"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Hněv a hrdost aneb Vzpoura proti islámu

Autor: Lucie Zaoralová | Publikováno: 11.12.2012 | Rubrika: Západ
Ilustrace

Oriana Fallaci mně ihned názvem své knihy vyloženě nadchla. Po pouhých dvou slovech mi přeběhl mráz po zádech, tu knihu jsem musela mít!

Jak píše Fallaci, „malá knížečka není ani román, reportáž, ani esej nebo paměti a podle mého názoru to není ani pamflet.“ Nakonec knihu nazvala kázáním. Kázáním pro ty, kteří by se měli probudit a začít na svět nahlížet jinýma očima. Tak by si to Fallaci přála.

Oriana Fallaci je známá a nadaná novinářka z Florencie, kde se také narodila i zemřela. Ovšem také žila v USA, jak připomíná v knize „V Americe žiji jako politický uprchlík“. Jelikož ideály velké Itálie, jež pro ni vždycky byla tou božskou zemí, kde se zrodila díla nejvýznamnějších umělců jako Shakespeare, Michelangelo a další, upadla. Upadla až tak, že by bylo pro Orianu velmi bolestivé a těžké žít v takové zemi, kde Italové jsou ve své zemi menšinou. A hlavně, otázka národní hrdosti je pro ně cizí. (Fallaci se ve své knize několikrát vrací k upadlé národní hrdosti, která je nejen pro Italy, ale pro celou Evropu vzdálená.)

Oriana se v Americe cítila dobře (nikdy nepožádala o americké občanství), uznává sice, že je to superkapitalistická velmoc, ale odivovala na Američanech tu národní hrdost (nejen na sportovních utkání), zpívání hymny ve školách.

Cítila stud, když viděla dělníky, jak drží svou vlajku a křičí USA, USA, USA! Ona to nikdy neviděla, nikdy nespatřila ve své zemi, jak dělníci nebo jakýkoliv jiný občan drží vlajku Itálie a provolávají hrdě její jméno. Jedinou příležitostí, kdy Oriana mohla vidět vlajku vlastní země bylo při olympijských hrách.

Nadaná novinářka také hodně cestovala a setkala se se zajímavými osobnostmi, jako byl vůdce Íránu ajatolláh Chomejní. Při jeho setkání musela mít na sobě Oriana čádor. V knize toto setkání do podrobna popisuje. Nebo také s Dalajlámou, Zulfikár Alí Bhuttem, Muammarem al-Kaddáfím, nebo Jásirem Arafatem.

Oriana v knize rozebírá problémy, jako jsou rituální vraždy ve jménu Alláha, hanebnosti, jichž se dopouštějí muslimští muži na muslimských ženách, které se nemohou ani usmát, nebo dokonce zasmát! Kritizuje feministky - nazývá je nedůtklivými slepicemi, které zmateně běhají po kurníku, Evropskou unii nazvanou „finančním klubem“ - „klub, který souloží jako kurva s arabskými zeměmi a plní si kapsy jejich špinavými petrodolary.“

Orianu Fallaci neodradily od psaní ani výhružky (někdy i fyzická napadení) nabádající, aby ji zabili „ve jménu Alláha“, ani očerňování z rasismu (!). Stále měla prořízlou pusu a dokázala hrdě stát na svém poli. Bohužel zemřela v roce 2006 na rakovinu plic, zrovna v dny, kdy muslimské země dohnaly vlnou demonstrací papeže Benedikta XVI. k tomu, aby
se omluvil za citaci výroku, jímž údajně urazil islám.

Dámy a pánové, knihu napsala novinářka, dokonce ateistka, se směsicí názorů, které se prolínají, přičemž jasně ukazují, že jsme v pěkné kaši. Celá Evropa se řítí do propasti, ze které nelze ven. „Evropa páchá sebevraždu.“ Krutou sebevraždu. Zahazujeme všechny ideály, které vybudovali naši předkové, zahazujeme jejich dílo. A proč? Odpovězte si sami...

FALLACI, Oriana. Hněv a hrdost. 1. vyd. Praha: Lidové noviny, 2011. ISBN 978-80-7422-112-5.

čtěte také:

Oriana Fallaci: Plakala jsem, když mu řezali hlavu

Úžasná, skvělá žena

Oriana: buď se zbraní v ruce, anebo se skleničkou šampaňského…

Klíčová slova: islamizace  | šáría  | islamismus  | džihád
4632 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Je znásilňovač s penisem žena? Britská policie podle nové metodiky bude vést ve statistice znásilňovače s penisem jako ženy, pokud se za ženu prohlásí. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683