"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Milan Šarapatka (Úsvit): Ještě že se nám některé problémy s imigrací zatím vyhýbají

Autor: Milan Šarapatka | Publikováno: 22.10.2013 | Rubrika: ČR
Ilustrace

Ruská policie pokračuje v razii proti přistěhovalcům. Podle mě je to logické. Rusko se potýká hlavně s imigrací z bývalých členů Sovětského svazu, většina těchto států na tom totiž není úplně dobře (přestože některé osamostatněné republiky alespoň profitují z těžby nerostných surovin). V dobách socialistické diktatury režim likvidoval každý zárodek nějakých etnických sporů. Tím umožnil soužití poměrně nesourodých etnik dohromady (podobně jako na území bývalé Jugoslávie) a po pádu diktatury začíná docházet ke konfliktům.

Evropa je v jiné situaci, zde pokračuje trend pasivní imigrace do bohaté Evropy ze všech dalších kontinentů kromě Severní Ameriky. Začalo to po druhé světové válce, kdy dané státy zvaly například Turky, aby jim pomohli s obnovou zničené Evropy.

Uvedu příklad z Alžírska, kde jsem působil jako velvyslanec. Alžírští přistěhovalci měli ve Francii původně pětileté kontrakty. Podnikatelé pak plédovali za to, aby se jim kontrakty prodloužily (po dva nebo tři roky je třeba školili, což by se nevyplatilo), a prodloužení se jim i podařilo. Když dobíhal druhý termín, u moci byla ve Francii levicová vláda, která vyslyšela volání gastarbeitrů a povolila jim přivézt si své rodiny. K tomu v Alžírsku přispěl i moment, kdy Francie zemi opustila a dosud „loajální“ Alžířané (například policisté) také imigrovali.

Následovala masivní imigrace, kde si přistěhovalci zakládali rodiny, měli děti a vznikla tak už třetí generace Francouzů původem z Alžírska či jiných zemí.

Je ale potřeba odlišit imigraci a migraci, což mi připadá, že se v novinách někdy zaměňuje. S imigrací se potýká Francie, Velká Británie i Německo – zde se některé radikální skupiny gastarbeitrů odmítají přizpůsobit většině. Pokud bychom ale hovořili o migraci, bylo by to už stěhování národů, a to si ani neumím představit.

V částečné nadsázce si tak říkám: Zaplaťpánbůh za socialismus. Nepřijali jsme Marshallův plán a neprosperovali jsme. Navíc jsme neměli žádné kolonie, a tak je český jazyk pro jiné státy spíše nesrozumitelný. Přistěhovalci se k nám tedy tolik nehrnou a podobné problémy se nám vyhýbají. Jedinou paralelou jsou vietnamští imigranti, jenže zde jde o úplně jinou kategorii – ti totiž většinou nejsou závislí na sociálním systému.
 

Klíčová slova: Česká republika  | imigrace
2968 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Dienstbier: Česko dokáže přijmout až 15 tisíc uprchlíků. Může je aktivně oslovovat v zemích, odkud přicházejíKadyrov : Macron podněcuje k terorizmu !Arméni zveřejnili svědectví syrského islamisty o výcviku teroristů v TureckuZa podřezaného francouzského učitele před švédským parlamentem "pietně" spálen Korán Erdogan: "S muslimy v Evropě je zacházeno jako se židy v r. 1939!"

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

Stigma ‚bílého privilegia‘ a ‚toxické maskulinity‘ poškozuje kluky z bílé pracující třídyProsím, pomozte

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

„Nelegální noční srazy pejskařů. Dobře, že jim vláda zatla tipec!“ I toto zní ze Sněmovny„Ráno jsem ten virus vysra*a a už jsem dobrá," odzbrojila nakažená babička lékaře a odjela na kole pro vnoučata
Články autora
Průzkum
Záleží Bruselu na životech Východoevropanů? EU mentoruje východní země zatímco k západním je benevolentnější. Záleží podle Vás Bruselu na životech Východoevropanů?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď