"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Pronásledování křesťanů jako zákonitý důsledek arabského jara

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 16.2.2013 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Na celém světě je pronásledováno přes sto milionů křesťanů. Hovoří se o tom ve zprávě lidsko-právní organizace Open Doors. Open Doors je mezinárodní dobročinná křesťanská organizace, která si vytkla za cíl pomáhat věřícím v těch zemích, kde jsou lidé pro křesťanskou víru pronásledováni.

Její představitelé zdůrazňují tři země, které, pokud jde o násilí vůči křesťanům, vedou. Je to Severní Korea, Saúdská Arábie a Afghánistán. Kromě toho jsou jim v patách ty země arabského světa, přes které se nedávno přehnala vlna tak zvaných barevných revolucí. Například Sýrie, která se na tomto seznamu přesunula z 36. místa na jedenácté.

Toto řekl Hlasu Ruska vikarius Maronitské katolické církve působící především v Libanonu a Sýrii, biskup Samir Mazlum:

„Dnes visí na Blízkém východu hrozba nad křesťany nejen, pokud jde o dodržování jejich práv, teď už jde vůbec o samotnou jejich existenci. Podobné příklady už arabské jaro ukázalo světu na příkladu Egypta, kde jsou ve velkém měřítku omezována práva křesťanů. Ještě horší je postavení křesťanů v Sýrii. Bezpečnost všech občanů v zemi se zhoršuje a křesťané jsou v očích teroristů nejvyhledávanějším cílem. Kromě toho je do vědomí veřejnosti vštěpována falešná myšlenka o tom, že křesťané nehrají a nikdy nehráli v syrské společnosti významnou úlohu. Lidi se snaží přesvědčit o tom, že společnost musí tvořit jeden národ a jedno náboženství. A tato myšlenka je v rozporu s historickým vývojem našeho regionu“.

Podobné problémy nejspíš vzniknou i v Egyptě, kde se v důsledku arabského jara dostali na politický Olymp islamisté z hnutí Muslimské bratrstvo. Po tom, co se dostali k moci, rychle změnili světskou ústavu a podle mínění řady expertů se tato zem dostala daleko zpět, až do dob středověku.

Optimisté ale vyzývají k tomu, abychom všechno neviděli příliš černě. Toto je názor experta-orientalisty z ústavu strategického hodnocení a analýzy Sergeje Děmiděnka:

„Když budeme hodnotit situaci na Blízkém východě celkově, pak zatím o nějakém cílevědomém pronásledování mluvit nemůžeme. K moci se ještě nedostaly ty síly, které mohou reálně vystavit křesťany kruté genocidě. Tyto síly jsou ale stále vlivnější. Jedná se o radikální islám, o tak zvané salafity, kteří teď mají v Egyptě značnou podporu. Jsou to ty síly, které se snaží dostat k moci i v Sýrii. Celkově je zhoršení postavení křesťanů na Blízkém východě v současné době spojeno s celkovým zhoršením politické a ekonomické situace. Trpí všichni, strádají i křesťané. Nové síly, které se dostaly k moci, se budou muset pustit do řešení sociálních a ekonomických problémů, ty ale nejsou s to vyřešit. A budou se tedy věnovat tomu, co umí dělat. To znamená, že budou hledat vnitřní nepřátele a křesťané to tedy nebudou mít lehké.

http://czech.ruvr.ru

Klíčová slova: křesťanství  | Afrika  | arabské jaro  | pronásledování
3917 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683