"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Řeholní komunity nuceny odejít z Libye pod pohrůžkami islamistů

Autor: CSI | Publikováno: 25.2.2013 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Podobně jako v jiných případech vojenského vměšování Západu do záležitostí států s muslimskou většinou má také svržení libyjského režimu nepříznivé důsledky na postavení křesťanské menšiny v této zemi, jakož i na probuzení islamistického terorismu. Minulý týden byl spáchán atentát na policejní stanici v Benghází. A z území východní Libye, tzv. Kyrenaiky přišla zpráva o odchodu dvou řeholních komunit, kterým vyhrožovali islámští fundamentalisté a které působily v zemi přibližně sto let. Apoštolský vikář Tripolisu Giovanni Innocenzo Martinelli hovoří přímo o kritické situaci:  

Řeholní komunity byly vždycky opěrným bodem v dialogu s libyjskou muslimskou komunitou, od Tobruku až po Benghází. V poslední době však zaznamenáváme výskyt fundamentalismu, který podmiňuje všechny vztahy: sociální, pracovní a také přátelské svazky ve zdejším arabském světě. Zvláštní zdroje fundamentalismu jsou patrné v oblasti Derny, Beidy a v Barca El Merg. Tyto skutečnosti zajisté ovlivňují vývoj vztahů k muslimskému světu. Mrzí nás to, protože tyto vztahy byly vždycky plodné, velmi důležité a pomáhaly nám rozvíjet společenství s arabským a muslimským světem. Nyní se situace bohužel mění. Uvidíme, co se stane na výročí této revoluce za několik dní. Biskup Benghází, mons. Sylvester Magro, dostal radu, aby opustil svůj dům v Benghází a odebral se do nemocnice, aby se vyhnul případnému špatnému zacházení. Zůstal však doma a věnuje se nadále křesťanské komunitě.   

Říká mons. Martinelli představený církevní správy v Libyjském hlavním městě, kde je situace zatím poměrně klidná. "Jsme opatrní, ale jakožto představitelé církve nemůžeme opustit křesťany, kteří zde žijí. V regionu Kyrenaiky tedy nyní zůstávají dvě komunity v Benghází, malá komunita v Tobruku a další malá komunita indických sester v Beida," říká apoštolský vikář Tripolisu agentuře Fides.

http://www.csi-cr.cz

čtěte také:

Video: Islámisti v Libyii demolují hroby britských vojáků

Válka v Libyi: Ticho a opomíjená pravda

Lybie: "Africké jaro" je tady - po Kaddáfím bude vládnout tvrdé islámské právo šaría

Klíčová slova: křesťanství  | Afrika  | arabské jaro  | Libye  | pronásledování
3380 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Má EU diktátorské tendence? Po politkorektní snaze Evropské komise o vytěsnění Vánoc, ji papež upozornil na fašistické, komunistické a vůbec diktátorské tendence. Má EU diktátorské tendence?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683