"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Křesťané jsou nejčastějšími oběťmi náboženského pronásledování

Autor: Mária Pešeková | Publikováno: 6.5.2007 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Ať jsou to kněží ve Vietnamu, kteří jsou kvůli svým „pověrám“ zavíráni na psychiatrii, ať jde o kostely podpalované islamisty v Indonésii, nebo - jako nyní v Turecku - jsou třem údajně misionářsky aktivním křesťanům proříznuta jejich hrdla, křesťané jsou vůbec nejvíce pronásledovaným náboženským společenstvím.

K tomuto výsledku došel Mezinárodní institut pro náboženskou svobodu a Mezinárodní společnost pro lidská práva (IGFM). Podle těchto organizací z Německa je ze všech nábožensky perzekvovaných lidí po celém světě kolem 75 % křesťanů, mezi zavražděnými z náboženských důvodů mají křesťané až 80% podíl.

Tento odhad se zakládá na vyhodnocení materiálů pro výroční zprávu o pronásledování křesťanů, která je vypracována IGFM a vydávána Institutem pro náboženskou svobodu. Jako příčiny vysoké míry pronásledování křesťanů jmenuje ředitel institutu Thomas Schirrmacher zejména tři faktory:

Za prvé, křesťané představují s 2,1 miliardami příslušníků největší světové náboženství, které zahrnuje téměř třetinu světové populace. Za druhé, existuje fenomenální nárůst počtu křesťanů mimo Evropu. Od roku 1970 se v Africe a Asii křesťanství ztrojnásobilo. Toto úspěšné oslovování podněcuje k násilným obranným reakcím. V pozadí nárůstu ale není činnost katolické nebo pravoslavné církve, jelikož se tyto zříkají misijní činnosti v Orientu, aby neohrožovaly své trpení ze strany muslimské většiny. O nové křesťany se nejvíce ucházejí zejména různé protestantské, evagelikální komunity, které se vyznačují často velkou vážností víry a ochotou přinášet oběti. Počet aktivních misionářů svobodných církví odhaduje Schirrmacher celosvětově na víc než 400 tisíc. Především v muslimském světě je těmto věřícím a jejich církevním obcím často přiřčeno obvinění z financování od CIA a agentská práce pro USA. I nejnověji zavraždění křesťané v Turecku referovali řadu měsíců o takových výčitkách. Ve skutečnosti jsou tato podezření absurdní. Právě turečtí křesťané ze strachu z označení za agenty CIA zdůrazňují svoji tureckou identitu a distancování se od USA.

Jako třetí důvod vysokého počtu pronásledovaných křesťanů poznamenává Schirrmacher stupňující se nacionalismus v oblastech světa, které nejsou křesťanské. Ten je spojený s nebezpečným snem o národní homogenitě. Tomuto ideálu totální jednolitosti odporuje náboženský pluralismus a agitace náboženských minorit. A protože jsou křesťané v postižených regionech většinou v menšině, útočí hněv nacionalistů zejména proti nim. 

Till-Reimer Stolit 

přeložila Mária Pešeková  

převzato z www.diewelt.de

4584 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Má EU diktátorské tendence? Po politkorektní snaze Evropské komise o vytěsnění Vánoc, ji papež upozornil na fašistické, komunistické a vůbec diktátorské tendence. Má EU diktátorské tendence?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683