"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Zprávy z teroristické fronty (I.)

Autor: Gabriel A. Levicky | Publikováno: 19.3.2007 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Íránský vůdce považuje atomové sankce za neefektivní 

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínedžád, který je ve své vlasti čím dál tím více kritizován, se nechal nedávno slyšet, že Írán se stává jadernou velmocí a žádné sankce OSN jeho pokračování v nukleárním programu nezastaví. 

„My se velice rychle stáváme velmocí," řekl Ahmadínedžád novinářům poté, co položil věnec na hrobku ajatoláha Ruhollaha Chomejního při příležitosti 28. výročí vítězství islámské revoluce z roku 1979.   

„Naše síla nepochází ze zbraní nebo ekonomické schopnosti," řekl podle tiskové agentury ISNA. „Naše síla pochází z naší schopnosti ovlivnit srdce a mysl našich lidí - a toho se oni bojí," dodal prezident s poukázaním na Západ.   

„Proto také používají psychologickou válku a nařizují sankce. Avšak řeč sankcí patří do minulosti."  

Měl zřejmě na mysli protiřečící si poznámky francouzského prezidenta Jacquesa Chiraca o tom, zdali je iránský nukleární program přijatelný nebo ne.   

Ahmadínedžád se takto vyjadřuje v době, kdy se někteří konzervativci v Íránu přidávají k umírněným a varují, že odmítání sankcí Bezpečnostní rady OSN, které se týkají íránského nukleárního programu, může mít nebezpečné následky.   

Rozhodnutí Bezpečnostní rady OSN, schválené 23. prosince 2006, zakazuje obchod se zbožím a technologií v souvislosti s íránským nukleárním programem. Toto usnesení je namířeno tak, aby omezilo íránské obohacování uranu, o kterém Írán tvrdí, že je pouze pro mírové účely. Spojené státy se naproti tomu domnívají, a stejně tak I některé evropské země, že program je ve skutečnosti zaměřen na výrobu nukleárních zbraní.   

Nedávná kritika Ahmadínedžáda vede k různým spekulacím – například, že nejvyšší náboženský vůdce ajatoláh Ali Chamenejí, který má rozhodující autoritu ve všech státních záležitostech, dává těmto kritikám prostor, aby mohl lépe prezidenta kontrolovat.   

Ajatoláh Chamenejí se o rezoluci OSN zmínil jen jednou, když dodal, že Írán má právo na svůj nukleární program.   

Před pár týdny se několik íránských umírněných politiků a konzervativců sešlo v budově úřadu Mehdiho Karroubiho, bývalého parlamentního mluvčího, aby zde vyjadřili své obavy o budoucnost Íránu.   

Podle hlášení nezávislého deníku Etemad Melli, řekl Ismail Gerami Moghadam, člen parlamentu, který se schůzky účastnil, že „ti, co se (sankcí) neobávají, si buď neuvědomují, co se děje, nebo poukazují na nedostatek rozumu."   

Státní deník Kejhan se také přidal na stranu kritiků Ahmedínedžáda, když napsal, že každá hrozba se musí brát vážně. Od těchto novin, které ještě nedávno byly pro odstoupení Íránu od Smlouvy o nešíření atomových zbraní a za pokračování nukleárního programu, by se přitom očekávalo, že budou na straně prezidenta.   

Podle zpráv agentury Agence France-Presse, vyhlásili minulý čtvrtek diplomaté v hlavním sídle Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni, že Írán počal v Natanzi instalovat do reaktorů centrifugy pro obohacení uranu. Írán též prohlásil, že v Natanzi brzo plánuje nainstalovat tři tisíce takovýchto přístrojů.   

Nazila Fathi, Teheran 

New York Times, 2. února 2007 

Překlad: Gabriel A. Levický, spolupracovník Eurabia.cz v New Yorku

 ***

Je nutné zachránit Libanon 

Je jen dobře, že zahraniční přispěvatelé přislíbili 7.6 miliardy dolarů jako pomoc při výstavbě Libanonu po loňské válce, kdy Izrael poničil svými leteckými útoky tamní krajinu. 

Demokraticky zvolená vláda Fouada Siniora potřebuje pomoc za každou cenu. Potyčky mezi šíitskými přívrženci Hizballáhu a sunnitskou většinou, která stojí za vládou, však hrozí tuto tak křehkou koalici Siniora pohřbít. 

Pokud se tento proces nezastaví, je možné, že se v zemi opětovně rozpoutá občanská válka. 

Hlavním problémem Libanonu je ale jeho zastaralý a nespravedlivý politický systém, který rozděluje nejvyšší posty v zemi mezi rivaly a nedůvěřující si náboženské společnosti. Velká a ekonomicky ochuzená šíitská menšina, hlavní propadák v tomto systému, se výrazně radikalizuje – a přímo padá do vítající náruče Hizballáhu. 

Hizballáh má v parlamentu svou politickou stranu, na ulicích v Bejrútu své politické gangstery a po zuby ozbrojenou milici. Je hlavním viníkem loňského letního útoku na Izrael, který vyprovokoval destrukci země. 

Hizballáh má také blízké vztahy s Íránem, který mu dodává zbraně a peníze. Také se Sýrií, která nad pašováním zbraní drží ochrannou ruku a činí ještě větší neplechy. Jakýkoliv plán pro stabilizaci Libanonu s tím vším musí počítat. Právě proto by Bushova vláda měla zanechat svoji tvrdohlavou opozici vůči obnovení diplomatických vztahů se Sýrii – a měla by se více snažit odlákat Damašek od Íránu a Hizballáhu. 

Washington také musí jasně ukázat, že se suverenitou Libanonu se nehandrkuje. To samé se týče OSN a vyšetřování vraždy bývalého předsedy vlády Rafika Hairiho v roce 2005, kde jsou jasné důkazy, že do atentátu byla zapletená Sýrie. 

Občas, když má Sýrie pocit, že je důležitým regionálním hráčem, zareaguje někdy konstruktivně. Jakmile se ocitá v izolaci, počíná si naopak destruktivně. Začít si se Sýrii se nemusí vyplatit. Ale nevšímat si jí - to celkem jistě zaručí, že ani těch 7.6 miliard dolárů nepostačí na stabilizaci Libanonu. 

New York Times, redakční názor, 28. ledna 2007 

Překlad: Gabriel A. Levický, spolupracovník Eurabia.cz v New Yorku

 ***

Podezřelý terorista: Al Kajda nám vymyla mozky

Basri má na svém zápěstí vytetovaného hrubé obrysy Mickey Mouse a celé své mládí strávil pitím alkoholu a hraním Nirvány v rockové kapele. 

Nikdy nebyl nábožensky založený a i teď má problémy pamatovat si citáty z Koránu, svaté knihy islámu. 

A přece až do svého nedávného zatčení byl tento třicetiletý muž jedním z nejvíce hledaných islámských ozbrojenců v Indonézii. 

Byl obviněn z toho, že osobně odřezal hlavy třem křesťanským dívkám, jakož i za sérii útoků na ostrově Sulawesi, kde se nacházelo jedno z nejznámějších teroristických středisek v zemi, která má největší počet muslimů na světě. 

V rozhovoru pro Associated Press, prohlásil Basri a čtyři další spolu s ním zatčení ozbrojenci, že jsou nevzdělaní a že se pouze chtěli pomstít za zabité členy rodiny, kteří se stali obětí muslimsko-křesťanského sporu před šesti lety. 

Také vyhlásili, že teroristická pobočka Al Kájdy Džama Islamija, která působí v jihovýchodní Asii jim “vymyla mozky”. 

"Byl jsem jako vodní buvol s kroužkem v nosu," řekl Basri v průběhu rozhovoru, připraveném policií. "Když mě popotáhli, tak jsem neměl jinou možnost, jen je následovat." 

Úrodná půda pro teroristy

Basriho příběh poukazuje na složitost proti-teroristického boje v Indonézii, kde chabé vzdělání, chudoba a krvavé náboženské střety v odlehlých končinách i nadále dodávají nové bojovníky pro Džamu Islamiju, která je též obviňována z atentátu na noční klub v Bali v roce 2002 a jiné útoky proti západním zájmům v Indonézii. 

Je take vidět, jak hluboce pronikla Al Kájda v roce 2001 na Sulawesi a jak tak pomohla vytvořit generaci indonézských lokálních islámských fanatiků, kteří jsou i dnes najímáni, aby rozdmýchávali ohniště náboženských rozporů v této oblasti. 

Policie prohlásila, že Basri se formálně přiznal, že se zúčastnil útoku na školačky ke konci roku 2005, včetně toho, že osobně odřezal hlavu jedné ze třech dívek, které šly do školy po tiché stezce v džungli, nedaleko městečka Poso. 

Basri a další podezřelí se také přiznali k tomu, že se dlouho vyhýbali zatčení, učili se, jak zacházet se zbraněmi, jakož i vyrábět pumy od zkušených instruktorů Džamy Islamije, kteří buď válčili nebo byli vycvičení v Afghánistánu, nebo na jihu Filipín, další jihovýchodní žhavé teroristické oblasti, která je od Sulawesi vzdálená jen krátkou cestou na člunu. 

Díky nedávnému tvrdému zákroku na Sulawesi se policii podařilo Basriho chytit, přičemž zahynulo take více než 20 podezřelých islámských ozbrojenců – včetně několika klíčových vůdců Džamy Islamije. Avšak policie varuje, že se několika z nich podařilo uniknout a pravděpodobně se uchýlili na jeden z největších ostrovů země, na Jávu. 

Basri zopakoval své přiznání s přesným popisem plánování a vykonání činů i před agenturou AP.

"Kazatelé nám řekli, že je to způsob bohoslužby," řekl Basri. "Říkali, křesťané řezali ve válce hlavy muslimských dívek. Teď nastal čas odplaty." 

Zabil jich dvacet a pak plakal 

Basri prohlásil, že toho, co udělal, velice lituje ne jen ústně, ale především z hloubky svého srdce.

To mu však nebránilo v tom, aby přitom nelaškoval a smál se, když popisoval, jak se s mačetou rozehnal a odťal hlavu jedné z dívek. 

Jiný podezřelý, který se jmenuje Aat, popsal, jak umístil na přeplněném křesťanském tržišti pumu, které zabila dvacet lidí. 

"Nemyslel jsem si, že bude až tak silná," řekl. "Na druhý den jsem plakal." 

Sulawesi zažilo 18 měsíců bojů mezi muslimskými a křesťanskými gangy, přičemž zahynulo na více než tisíc lidí obou vyznání. 

Podle tvrzení tehdejšího vedoucího špionážní služby generála Abdullaha Hendropriyonyho, několik Arabů a Španělů z Al Kájdy zůstalo na ostrově, rozdávali zbraně a cvičili indonézské bojovníky ve výcvikových střediscích u moře. 

"Máme potvrzené, že Al Kájda dopravila tyto lidi v roce 2001 do Posa," řekl general ukazuje reportérovi videoukázku výcviku teroristů, kterou nalezli u jednoho z arabských bojovníků. "Chtěli tady vytvořit náboženskou válku." 

Basri, který používá jenom jedno jméno, říká, že se těch výcviků síce nezúčastnil, ale byl bezesporu v čele fronty v bojích, ve kterých ztratil několik příbuzných. 

Přísaha tajemství

Indonézské úřady jen velice zřídka povolí tisku, aby se zúčastnil výslechu podezřelých teroristů. Vyšetřující orgány, které byly přítomné při výsleších Basriho, řekli, že se tak stalo proto, aby bylo vyvráceno tvrzení nekompromisního islámského tisku, že prý jsou tito muži zatčení bez důkazů a s mučením a také, aby povzbudili jiné ozbrojence vzdát se. 

Basri a ostatní muži popsali, jak se zapřisáhli učitelům z Džamy Islamije v roce 2003, předtím, než se zúčastnili týdenných indoktrinací, které byly zaměřené pouze na potřebu džihádu a svaté války proti nevěřícím. 

V roce 2005 se spolu s jinými ozbrojenci zúčastnil výcviku střelby z člunů na moři. 

"Tito muži se nemodlili ani nepostili, byli to gangsteři, ovlivnění kazateli, kteří jim řekli, že to, co dělají, je správné, legální a se souhlasem od Alláha," říká Nasir Abbas, bývalý vlivný člen Džamy Islamije na Sulawesi, který se mezitím stal policejním spolupracovníkem. 

Zatčení Basriho se stalo několik týdnů poté, co ho policejní orgány veřejně vyzvaly, aby se spolu se svými muži vzdal. Bezvýsledně se tehdy setkali s místními, zatvrzelými muslimskými vůdci, které chtěli přesvědčit, aby se přidali na jejich stranu. 

Policie tedy proto zaútočila ne jejich pevnost a při přestřelce zastřelila 14 muslimských ozbrojenců. 

Džakarta, Indonézie (AP) 18. února 2007  

Překlad: Gabriel A. Levický, spolupracovník Eurabia.cz v New Yorku

3846 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683