"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Křesťané jsou nejčastějšími oběťmi náboženského pronásledování

Autor: Mária Pešeková | Publikováno: 6.5.2007 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Ať jsou to kněží ve Vietnamu, kteří jsou kvůli svým „pověrám“ zavíráni na psychiatrii, ať jde o kostely podpalované islamisty v Indonésii, nebo - jako nyní v Turecku - jsou třem údajně misionářsky aktivním křesťanům proříznuta jejich hrdla, křesťané jsou vůbec nejvíce pronásledovaným náboženským společenstvím.

K tomuto výsledku došel Mezinárodní institut pro náboženskou svobodu a Mezinárodní společnost pro lidská práva (IGFM). Podle těchto organizací z Německa je ze všech nábožensky perzekvovaných lidí po celém světě kolem 75 % křesťanů, mezi zavražděnými z náboženských důvodů mají křesťané až 80% podíl.

Tento odhad se zakládá na vyhodnocení materiálů pro výroční zprávu o pronásledování křesťanů, která je vypracována IGFM a vydávána Institutem pro náboženskou svobodu. Jako příčiny vysoké míry pronásledování křesťanů jmenuje ředitel institutu Thomas Schirrmacher zejména tři faktory:

Za prvé, křesťané představují s 2,1 miliardami příslušníků největší světové náboženství, které zahrnuje téměř třetinu světové populace. Za druhé, existuje fenomenální nárůst počtu křesťanů mimo Evropu. Od roku 1970 se v Africe a Asii křesťanství ztrojnásobilo. Toto úspěšné oslovování podněcuje k násilným obranným reakcím. V pozadí nárůstu ale není činnost katolické nebo pravoslavné církve, jelikož se tyto zříkají misijní činnosti v Orientu, aby neohrožovaly své trpení ze strany muslimské většiny. O nové křesťany se nejvíce ucházejí zejména různé protestantské, evagelikální komunity, které se vyznačují často velkou vážností víry a ochotou přinášet oběti. Počet aktivních misionářů svobodných církví odhaduje Schirrmacher celosvětově na víc než 400 tisíc. Především v muslimském světě je těmto věřícím a jejich církevním obcím často přiřčeno obvinění z financování od CIA a agentská práce pro USA. I nejnověji zavraždění křesťané v Turecku referovali řadu měsíců o takových výčitkách. Ve skutečnosti jsou tato podezření absurdní. Právě turečtí křesťané ze strachu z označení za agenty CIA zdůrazňují svoji tureckou identitu a distancování se od USA.

Jako třetí důvod vysokého počtu pronásledovaných křesťanů poznamenává Schirrmacher stupňující se nacionalismus v oblastech světa, které nejsou křesťanské. Ten je spojený s nebezpečným snem o národní homogenitě. Tomuto ideálu totální jednolitosti odporuje náboženský pluralismus a agitace náboženských minorit. A protože jsou křesťané v postižených regionech většinou v menšině, útočí hněv nacionalistů zejména proti nim. 

Till-Reimer Stolit 

přeložila Mária Pešeková  

převzato z www.diewelt.de

3653 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

V Brně na ZŠ Vejrostova propagují dětem lásku k islámu!Orbán: Pokud Turecko pustí imigranty, použijeme na hranicích sílu!Erdogan hodil Trumpův dopis do koše, z Německa udělal blbečkaObčanské hlídky v kurzuImigrantský přetlak v Bosně sílí

ePortal.cz

Rebelie lhářů. Vzpoura proti neexistujícímu „šestému masovému vymírání“ODS na cestě od modré k červené. K tomu můžeme ještě přičíst návštěvu předsedy ODS Petra Fialy v Řeporyjích, kam přijel podpořit místního hulváta Pavla Novotného

euPortal.cz

Další šílenosti, které se dějí ve Čtvrté říši Angely Merkelové. Každý, kdo je v Německu proti imigraci, je automaticky označován za „rasistu“ či „pravicového extremistu“...Tajné služby: Vyšší forma diplomacie? Náš významný zpravodajský důstojník o tom byl přesvědčen. Bývali špióni statní jonáci! Poslední Polreichova "zpráva o stavu světa"

FreeGlobe.cz

Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxiTak tohle nedokážete! Greta prý vidí oxid uhličitý pouhým okem!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Rasputina na PutinaŽe Praha volí jako rozšířený ústav pro choromyslné, je věcí známou a ostatním lidem českým , moravským i slezským svorně proklínanou

ParlamentniListy.cz

Stále více lidí si uvědomuje, co se odehrává na Kavčích horách. Za Wollnera, Fridrichovou nebo Moravce už by ani chvilkaři moc dlouho nebojovali. Bobošíková nabádá poslance k odvazeZeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského
Články autora
Průzkum
Má být na hranicích proti imigrantům použita síla? Premiér Orbán prohlásil, že pokud Turecko postí na Evropu imigranty, Maďarsko bude bránit své hranice s použitím síly. Souhlasíte?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď