"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Nárazová vlna z Bostonu dorazila do Kavkaz-centra

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 28.4.2013 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Po teroristickém útoku v Bostonu začal se na západě měnit vztah k čečenským bojovníkům. Dnes se to děje dokonce v zemích, kde je dříve považovali za bojovníky za svobodu. Následkem těchto ideologických změn může být zavření webu Kavkaz-centrum, jehož server se nachází ve Finsku.

O tom, že finské úřady změnily svůj vztah k webu Kavkaz-centrum, sdělil ochránce lidských práv Juhe Molari. Řekl, že se na něj obrátila policie se žádostí o poskytnutí materiálů dokazujících extremistickou povahu publikací Kavkaz-centru. Přitom ochránce lidských práv poznamenal, že přede dvěma lety již předal policistům dvousetstránkový dokument o činnosti radikálního webu. Tenkrát je to ale natolik nezaujalo, že ho dokonce ztratili. Po teroristickém útoku v Bostonu se situace změnila. Komentuje ředitel výzkumného střediska Rusko-Kavkaz Oleg Ivannikov:

-Tyto události ukázaly skutečnou tvář lidí, jež stojí za majiteli webu Kavkaz-centrum. Svého času ho založil smutně proslulý Movladi Udugov. Pamatujeme, že během obou čečenských válek byl tento web aktivně používán separatisty s cílem ovlivnění mezinárodního veřejného mínění. Myslím, že dnes vzniká taková situace, že tento web bude definitivně zakázán.

Rusko již dlouho usiluje o likvidaci Kavkaz-centra. Finsko dosud ignorovalo požadavek Moskvy o zákazu činnosti webu a odůvodňovalo to principem svobody projevu. Avšak zpráva o tom, že starší z bratrů Carnajevových byl možná napojen na Doku Umarova, způsobila, že finské úřady změnily svůj postoj. Jde o to, že podle některých údajů je právě Umarov faktickým majitelem webu. A bude-li Finsko podporovat Kavkaz-centrum, riskuje, že se dostane na seznam zemí, jež pomáhají teroristům. Mohou se ale najít některé sousední země, které nebudou tolik puntičkářské v podobných otázkách, řekl docent katedry evropské integrace Moskevské vysoké školy mezinárodních vztahů Alexandr Tevdoj-Burmuli:

-Může se přestěhovat do jedné z východoevropských zemí, jednoho z nových členů EU. Protože v některých z nich již mají čečenskou diasporu z přistěhovalců po roce 2000.

Ozvěna bostonského útoku se dotkla ještě jedné struktury, gruzínského Kavkazského fondu. Tato organizace je napojena na gruzínskou kontrarozvědku a věnovala se verbování obyvatel z republik Severního Kavkazu. Podle zpráv v médiích navštívil v roce 2012 semináře tohoto fondu Tamerlan Carnajev. Oficiální příčinou zastavení činnosti fondu je údajně skutečnost, že upoutal příliš velkou pozornost ruských tajných služeb. Ale fakticky přestal existovat již na začátku roku. Skutečnost, že úředně ho rozhodli zavřít právě teď, vzbuzuje podezření, že gruzínské úřady prostě chtějí distancovat se od struktury, která může být dána do souvislosti s jménem bostonského teroristy.

http://czech.ruvr.ru

čtěte také:

Bostonský masakr následek amerického odmítnutí ruské islamofobie?

Do bojů proti Asadovi se zapojily stovky Evropanů

Česko-americký profesor: „Terorismus je dobrá reklama na islám“

Klíčová slova: USA  | terorismus  | Rusko
2910 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Měla by Británie vrátit Argentině Malvíny a Rusko Ukrajině Krym? Letos uplyne 40 od britsko-argentinské války o Malvíny (Falklandy). Měla by Británe Malvíny vrátit Argentině, tak jak požaduje vrácení Krymu Ruskem Ukrajině?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683