"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Po Ženeve zůstává konflikt s ĺránem stále cel?

Autor: Martin Janeček | Publikováno: 1.12.2013 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Dohoda mezi Nemeckem a peti stálými členy Rady bezpečnosti a ĺránem, podepsaná v Ženeve 24. listopadu 2013, se může jevit jako dobré řešení. Ale ne všichni jí takto vnímají. Francouzský deník Le Figaro uveřejnil 28. listopadu 2013 rozbor Pierra Rousselina, z nehož zde uvádíme podstatnou část.

 

Po Ženeve zůstává konflikt s ĺránem stále celý

 

Dočasná dohoda, uzavřená v Ženeve s ĺránem, by nikdy nebyla možná, kdyby se netýkala pouze problému íránské nukleární zbrane. Ale přece to podstatné je jinde : podstatná je role, kterou ĺrán bude hrát v nové oblastní rovnováze na Středním východe.

 

Tím, že íránští mollahové udelali ze svého úsilí o nukleární zbraň národní cíl, se jim podařilo deset let zneklidňovat mezinárodní společenství a dát svému radikálnímu režimu výjmečné místo v celé oblasti.

 

Tato strategie fungovala dokonale až do chvíle, kdy západní sankce začaly mít skutečne vážné důsledky pro íránské hospodářství a ohrožovat stabilitu režimu. Volba reformátora Hasana Rohaniho byla prvním důsledkem embarga. Po nem následovala snaha přiblížit se Spojeným státům a nakonec nynejší ženevská dohoda. Vzhledem k tomu, že radikalsmus už mu neslouží, íránský režim volí novou metodu: chce se jevit jako umírnenejší. Jestliže bezprostředním cílem této nové metody je uvolnit smyčku, která režim dusí, nic nám nedovoluje se domnívat, že zásadní cíle Islámské republiky se změnily.

 

Teherán zatím dosáhl všech svých cílů s účinností, vzbuzující obavy. Využil války, vyvolané Amerikou George W.Bushe proti Iráku Saddama Husejna. Díky ní se mohl zbavit svého hlavního soupeře a dosadit v Bagdadu vládu šiitského islamisty Nuriho al-Maliki. V Libanonu šiitský Hezbollah ovládl hlavní páky státní moci a v Sýrii Hezbollah- spolu s íránskými revolučními gardami- zachraňuje režim Bašara el-Asada.

 

Vůle exportovat íránskou revoluci je jasná. Patří k původnímu plánu imáma Chomejního. V očekávání náznaků – zatím se stále neobjevujících- opuštení tohoto plánu a nepravdepodobné konverze nejvyššího vůdce k našim hodnotám, zdánlivá zmena kurzu Teheránu je pouze taktickou zmenou. Domnívat se, že ajatola Chamenei je Gorbačev, který o sobě neví a který způsobí zhroucení se ĺránu a šiitského islamismu, je výrazem zaslepenosti, která se zmocnila západních sdělovacích prostředků, kterou ale země Středního východu nehodlají sdílet.

 

Ženevská dohoda s ĺránem přináší výsledek podobný tomu, kterého bylo dosaženo v Sýrii, ruským prostřednictvím, ohledně syrských chemických zbraní. Stejně jako Bašar el-Asad v Sýrii, íránský režim ze dne na den přešel z role vyhnance mezinárodního společenství do role legitimního partnera. Období, zahájené 29. ledna 2002 proslovem o stavu Unie prezidenta George W. Bushe, odsuzujícího “říši zla” (ĺrán, Irák, Severní Korea), skončilo.

 

Je možno říci, že to je dobrá novina. Zajisté ! Ale pod jednou podmínkou : že ĺrán pochopí, že jeho nukleární program není jediným důvodem nedůvery, kterou vzbuzuje. Tomuto poselství ĺrán porozumí, pouze pokud bude jasne formováno. Ale to není ! Ve všeobecném uspokojení si toho nikdo nevšímá.

 

Saudská Arábie není jedinou zemí, která je zneklidnena. Další vývoj v Sýrii ukáže, zda dohodou s ĺránem jsme se nechali, nebo nenechali, podvést. V očekávání, že Teherán přestane podporovat Damašek, státy Středního východu jsou dnešní situací nuceny samy hájit své zájmy, aniž by se spoléhaly na amerického spojence.

 

Co se týče Saudské Arábie, dá se očekávat, že posílí své vazby s Francií na poli obrany a že zdvojnásobí své úsilí získat odchod Bašara el-Asada. A že se s ješte vetší energií postaví proti cílům šiitského Iránu.

Klíčová slova: Írán  | Izrael  | válka
2009 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičkuPoliticky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

Ukazuje se, že fanatická feministická genderistická neomarxistická ideologie škodí samotným ženám. Muži se v důsledku kampaně #MeToo proti sexuálnímu obtěžování stále více zdráhají spolupracovat se ženamiPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

Ekonomka brutálně nachytala Schwarzenberga kvůli Kosovu. Pane kníže, tohle se fakt nepovedlo Že Babiše chtěli vydat dva měsíce před volbami, to opravdu není náhoda. Jiřímu Čunkovi kauza Čapí hnízdo potvrdila vlastní šílené zkušenosti se státními zástupci
Články autora
Průzkum
Volte s Němci! V Německu začínají 1. září volby do zemských parlamentů-sněmů. Obávaným looserem je merkelovská CDU a favoritem protiimigrační AfD. Koho byste volili Vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď