Egyptská armáda v reakci na stále otevřenější radikalizaci egyptského prezidenta nehodlala čekat na další kolo budování nelidského islamistického režimu pod hesly o demokracii a zasáhla. Podle pozorovatelů se poslední kapkou stala konference pořádána v Káhiře muslimskými skupinami.

Jak píše Dan Macek na webu Českápozice.cz :

"Bodem zlomu ve vztazích mezi hlavou státu a armádou údajně nastal letos 15. června, kdy prezident podle agentury Reuters osobní účastí podpořil manifestaci, na níž radikální sunnitští imámové shodně označili sekulární egyptskou opozici i jednotky bojující v Sýrii na straně režimu Bašára Assada za "bezvěrce".

Být označen za bezvěrce znamená v islámském světě to, že se váš život stává bezcenný a váš majetek si může přivlastnit jakýkoliv pravověrný muslim, včetně toho, že Vás může beztrestně zabít. Prezident Mursí, tak svou podporou této konferenci ohrozil základní stabilitu v egyptské společnosti.

Na rozdíl od svých německých kolegů z 20 století, jsou ti egyptští již poučeni a radši odstavili Mursího hned, než aby čekali, až on odstaví je a nastolí definitivně vládu islámského zákona a politiky, tak jak to žádají Mursího podporovatelé.

Samozřejmě, že odstavený islamista Mursí nalezl hned obhajobu v České republice u odborníka na blízký východ a místního bojovníka proti islámofobii Šádího Shanaáha (Strana Zelených, Insaan: Arabské centrum kulturního a mezilidského dialogu, o.p.s.). Který vlastně nedělá nic jiného než to, co si žádají jeho sponzoři z Kuvajtu a české muslimské obce, háji islamistů.

V rozhovoru pro idnes.cz například říká, že "postupovalo se mimo legislativní rámec a prezidenta Mursího přitom nemůžeme označit za autoritáře ani diktátora." Opravdu? Vždyť nacistická hrůzovláda nebo stalinistická genocida byly také legální, dle tehdy platných zákonů těchto zemí! Mursí naopak postupoval sice opatrně, ale přece jen směrem k diktatuře a jeho názory nemají daleko k názorům mnoha extremistů a fanatiků snících o tom jak islám dobije svět.

Přitom dále v rozhovoru si Šádí sám odporuje, když potvrzuje, že Musí se začal pokoušet obcházet zákony pomoci dekretů. Tedy podobně jako Adolf Hitler začal budovat nacistické Německo. "Ta situace se začala tvořit už v listopadu, kdy prezident Mursí vyhlásil prezidentské dekrety a snažil se nárokovat si větší moc", říká Šadí.

Zatím je brzy oslavovat a radovat se nad přežitím skutečné demokracie a sekularismu v Egyptě, ale i tak je dobré vědět, že islamisté nacházejí své spojence u českých Zelených a místních představitelů arabské komunity.

Lukáš Lhoťan - spisovatel, bloger
Bývalý muslim a autor knihy Islám a islamismus v České republice (podrobnosti zde), redaktor košer finančního webu Shekel.cz, analytik Da Vinci Prague Institute o.s. Od roku 1998 do roku 2010 spolupracovník předsedy českých muslimů Muneeba Hasana Alrawiho, do roku 2012 člen Muslimské obce v Brně, absolvent vzdělávacích kurzu o islámu saúdskoarabské World Assembly of Muslim Youth, absolvent studijního pobytu v USA The International Visitor Leadership Program (2010).