"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Švédský expert Tom Sullivan o uličních nepokojích na předměstích Stockholmu

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 4.6.2013 | Rubrika: Multikulturalismus
Ilustrace

Stovky mladých lidí se zúčastnily srážek s policií a podpalovaly auta na imigrantských předměstích Stockholmu. Trvalo to čtyři noci. Nepokoje byly zřejmě vyprovokovány zabitím policisty 69letého muže, který se oháněl mačetou.
 
Tento výbuch násilí zpochybnil image Švédska jako šťastné a prosperující země. Existuje mnoho příčin, proč se mladí lidé uchylují k násilí: nezaměstnanost, sociální nestabilita, špatné bytové podmínky. Co z toho platí pro Švédsko? Redaktor švédského Mezinárodního rozhlasu Tom Sullivan to komentoval takhle:

-Zdá se, že hlavní příčinou byla pondělní vražda staršího člověka na stockholmském předměstí. Vyvolalo to protesty a po zuby ozbrojení policisté ze zvláštního oddílu dost hrubě zacházeli s účastníky nepokojů, zazněly urážky rasistické povahy. Avšak otázka nezaměstnanosti je na některých předměstích dost palčivá. 30% mladých ani nestuduje, ani nepracuje. Je pochopitelné, že mají pocit zoufalství.

Někteří svědkové tvrdí, že účastníci nepokojů byli výborně organizováni. Mohou skutečně ohrozit etnické Švédy?

-Je to velmi složitý problém, bydlí tam jak Švédové, tak i imigranti, vlastně jejich druhá generace. Stockholmská předměstí jsou absolutně oddělena od města, proto mnozí obyvatelé Stockholmu, zvlášť v centru, o tom vůbec nic nevědí. Hrozba pro Švédy bydlící v sousedství existuje: poškodili jejich majetek, spálili auta, podpálili školy. Nedá se to samozřejmě porovnat s tím, co se dělo v Paříži nebo Londýně. Policie změnila přístup k situaci, její příslušníci nezasahují do rvaček a netvrdí, že mladíci je provokují házením kamení.

Jak se dá vysvětlit fakt, že k podobným protestům dochází v poměrně stabilním, šťastném a prosperujícím Švédsku?

-Jak říkali moderátoři a političtí komentátoři v posledních dvou dnech, švédská společnost je ze sociálního hlediska jednou z nejvíce stejnorodých. Máme v Švédsku nejmenší ve světě rozdíl v příjmech, pevně platí princip rovnoprávnosti. Protože Švédsko je silný sociální stát. Ale úroveň sociálního pojištění se snížila. Menší částky se vyčleňují na sociální projekty a v posledních dvou týdnech se objevily zprávy o rychlém růstu rozdílu v příjmech a sociální nerovnosti, rychlejším než v jiných členských zemích OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) včetně Ruska. Takže vzniká segregovaná a stále víc rozdělená společnost.

Jak hodnotíte skutečnost, že do Švédska přicházejí obyvatelé drásaných válkami Sýrie, Somálska a Afghánistánu a hledají tu útočiště?

-Švédsko přijímá v porovnání s ostatními evropskými státy větší počet běženců. Jsme asi na druhém místě. Švédsko velmi potřebuje pracovní sílu: v nejbližších desetiletích nedokážou Švédové obsadit všechna pracovní místa. Švédská vláda vynakládá velká úsilí, aby zajistila potřebnou imigraci, ale zřejmě došlo k jistým chybám a všechno nevyšlo tak, jak se plánovalo.

Klíčová slova: přistěhovalectví  | Švédsko  | džihád
2490 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Islamizace Británie pokračuje mílovými krokyUprchlíci již obohacují Německo. V Hessensku již oženili a vdali 125 děti ...Proud uprchlíku/imigrantů z Řecka přes Balkán směrem k nám zesiluje! Poděkujte Němcům a EU, kteří vyzývají k nebránění migraciNeziskovky v Německu zuří. Odmítají, aby byli uprchlíci vyšetřování kvůli věku. 40 % uprchlíků lže o tom, že jsou dětiBičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě?

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

Václav Havel omilostnil v roce 1990 pedofilního vraha Jaroslava Oplíštila a ten poté odnesl z nemocnice Na Bulovce sedmiměsíční holčičku Barborku, kterou pedofilně zneužil a zavraždil. Nyní je na svoboděAmerický generál hovoří o puči, který proběhl v USA po 11. září, a plánu o napadání států – Irák, Afghánistán, Sýrie...a Írán

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minutUkradené výročí. Lidé v roce 1989 chtěli svobodu, a ta dnes stejně mizí. Prezident chce v listopadu mlčet, našel pochopení. Kromě knížete a Gazdíka...
Články autora
Průzkum
Má policie zveřejňovat národnost pachatelů? Německý zemský ministr vnitra Reul chce napříště zveřejňovat národnost a stát. příslušnost podezřelých a pachatelů. Souhlasíte?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď