"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Konflikt v Sýrii. Jak to bylo? Jak to bude? Jak je křesťanům v zemi?

Autor: CSI | Publikováno: 28.2.2013 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Konflikt v Sýrii začal 15. března 2011 poklidnými demonstracemi v rámci arabského jara, rozvinul se do celostátního povstání a v roce 2012 eskaloval do občanské války.

V roce 2012 nepokoje pokračovaly. V parlamentních volbách (květen 2012) vyhlášených Asadovým režimem vyhrála přesvědčivě jeho Strana Baas. To vyvolalo na Západě podezření, že výsledky voleb byly Asadem výrazně zmanipulovány.

Teprve v polovině května připustil generální tajemník OSN Pan Kimun, že za atentáty v Sýrii nejspíš stojí mezinárodní islámská teroristická síť Al-Káida. [13]

Syrskou vládu podporuje Rusko, Čína, Libanon, Irák a Irán, povstalce Evropská unie, Spojené státy, Saudská Arábie, Turecko a Egypt. Na obou stranách tedy jak křesťané, tak muslimové, svérázný příklad mezináboženské spolupráce. A mezi oběma stranami jsou drceni syrští křesťané.
    
Není to poprvé a ani obraz jejich situace není nový. Vypálené kostely, křesťanské školy i domy, únosy, vraždy, a davy uprchlíků.

Z křesťanských zemí ovšem na druhé straně proudí i pomoc. Především organizace Pomoc Církvi v nouzi, Globální pomoc ACN a Mezinárodní charita posílají potraviny, deky a léky, především do poničeného everosyrského Aleppa a do Vádí al Nasara, Údolí křesťanů poblíž Homsu. Ze Sýrie už uprchlo přes půl milionu lidí, které přijímá Libanon a Jordánsko. Koordinátor pomoci ACN P. Andrzej Halemba řekl, že syrští křesťané žijí ve strachu. Napětí je nesnesitelné. Křesťané nemají žádné vyhlídky a jejich budoucnost v Sýrii je nejistá. Spoléhají hlavně na Církev. Zdůraznil, že vedle hmotné pomoci je důležitá i pomoc pastorační a náboženská podpora. Proto se kněží dávají pomocným organizacím k dispozici.

Na druhé straně se Sýrie stala magnetem pro džihádistické bojovníky, kteří sem proudí z Iráku a přes Turecko z Libye. A s nimi se sem dostávají další zbraně.

Řecký melchitský patriarcha Řehoř III. Laham řekl: "V Sýrii není revoluce, už to nejsou žádné manifestace, nýbrž pouhý banditismus,a svět si to odmítá připustit."   

Melchitská řeholnice Agnes-Mariam od kříže, očitá svědkyně, tvrdí totéž a dodává, že již před patnácti měsíci vzniklo tzv. Fórum rodin, které působí po celé zemi a sdružuje lidi různého náboženského vyznání i etnické příslušnosti: šíity, alavity, sunnity, křesťany, drúzy a další. Musalaha, jak zní její arabský název, znamená smíření a představuje skutečně nejsilnější organizaci občanské svépomoci.

Sestra Agnes Mariam řekla francouzskému měsíčníku "Svět a život": "To není občanská válka, není to válka mezi občanskými složkami země. Jde o boj režimních vojsk proti vzbouřencům podporovaným mezinárodními dobrovolníky. Západní média podle ní hájí tezi, že syrský režim je odpovědný za smrt nevinných. "Realita je však taková," řekla řeholnice, "že ozbrojené tlupy operující v Sýrii páchají stejné násilí na civilním obyvatelstvu. Jsou to právě ony, kdo ničí veřejnou infrastrukturu a historické památky."

Řeholnice klade otázku, proč například organizace Fórum rodin není uznána západními zeměmi jako legitimní představitel Sýrie spíše než tzv. Svobodná armáda, tvořená žoldáky a teroristy. Dodává: "Promíjet rebelům násilí, kterého se dopouštějí na civilním obyvatelstvu, a tvrdit, že je to ochrana civilistů, jak se děje v západních médiích, není nic jiného než ideologie násilí."

http://www.csi-cr.cz

čtěte také:

Kardinál Rai: Západní společenství stanou před tribunálem svědomí za válku v Sýrii

Syrští povstalci zplundrovali křesťanský chrám

O situaci v Aleppo referuje tamní chaldejský biskup

Klíčová slova: náboženství  | USA  | arabské jaro  | válka  | Sýrie
2956 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičkuPoliticky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

Ukazuje se, že fanatická feministická genderistická neomarxistická ideologie škodí samotným ženám. Muži se v důsledku kampaně #MeToo proti sexuálnímu obtěžování stále více zdráhají spolupracovat se ženamiPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

Ekonomka brutálně nachytala Schwarzenberga kvůli Kosovu. Pane kníže, tohle se fakt nepovedlo Že Babiše chtěli vydat dva měsíce před volbami, to opravdu není náhoda. Jiřímu Čunkovi kauza Čapí hnízdo potvrdila vlastní šílené zkušenosti se státními zástupci
Články autora
Průzkum
Volte s Němci! V Německu začínají 1. září volby do zemských parlamentů-sněmů. Obávaným looserem je merkelovská CDU a favoritem protiimigrační AfD. Koho byste volili Vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď