má právo trestat manželku, která neplní své povinnosti. Může jí zakázat vycházet z domu a scházet se se svými příbuznými.

 

Suoad se narodila v jordánské vesnici, pro kterou platí právo šária. V dnešní době dost dívek či žen konvertuje k islámu, aniž by si byly vědomi toho, co vlastně právo šária znamená. Řekla bych, že dnes je dost populárním řešením pro evropskou dívku najít si muslima a žít s ním v jiné zemi. Měla jsem možnost si popovídat s dívkami, jež žili s muslimem. Neustále mě tížila častá otázka, proč si vybrali zrovna takovou budoucnost? Evropa je přece plná mužů, se kterými se mohou cítit šťastně. Většina z nich odpověděla stejně – mysleli jsme si, že budeme mít jiný život než v Evropě, budeme šťastnějšími.

 

Tato dívka, o které píši a která vás provází knihou „Upálená zaživa“, si ale takový osud sama nevybrala. Chtěla se narodit jinde, žít jinak, žít ve svobodě.

 

Suoad se narodila v rodině, která byla dost majetná. Měli dost dobytku na výrobu vlny, mléka a dalších věcí, které prodávali na trhu. Suoad měla mnoho sester a jednoho bratra (což stačilo k posměchu, protože žena, která dá muži jen jednoho syna, není dobrou ženou). Denně musela pracovat na polích a starat se o domácnost. Pokud porušila řád (opozdila se z pole, utrhla nezralé rajče apod.) dostala řádného bití.

 

Mnoho jejich sester se provdalo, ale většina z nich utekla zpět k rodině, protože ji manžel týral. V rodině ale zůstat nemohli, jelikož tímto se stali posměchem všech a rodinná čest byla pošpiněna. Vždy je otec přvedl zpět k manželům, kde museli zůstat i přes to všechno bytí a ponižování.

 

Suoad měla to štěstí, že si muže vyhlédla sama. Zamilovala se a chtěla už konečně odejít od rodiny, jež ji neustále tyranizovala. Doufala, že svému muži porodí syny a bude moci se o muže starat, jak se patří. Její štěstí ale netrvalo dlouho, mladík ji po jejím otěhotnění opustil a v její rodině začalo to pravé peklo.

 

Otec s rodinou se rozhodli, že se jí musí zbavit – děvče se nemůže vdát, je bezcenné. Zvolili otcova bratra, aby uchránil čest rodiny a zabil ji. Polil Suoad benzínem a zapálil. Dostala se do nemocnice, kde péče o ni byla nulová. Měla popáleniny třetího stupně a nikdo o ni nejevil zájem. Celá nemocnice se na ni dívala jako na vyvrhele, který musí zemřít. V nemocnici porodila dítě, které jí ihned vzali. Suoad ale přesto přežila – díky ženě, která pracovala pro humanitní organizaci a odvezla ji do Švýcarska, kde lékařská péče byla na jiné úrovni. Suoad se vyléčila a založila rodinu, ale její minulost ji nikdy neopustí. Rozhodla se promluvit o jejím osudu a upozornit na ohavnosti, jež jsou páchány na ženách.

 

Bohužel tyto útoky a mrzačení se neodehrávají jen v problematických zemích, jako je Jordánsko, ale projevuje se ve velké míře i ve Velké Británii. Muslimové zde chtějí založit nezávislý muslimský stát.

 

Ve Velké Británii už šest let oficiálně působí soudy rozhodující na základě islámského práva. Nejhorší na tom je, že soudy nejsou registrované, soudci nejsou právnicky vzdělaní, nejsou zveřejněné záznamy rozhodnutí a nikdo soudy nekontroluje…

 

Islámští radikálové chtějí dostat do Evropy právo šária a je jim jedno, že to není jejich zem a panuje zde naprosto jiný systém. Na otázku, zda by neměli přijmout britské zákony, když žijí v Británii, islámský soudce a muslimský radikál Andžem Choudary odpovídá: "Proč? Když se narodím ve stáji, nemusím se přece chovat jako kůň. Podle mě není třeba dodržovat zákony nějaké společnosti, jen proto, že jste se tam narodil."

 

Můžu takhle pokračovat dál, není to otázka jen Velké Británie, dnes už je to otázka dalších zemí. Jak až zajdou daleko a čeho jsou schopni?

 

Není už třeba dále nic dodávat. Jen vám upřímně chci říct – mám strach. Bojím se o Evropu, kde svoboda bude brzy zaniklý pojem. Bojím se o sebe, o budoucnost mých dětí, o ztrátu tradic a evropských hodnot. Otevřeme oči!

 

Upálena zaživa. 1. vyd. Praha: Euromedia Group, 2004. ISBN 80-249-0350-4.

 

Mediaoislámu: vražda ze cti. [online]. Dostupné z: http://www.mediaoislamu.cz/tema/vrazda-ze-cti/

Klíčová slova: žena  | islám  | bití žen
5092 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Schwarzenberg: "Řveme, jako by nám uprchlíci řezali krky!"Erdogan: Macron chce zastrašit muslimy!!Rakousko chce proti imigrantům nasadit dronyProč americká vláda chrání saudskoarabskou rozvědku, když vyšetřovatele potvrdili její odpovědnost za 11 září?Španělsko, Itálie, Malta, Německo a Maďarsko odmítli sankce namířené proti Turecku

ePortal.cz

Pokud diskreditace kohokoli, kdo bezvýhradně nesouhlasí s rozhodnutími Prymuly, Hamáčka či Babiše, měla být cílem celé policejní akce, pak se nelze vyhnout spekulacím o vyprovokování střetů policiíMylná tolerance obřích dluhů

euPortal.cz

25 procent autorů vyžadovaných při zkouškách z literatury by mělo být černých, požadují v BritániiPutin označil rozhodnutí kancléřky Angely Merkel přijmout do Německa více než milion uprchlíků převážně z válkou rozervané Sýrie za „kardinální chybu“

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili SvobodníŠok. Ředitel ČT Dvořák lapal po dechu. Fridrichová se Šarapatkou ho obešli
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď