"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Pomůžeme také Francii v jejím boji proti islámským extrémistům v Mali?

Autor: Martin Janeček | Publikováno: 10.2.2013 | Rubrika: Evropa
Ilustrace

Jedenáctého ledna 2013 Francie rozpoutala operaci SERVAL, vojenskou intervenci v Mali na podporu zákonné vlády, bránící se extrémistům seskupených v organizaci « Al-Kajda v islámském Maghrebu ».

Francie vyslala do Mali zatím nějakých 3 500 vojáků. Vládě Mali vojensky pomáhají i další africké země: Niger, Čad, Burkina Faso, Togo. Je třeba dobře chápat o co v tomto konfliktu jde.
   
Organizace “Al-Kajda v islámském Maghrebu” je odbočka celosvětového hnutí Al-Kajda, při jehož vzniku stál na prvním místě Usama ben Laden, organizátor útoků na New York a Washington 11. září 2001. Toto hnutí má za cíl obnovení muslimského chalifátu, tak jak existoval v dobách omejádských a abasidských dynastií. Ty, s hlavním městem Damaškem pro tu první, Bagdadem pro tu druhou, ovládaly ve středověku obrovskou říši, sahající od Španělska až po Indii. Světská a duchovní moc v nich byly zcela propojeny. I v Osmanské říši, hlava státu –sultán-  byl zároveň chalífou, nejvyšším duchovním vůdcem všech sunnitských muslimů. Tato říše sahala od Alžírska až po Irák a Kovejt a v 16. a 17. století k ní patřily i Budapešť a jižní Slovensko. V 1. světové válce bojovala na straně Německa a s jeho pomocí spáchala první genocidu 20. století, genocidu Arménů – prvního národa, který jako celek přijal křesťanství. Po porážce  roku 1918 zanikla a i chalifát byl zrušen. Ale v r. 1928 vzniklo v Egyptě hnutí “muslimských bratrů”, usilujících o obnovení chalifátu. Dnešní extrémistické islámské organizace navazují prakticky všechny na hnutí “muslimských bratrů”. Jejich cílem je sjednotit co nejvíce muslimských zemí v jediném obrovském státě, ovládaném zákony Šaria.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová řekla nedávno:”Nemůžeme dovolit, aby se severní Mali stalo základnou islámských teroristů.”

Před rozpoutáním operace SERVAL, teroristé ovládali asi polovinu celého území Mali. Tento stát měří 1 240 000 km2. Pro srovnání, Francie měří  543 965 km2, Česká republika 78 860 km2. Islamisté dobyli toto území na jaře 2012. Rozhodující při tom byl příchod lybijských vojáků, kteří před tím bojovali na straně Chadáfího a po jeho porážce uprchli dál na jih.

« Jde o druhou bitvu války v Lybii », řekl o akci SERVAL generál Vincent Desportes, bývaly šéf francouzské vojenské akademie.

Gilles Kepel, profesor na Škole politických věd v Paříži, významný znalec muslimského světa, též zdůraznil kontinuitu francouzské politiky : « Úder Hollanda v Mali se odehrává dva roky po úderu Sarkozyho na tankovou kolonu, směřující na Benghazi. Je jejím nezbytným pokrčováním ».

Také asi není náhoda, že komplex těžby zemního plynu v In Amenas v Alžírsku, kde hnutí « Al Kajda v islámském Magrebu » zabilo od 16. do 18. ledna 2013 několik desítek rukojmích, především Evropanů, se nachází jenom 25 km od hranic území jižní Lybie, které současná lybijská vláda stále ještě nekontroluje.

Hnutí « Al-Kajda v islámském Maghrebu » není činné jenom v Mali. Rozprostírá svou činnost též na území států Niger, Mauritanie a na částech území Maroka, Alžírska a Lybie. Je naprosto nepřípustné, aby tak obrovské území  se stalo natrvalo základnou budoucího islámského chalifátu.

Jestliže dlouho hlavní základnou islámských extrémistů byl Afghanistán, nyní je vážné riziko, že jejich novou základnou se stane Sahel – výše zmíněná území Afriky. Jde o země nejenom rozsáhlé, ale též vlastnící obrovská nerostná bohatství. Niger je jedním z tří hlavních producentů uranu ve světě. Má též zásoby železa a zlata. Mali též produkuje zlato, diamanty, bauxit, manganes ; Mauritnie železo. Alžírsko a Lybie mají obrovské zdroje nafty a zemního plynu. Horečné hledání nafty a plynu se odehrává dnes i v Mauritánii.

Ale už pouhé ovládání severní poloviny Mali islamisty je naprosto nepřijatelné. Nemůžeme připustit, aby se toto rozsáhlé území stalo základnou teroristických útoků proti svobodnému světu.

Připomeňme, že Usama ben Laden uveřejnil, t. zv. Fatwa, výnos muslimského práva, podle kterého je povinností každéhho muslima ”zabít Američany a jejich spojence, kdekoli s nacházejí”. Občané všech členských států Severoatlantického paktu jsou spojenci Američanů.

V Mali zatím ovšem Američané nebojují. Bojují tam Francouzi a jejich afričtí spojenci.  

Vojska koalice zaznamenala první úspěchy. 27.1.2013 osvobodila město Goa, 29.1. Tombuktu. V Goa se novináři dozvěděli, že Al-Kajda obyvatelstvu zakazovala nejenom alkohol a tabák, ale i hudbu. Během jejich skoro rok trvající vlády, islamisté popravili mnoho lidí a mnohým amputovali ruku. Třináctileté chlapce odváděli k vojenskému výcviku. Ti pak svědčili, že jednoho jejich kamaráda, který byl obzvášť neposlušný, jejich velitel pro výstrahu podřezal.

Francouzské veřejné mínění nese dost těžko, že Francie zůstává v Mali zatím dost samotná. Přesto, velká většina Francouzů, jak běžných občanů, tak poliků, pokládá intervenci v Mali za nezbytnou.

Operace SERVAL byla též schválena předem Radou bezpečnosti OSN i Evropskou unií.

Britská ministryně Catherine Ashtonová, předsedkyně výboru pro zahraniční záležitosti v rámci komise EU, prohlásila 22.1.2013: ”Evropská unie bude hrát aktivní, klíčovou roli v příštích týdnech a měsících, v řešení malijské krize”. Francouz Jacques Vuillemin prohlásil:”Co se týče Afriky a hrozby terorismu, který se v ní rozvíjí, není na čase definovat společnou strategickou vizi Evropské unie? Válka bude dlouhá.”

29. 1.2013 Velká Británie navrhla, že pošle několik set mužů do Mali. Příslíbila též, že pošle loď, která bude přepravovat vojenský materiál. Německo poslalo dvě letadla na přepravu vojáků a materiálu. Belgie poslala dvě letadla a dvě helikoptéry, Španělsko dvě letadla, Dánsko jedno letadlo.

A co udělala Česká republika? Prezidentské volby už jsou za námi. Nyní je čas jednat!

Po generace jsme byli vychováváni v myšlence, že Francie nás opustila v době Mnichovské krize. Že bychom se vůči ní zachovli lépe, než se ona kdysi zachovala vůči nám?

Ale nejde jenom o to, se zachovat lépe. Francouzi nechtěli bojovat kvůli Československu v roce 1938, ani kvůli Polsku v roce 1939 – a v roce 1940 už měli Hitlera v Paříži. Poučme se z jejich omylů! Ti, kteří chtějí používat svých spojenců, být chráněni od nich, ale jakmile oni sami by měli spojencům pomoci, tak své závazky zapomínají, se chovají nejenom nečestně. Škodí i sami sobě. Kdo se bude napříště chtít stát jejich spojencem? Síla je jenom v jednotě!

Nemysleme si, že to, co se nyní děje v Mali se nás netýká. Cíle hnutí Al-Kajda se týkají nas všech.

Historie nás učí, že malé množství prvních muslimů porazilo dvě obrovské říše – římskou a perskou. Proč? Poněvadž obě už nevěřily ve své poslání. Zatím co první muslimové věřili velmi pevně v to své. Historie se může opakovat. Je proto nutné rozdrtit odpůrce, dokud poměr sil je ještě jasně v náš prospěch – dokud ještě není příliš pozdě.

Čeští vojáci se čestně zhostili svých povinností v Afghanistánu. Dnes ale “Afghanistán se usazuje na jiném kontinentě”, jak napsal jeden francouzský novinář. Al-Kajda si našla daleko větší a daleko bohatší základnu v Africe.

Afghanistán se snad týkal hlavně Spojených států, když Al-Kajda napadla New York a Washington. A pak, Afghanistán je od Evropy daleko dál, nežli Sahara. Dnes existuje vážná hrozba, že daleko blíže našemu kontinentu se vytvoří velká a mocná říše zla.

Není možné si stále přát, aby to za nás vybojoval někdo jiný. Český národ se nebránil ani v březnu 1939, ani v srpnu 1968.Víme, jaké to mělo následky. Samozřejmě, obrana proti útočníkovi, který okupuje naši vlast je něco jiného, než vojenské zákroky ve vzdálených zemích. Ale oba tyto typy bojů mohou být legitimní.

Každý národní stát má beze sporu své vlastní národní zájmy. Pak ale existují i zájmy větších celků, které snad můžeme nazývat civilizační okruhy. Francie dnes nehájí v Mali jenom své národní zájmy. Hájí tam též zájmy a hodnoty západní společnosti jako celku. Zasluhuje si proto, aby všechny části tohoto celku se k ní přidaly a pomohly jí nést zátěž válečného úsilí.

A společně zvítězíme!

čtěte také:

O co vlastně dnes jde na středním východě?

Janeček z Aškelonu: Vrátily se mi vzpomínky na bombardování Kralup nad Vltavou Američany roku 1945

Jak dál v Sýrii? Potřebujeme, aby arabský svět byl ještě méně jednotný

Klíčová slova: Francie  | terorismus  | džihád
2943 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Dienstbier: Česko dokáže přijmout až 15 tisíc uprchlíků. Může je aktivně oslovovat v zemích, odkud přicházejíKadyrov : Macron podněcuje k terorizmu !Arméni zveřejnili svědectví syrského islamisty o výcviku teroristů v TureckuZa podřezaného francouzského učitele před švédským parlamentem "pietně" spálen Korán Erdogan: "S muslimy v Evropě je zacházeno jako se židy v r. 1939!"

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

Stigma ‚bílého privilegia‘ a ‚toxické maskulinity‘ poškozuje kluky z bílé pracující třídyProsím, pomozte

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

„Nelegální noční srazy pejskařů. Dobře, že jim vláda zatla tipec!“ I toto zní ze Sněmovny„Ráno jsem ten virus vysra*a a už jsem dobrá," odzbrojila nakažená babička lékaře a odjela na kole pro vnoučata
Články autora
Průzkum
Záleží Bruselu na životech Východoevropanů? EU mentoruje východní země zatímco k západním je benevolentnější. Záleží podle Vás Bruselu na životech Východoevropanů?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď