"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Po Ženeve zůstává konflikt s ĺránem stále cel?

Autor: Martin Janeček | Publikováno: 1.12.2013 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Dohoda mezi Nemeckem a peti stálými členy Rady bezpečnosti a ĺránem, podepsaná v Ženeve 24. listopadu 2013, se může jevit jako dobré řešení. Ale ne všichni jí takto vnímají. Francouzský deník Le Figaro uveřejnil 28. listopadu 2013 rozbor Pierra Rousselina, z nehož zde uvádíme podstatnou část.

 

Po Ženeve zůstává konflikt s ĺránem stále celý

 

Dočasná dohoda, uzavřená v Ženeve s ĺránem, by nikdy nebyla možná, kdyby se netýkala pouze problému íránské nukleární zbrane. Ale přece to podstatné je jinde : podstatná je role, kterou ĺrán bude hrát v nové oblastní rovnováze na Středním východe.

 

Tím, že íránští mollahové udelali ze svého úsilí o nukleární zbraň národní cíl, se jim podařilo deset let zneklidňovat mezinárodní společenství a dát svému radikálnímu režimu výjmečné místo v celé oblasti.

 

Tato strategie fungovala dokonale až do chvíle, kdy západní sankce začaly mít skutečne vážné důsledky pro íránské hospodářství a ohrožovat stabilitu režimu. Volba reformátora Hasana Rohaniho byla prvním důsledkem embarga. Po nem následovala snaha přiblížit se Spojeným státům a nakonec nynejší ženevská dohoda. Vzhledem k tomu, že radikalsmus už mu neslouží, íránský režim volí novou metodu: chce se jevit jako umírnenejší. Jestliže bezprostředním cílem této nové metody je uvolnit smyčku, která režim dusí, nic nám nedovoluje se domnívat, že zásadní cíle Islámské republiky se změnily.

 

Teherán zatím dosáhl všech svých cílů s účinností, vzbuzující obavy. Využil války, vyvolané Amerikou George W.Bushe proti Iráku Saddama Husejna. Díky ní se mohl zbavit svého hlavního soupeře a dosadit v Bagdadu vládu šiitského islamisty Nuriho al-Maliki. V Libanonu šiitský Hezbollah ovládl hlavní páky státní moci a v Sýrii Hezbollah- spolu s íránskými revolučními gardami- zachraňuje režim Bašara el-Asada.

 

Vůle exportovat íránskou revoluci je jasná. Patří k původnímu plánu imáma Chomejního. V očekávání náznaků – zatím se stále neobjevujících- opuštení tohoto plánu a nepravdepodobné konverze nejvyššího vůdce k našim hodnotám, zdánlivá zmena kurzu Teheránu je pouze taktickou zmenou. Domnívat se, že ajatola Chamenei je Gorbačev, který o sobě neví a který způsobí zhroucení se ĺránu a šiitského islamismu, je výrazem zaslepenosti, která se zmocnila západních sdělovacích prostředků, kterou ale země Středního východu nehodlají sdílet.

 

Ženevská dohoda s ĺránem přináší výsledek podobný tomu, kterého bylo dosaženo v Sýrii, ruským prostřednictvím, ohledně syrských chemických zbraní. Stejně jako Bašar el-Asad v Sýrii, íránský režim ze dne na den přešel z role vyhnance mezinárodního společenství do role legitimního partnera. Období, zahájené 29. ledna 2002 proslovem o stavu Unie prezidenta George W. Bushe, odsuzujícího “říši zla” (ĺrán, Irák, Severní Korea), skončilo.

 

Je možno říci, že to je dobrá novina. Zajisté ! Ale pod jednou podmínkou : že ĺrán pochopí, že jeho nukleární program není jediným důvodem nedůvery, kterou vzbuzuje. Tomuto poselství ĺrán porozumí, pouze pokud bude jasne formováno. Ale to není ! Ve všeobecném uspokojení si toho nikdo nevšímá.

 

Saudská Arábie není jedinou zemí, která je zneklidnena. Další vývoj v Sýrii ukáže, zda dohodou s ĺránem jsme se nechali, nebo nenechali, podvést. V očekávání, že Teherán přestane podporovat Damašek, státy Středního východu jsou dnešní situací nuceny samy hájit své zájmy, aniž by se spoléhaly na amerického spojence.

 

Co se týče Saudské Arábie, dá se očekávat, že posílí své vazby s Francií na poli obrany a že zdvojnásobí své úsilí získat odchod Bašara el-Asada. A že se s ješte vetší energií postaví proti cílům šiitského Iránu.

Klíčová slova: Írán  | Izrael  | válka
2813 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683