"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Severosyrské Aleppo zažilo skutečný pašijový týden

Autor: Odjinud | Publikováno: 22.4.2013 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

Severosyrské Aleppo zažilo skutečný pašijový týden, referují prostřednictvím kustodie Svaté země tamní dvě františkánské komunity. Ve městě zmučeném boji dosud zůstaly ušetřeny čtvrti obývané křesťanskou komunitou, v posledních dnech se však situace dramaticky změnila, sdělují alepští františkáni. Opoziční ozbrojenci obsadili území hraničící s našimi hřbitovy a zaútočili na křesťanskou čtvrť. Lidé odsud utíkali pouze s tím, co měli na sobě, informuje O. Abou-Khazen. Jedná se celkem o 350 rodin, ke kterým se přidali také obyvatelé sousedních dvou, převážně křesťanských, ostřelovaných čtvrtí.

Přesto jsme slavili za hojné účasti věřících všechny obřady Svatého týdne, pokračuje zpráva z Aleppa. Na Bílou sobotu povstalci zasáhli hlídače našeho katolického hřbitova, který na místě zemřel. Nemůžeme pohřbívat zemřelé, protože hřbitovy jsou obsazené a nedostupné, informují dále františkáni. Guvernér oblasti nám proto provizorně vyhradil jeden pozemek pro křesťanské pohřební obřady. Od soboty jsme bez světla a vody, telefonického a internetového spojení. Všichni bratři z komunity dosud žijí a snaží se být znamením naděje pro obyvatelstvo, které myslí jenom na útěk, uzavírá představený O. Abou-Khazen a dodává: Františkáni působí v Aleppu od roku 1238. Nyní je nás pouze pět ve dvou řeholních domech, chceme tu však zůstat.

Pokud fungují generátory, přicházejí zprávy z trýzněného města také od tamního apoštolského vikáře. Mons. Giuseppe Nazzaro naposledy v pondělí velikonočního oktávu píše: Již dvanáct dní jsme bez vody a elektřiny. V budově apoštolského vikariátu jsme ubytovali sirotky a tělesně postižené. Jsou oběťmi této války, ve které bratr vraždí bratra. Přátelé, modlete se za nás v této temné hodině, vyzývá apoštolský vikář syrského Aleppa.   

Jana Gruberová, Zdroj: Radio Vaticana

http://www.csi-cr.cz

čtěte také:

Syrským povstalcům pomáhají stovky evropských džihádistů

V Sýrii padlo už 12 belgických džihádistů

Fatva: Povstalci v Sýrii mohou znásilňovat

Klíčová slova: USA  | terorismus  | válka  | Sýrie
2673 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď