"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Hlídat moře nemá valný smysl, říká Chmiel o problému imigrace

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 23.10.2013 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Jižní státy EU, které trpí náporem uprchlíků z Afriky, si s touto situací nevědí rady. Po tragické nehodě plavidla, na kterém uhořelo 350 imigrantů, navrhují zpřísnit monitorig pobřeží. Taková opatření jsou ale k ničemu, říká afrikanista Juraj Chmiel.

"Nemá valný smysl dávat velké peníze do zlepšení monitoringu moře a ostrahy pobřeží - možná to krátkodobě sníží intenzitu pokusu o průnik do EU, ale dlouhodobý efekt bude minimální," uvedl pro Prvnizpravy.cz někdejší diplomat v Nigérii a afrikanista Juraj Chmiel.

Efektivnějším řešením jsou podle něho smysluplné investice do africké ekonomiky a sociální sítě, které napomohou rozvoji a zlepší životní úroveň.

Investice ale musí být pod přímou kontrolou investorů, aby se minimalizovaly ztráty, například kvůli korupci či problémům s etnicismem.

"Je to běh na delší trať, ale v konečném důsledku sníží ekonomickou migraci a zachrání Evropu od možné masivní ekonomické imigrační vlny ze subsaharské Afriky. A někdy je lepší se při rozvoji opírat o osvíceného diktátora, než vnucenou a nefunkční demokracii," dodává Chmiel.

Itálie posílí lodní hlídky ve Středomoří po tragédiích migrantů

Problémy s nezvladatelnou vlnou uprchlíků z Afriky do EU se projevily například při nedávné tragédii z předminulého týdne, kdy se u ostrova Lampedusa utopilo přes 350 běženců.

Italské úřady v reakci na tuto událost začaly přísněji dohlížet na pohyb lodí s uprchlíky mířících z Afriky do Evropy a  italský premiér Enrico Letta oznámil, že počet hlídkových plavidel a letadel v oblasti jižního Středomoří se ještě ztrojnásobí.

I přesto před pár dny přistála u Lampedusy další loď se 137 uprchlíky, aniž by to pobřežní stráž předem věděla. Proud uprchlíků z Afriky ale ani tato neštěstí nedovedou zastavit.

Itálie a Malta žádají, aby se problém zabývala Evropská unie na nejvyšší úrovni, problémy migrace do Evropy by se měly řešit na nadcházejícím summitu v Bruselu, který má proběhnout koncem října.

Juraj Chmiel vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor orientalistika–afrikanistika (1979–1984). V letech 1984 až 1992 pracoval v kabinetu orientalistiky Ústavu historických věd Slovenské akademie věd. Poté nastoupil na ministerstvo zahraničních věcí České republiky, kde zastával postupně několik pozic – vrchní rada Odboru Afriky, politický specialista Organizace spojených národů ve dvou zónách mírové operace OSN v Somálsku, velvyslanec ČR se sídlem v Nigérii.

Je autorem knihy Hrob bílého muže a řady vědeckých a popularizačních článků o Africe, přednášel a ad hoc přednáší o problematice Afriky, EU a diplomacii na řade univerzit, odborných institucích a konferencích v ČR a zahraničí.

www.prvnizpravy.cz

Klíčová slova: multikulturalismus  | imigrace  | přistěhovalectví
2794 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď