"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Evropa na pokraji imigrační katastrofy

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 3.11.2013 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

Na sklonku tohoto roku začne v Evropské unii fungovat nový systém kontroly hranic, jehož cílem je zjednat pořádek v migračních proudech. Podaří se ale technickým prostředkům vyřešit problémy nezákonné migrace do Evropy?

Nový systém začne fungovat už 2. prosince, nejdřív na vnějších hranicích Evropské unie, a potom i na hranicích mezi jejími členy. Hlavním cílem Eurosur je ochrana vnějších hranic EU před nelegálními migranty. Předpokládá online výměnu ideozáznamů, fotografií a údajů týkajících se všeho, co se děje na hranicích, mezi zeměmi Evropské unie. Informace mají shromažďovat bezpilotní přístroje a kosmické družice. To ale jen sotva dokáže zabránit nelegální migraci, je přesvědčen politolog z ústavu Evropy Vladislav Bělov:

-Podle mne je třeba problém řešit tam, odkud nelegální běženci přicházejí. Evropa není s to přijmout všechny, kdo by chtěli využívat její sociální výhody. Třeba jen proto, že v Evropě žije asi 500 milionů lidí, zatímco v zemích třetího světa několik miliard.

Evropští politici tvrdí, že nový systém pohraniční kontroly se bude používat za současného dodržování lidských práv a především zásady nepřípustnosti nuceného návratu migrantů do zemí, kde je ohrožena jejich svoboda. Ćiněná opatření se ale musí stát součástí rozsáhlejšího, celosvětového programu, je přesvědčena vedoucí centra Euroatlantického výzkumu a mezinárodní bezpečnosti Taťjana Zverevová:

-Řada zemí, především Itálie, ostře prožívá následky nelegální migrace. V Itálii existuje poměrně liberální vnitřní zákonodárství. A teď vyvstala otázka jeho určitého pozměnění. Je ale nezbytný solidární postoj zemí EU. Vytvářený systém pohraniční kontroly je pouze jedním z prvků řešení problému. Existuje i takový aspekt, jako situace v těch zemích, z nichž migranti prchají do Evropy. Ta je tam natolik nestabilní, že lidé jsou ochotni riskovat vlastními životy, jen aby se odtud dostali pryč. Na řešení tohoto problému EU prostě nestačí. A je třeba ho řešit na úrovni celého mezinárodního společenství.

To, co by od základů vyřešilo problémy migrantů, je obnovení jejich rodných ekonomik. Ale i v tomto případě dopadnou obrovské finanční výdaje znovu na prosté Evropany, kterým budou muset politici nějak vysvětlit, proč to zase musí odnést oni. A dokud stoupá počet neevropských Evropanů, mění se tvář Evropy k nepoznání. Možná, že brzy budou žít na území Starého světa docela jiné národy a existovat tu budou i jiné státy. Podobné obavy nutí Evropany přešetřovat své základní hodnoty a napomáhat tomu, aby se EU měnila v obklíčenou pevnost z filmů o neradostné postapokaliptické budoucnosti.

http://czech.ruvr.ru

Klíčová slova: EU  | imigrace  | přistěhovalectví
3693 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď