"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Soukromý džihád

Autor: Zdeněk Müller | Publikováno: 10.11.2013 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Na internet by možná mohlo platit to, co se říká o ohni. Dobrý sluha, leč zlý pán.  Může se proměnit v nezkrotný živel, případně ve zlovolný nástroj indoktrinace. Je to svobodné pole, leč nemělo by se ponechat k užívání bez jisté kázně a pravidel. Jinak hrozí, že začne omezovat svobodu jiných, ba dokonce pomáhat vraždění.  

Počátkem října byla zatčena mladá Francouzka, podezřelá ze spojení s terorismem. Prostřednictvím internetu kontaktovala odbočku al-Káidy na Arabském poloostrově, jednu ze známých centrál džihádismu. Doufala, že odtud získá pomoc k vedení své soukromé „svaté války“.

Mladá Pařížanka tentokrát usnadnila vyšetřovatelům práci. Sama na sebe svého času prozradila skutečnosti, které dnes mluví proti ní. V únoru  byla vyšetřována v souvislosti s případem islamistického propojení Francie a Indonésie. Ukázalo se, že je mimo hru a byla propuštěna. Leč během vyšetřování se svěřila, že se pokoušela navázat styky s al-Káidou Arabského poloostrova přes internet.

Původem z muslimské rodiny, údajně jen vlažně náboženské, jakési citové zklamání mělo prý odstartovat její soukromou radikalizaci. Zprvu jen tak surfovala po webových stránkách, jak to bývá, než ji přemohla chuť zapojit se do internetových islamistických diskusí. Zřejmě při návštěvě Egypta v roce 2012 narazila na anglickou verzi revue „Inspire“, oficiální tribunu  al-Káidy Arabského poloostrova šířenou po internetu od roku 2010. Každé číslo této virtuální tiskoviny nabízí informace a doporučení, jak se stát správný a dokonalým džihádistou. Krátce řečeno, jedná se směs pouček technického a ideologického rázu.

V paměti počítače používaném džihádistickou novickou se nalézalo jedno číslo „Inspiru“. Z řady tamních autorů vyčnívá jistý Samír Chán, Američan pakistánského původu.  Lze tu nalézt podrobný popis a instruktivní obrázky, jak si vyrobit bombu a stát se „vrahem ve městě“. Pléduje se pro „soukromý džihád“, muslimům prý doporučeníhodná cesta k následování „plejády mučedníků“. Jak se mimo jiné píše „mudžáhid pracuje na vlastní pěst, jak při shromažďování informací, tak při přípravách operace, přičemž navazuje spojení s naším vojenským výborem, který následně poradí s výběrem cíle operace“.

Internet, byť nepřehledná houšť informací a dezinformací, je konec konců pro poskytovatele služby v jednotlivých sítí průhledným světem. A tak se podvratná „svatá válka“ přece jen neobejde bez nějaké formy utajení. Ostatně, i konspirace může být pro někoho zdrojem vzrušení. Ke kontaktování některé z filiálek al-Káidy se tudíž  nabízí šifrovací jazyk nesoucí název „tajný mudžáhid“. Jedná se o počítačový program, k němuž organizace poskytne zájemci přístup a následně pak individuální kódovací klíč, kterým lze vstupovat do přímého kontaktu s džihádistickou strukturou. Policisté nalezli u zatčené Francouzky nějaký takový tajný numerický klíč. Dokazuje, že mladá radikálka, se pokoušela navázat spojení s filiálkou al-Káidy na Arabském poloostrově.

Mladá žena se přiznala, že se v roce 2012 několikrát snažila o kontakt s al-Káidou Arabského poloostrova. Nabízela přitom provést atentáty buď proti parku Disneyland u Paříže, podle ní symbolu amerických zájmů, nebo proti bance Société Générale. Organizace zprvu nějaký čas mlčela, aby nakonec odpověděla záporně s tím, že nemá o ženy zájem. Co tedy s ní? Uvidíme. Policejní dohled nad podezřelou pokračuje.

Podle policistů se zmíňovaná revue „Inspire“ objevuje v mnoha případech tzv. muslimské autoradikalizace. Na tento zdroj se narazilo kupříkladu loni ve Štrasburku při prohlídce bytu jednoho z mladých islamistických radikálů. Při zásahu policie byl tehdy zastřelen Jérémy Louis-Sidney, vůdce skupiny. Otisky jeho prstů se objevily rovněž na odjišťovací páčce granátu vrženého krátce předtím do židovského obchodu s potravinami na pařížském předměstí Sarcelles.

„Inspire“  inspiroval také  Romaina Leteliera, vystupujícího pod jménem Abú Sajjid an-Normandí. Byl zatčen letos v září kvůli „oslavování terorismu“ a „podněcování k terorismu“. „Autoradikalizující se“ džihádista nadto překládal revue „Inspire“ do francouzštiny a dále materiály šířil po internetu.

Revue „Inspire“ se objevila na tapetě i ve Velké Británii. Tamní antiteroristický zákon dokonce pokládá už pouhé konsultování revue Inspire za trestné, nemluvě o samotném navazování kontaktů s autory publikace. Podle britských zdrojů figurovala na seznamu lidí konzultujících „Inspire“ na internetu  jména dvou pachatelů zrůdné vraždy vojáka v civilu, k níž došlo letos v květnu v Londýně.

Džihád bez hranic, provozovaný skrze internet, je záležitostí posledního desetiletí. S tímto nápadem přišel jako první na přelomu let 2005-2006 Egypťan Ajman az-Zawáhirí, tehdy ještě jen číslo dvě v původní al-Káidě. Doporučil používat internet – nový sdělovací a komunikační prostředek – k organizování a provádění globálního džihádu. 

Na přednosti a výhody „virtuálního prostoru“ , kterou vytváří internetová sféra, upozorňoval i Jordánec az-Zarkáwí, vůdce al-Káidy v Iráku, který přišel o život při jednom z bombardování v červnu 2006.  Soudil, že trvat na místním džihádu je sice zásadní, leč ti, kteří povzbuzují a podporují džihádové poslání na internetu nejsou o nic méně vojáky „svaté války“ než jsou ti, kteří ho provádějí se zbraní v rukách.

Učedníci a učednice soukromého džihádu. Případ mladé francouzské skorodžihádistky ukazuje jeden z motivů. Citové zklamání. Leč může za tím být také nějaký jiný módní typ „frustrace“, často vycházející z neúspěchů ve škole, anebo prostě lenost, nuda, nechuť dělat něco rozumného. Přiznejme si to!  K internetu se přece uchylujeme často nejen kvůli práci a sebevzdělávání. Je to přece také svůdné zabíjení času. Kdysi na takové stavy platilo jednoduché pravidlo. Mládí je třeba zaměstnat, aby nemělo čas myslet na hlouposti.

http://muller.blog.idnes.cz

Klíčová slova: multikulturalismus  | islám  | džihád
2735 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Škoda Auto podporuje ekonomiku vražedného islamistického režimu v Turecku ...Erdogan pochválil Američany za stažení se ze severní SýrieVčera byla opět rukou imigranta prolévána rakouská krevImigrant s nožem útočil ve VídniMají dost. Nizozemci chtějí zastavit imigraci

ePortal.cz

ODS na cestě od modré k červené. K tomu můžeme ještě přičíst návštěvu předsedy ODS Petra Fialy v Řeporyjích, kam přijel podpořit místního hulváta Pavla NovotnéhoExtinction Rebellion patří na seznam teroristických organizací

euPortal.cz

Zdá se, že Západ ve všech ohledech uhání ke svému konci. Konec bílé Ameriky je zajištěnEvropská unie chrání imigrantské kriminálníky a Hamáčkovo ministerstvo vnitra to prosazuje do zákona!

FreeGlobe.cz

Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxiTak tohle nedokážete! Greta prý vidí oxid uhličitý pouhým okem!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Rasputina na PutinaŽe Praha volí jako rozšířený ústav pro choromyslné, je věcí známou a ostatním lidem českým , moravským i slezským svorně proklínanou

ParlamentniListy.cz

Jaroslav Hutka znevážil úspěch Karla Gotta. Aleš Brichta ostře reaguje: Hraje si na proroka...Začalo to přestřelkou Xavera s redaktorkou ČT. A teď? Ozývají se postižení, zapojují se další redakce. Jde prý o boj o veřejnoprávní média
Články autora
Průzkum
Souhlasíte s novým světonázorem EU, že Druhou světovou válku rozpoutalo Rusko? Evropský parlament v září kodifikoval povinný světonázor, že Druhou světovou válku rozpoutal Sovětský svaz. Souhlasíte?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď