"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Švédský expert Tom Sullivan o uličních nepokojích na předměstích Stockholmu

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 4.6.2013 | Rubrika: Multikulturalismus
Ilustrace

Stovky mladých lidí se zúčastnily srážek s policií a podpalovaly auta na imigrantských předměstích Stockholmu. Trvalo to čtyři noci. Nepokoje byly zřejmě vyprovokovány zabitím policisty 69letého muže, který se oháněl mačetou.
 
Tento výbuch násilí zpochybnil image Švédska jako šťastné a prosperující země. Existuje mnoho příčin, proč se mladí lidé uchylují k násilí: nezaměstnanost, sociální nestabilita, špatné bytové podmínky. Co z toho platí pro Švédsko? Redaktor švédského Mezinárodního rozhlasu Tom Sullivan to komentoval takhle:

-Zdá se, že hlavní příčinou byla pondělní vražda staršího člověka na stockholmském předměstí. Vyvolalo to protesty a po zuby ozbrojení policisté ze zvláštního oddílu dost hrubě zacházeli s účastníky nepokojů, zazněly urážky rasistické povahy. Avšak otázka nezaměstnanosti je na některých předměstích dost palčivá. 30% mladých ani nestuduje, ani nepracuje. Je pochopitelné, že mají pocit zoufalství.

Někteří svědkové tvrdí, že účastníci nepokojů byli výborně organizováni. Mohou skutečně ohrozit etnické Švédy?

-Je to velmi složitý problém, bydlí tam jak Švédové, tak i imigranti, vlastně jejich druhá generace. Stockholmská předměstí jsou absolutně oddělena od města, proto mnozí obyvatelé Stockholmu, zvlášť v centru, o tom vůbec nic nevědí. Hrozba pro Švédy bydlící v sousedství existuje: poškodili jejich majetek, spálili auta, podpálili školy. Nedá se to samozřejmě porovnat s tím, co se dělo v Paříži nebo Londýně. Policie změnila přístup k situaci, její příslušníci nezasahují do rvaček a netvrdí, že mladíci je provokují házením kamení.

Jak se dá vysvětlit fakt, že k podobným protestům dochází v poměrně stabilním, šťastném a prosperujícím Švédsku?

-Jak říkali moderátoři a političtí komentátoři v posledních dvou dnech, švédská společnost je ze sociálního hlediska jednou z nejvíce stejnorodých. Máme v Švédsku nejmenší ve světě rozdíl v příjmech, pevně platí princip rovnoprávnosti. Protože Švédsko je silný sociální stát. Ale úroveň sociálního pojištění se snížila. Menší částky se vyčleňují na sociální projekty a v posledních dvou týdnech se objevily zprávy o rychlém růstu rozdílu v příjmech a sociální nerovnosti, rychlejším než v jiných členských zemích OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) včetně Ruska. Takže vzniká segregovaná a stále víc rozdělená společnost.

Jak hodnotíte skutečnost, že do Švédska přicházejí obyvatelé drásaných válkami Sýrie, Somálska a Afghánistánu a hledají tu útočiště?

-Švédsko přijímá v porovnání s ostatními evropskými státy větší počet běženců. Jsme asi na druhém místě. Švédsko velmi potřebuje pracovní sílu: v nejbližších desetiletích nedokážou Švédové obsadit všechna pracovní místa. Švédská vláda vynakládá velká úsilí, aby zajistila potřebnou imigraci, ale zřejmě došlo k jistým chybám a všechno nevyšlo tak, jak se plánovalo.

Klíčová slova: přistěhovalectví  | Švédsko  | džihád
3376 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny? Rusko požaduje zastavení rozšiřování NATO. Británie a USA stupňují své výhrůžky a v rámci NATO vysílá zbraně a kontingenty k ruským hranicím. Ukrajina se dovolává pomoci proti "arcinepříteli" Rusku. EU je ve vleku USA a Brtánie. Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny (jak se to teď najednou překrucuje u 2. sv.války)?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683