"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Panna Maria z Karáčí

Autor: Zdeněk Müller | Publikováno: 7.12.2012 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Patřit k nemuslimské menšině v muslimských zemích není v posledních desetiletích vůbec snadné. Tlak na náboženskou jednolitost v zemích, kde islám převládá, roste.

Stačí vzpomenout případ mladičké Rimšy Masíhové z Pákistánu. V srpnu byla obviněna z rouhačství za to, že spálila několik stránek z koránu. Mělo jít o zločin, který se v této islámské republice trestá nejméně doživotním vězením.

V paměti dosud zůstává dozvuk aféry. Byla od samého počátku naprogramovaná. Ukázalo se, že stránky z koránu strčil do balíků starého papíru určeného ke spálení  jistý imám s jasným záměrem. Použít nevědomky jednajícího děvče, patřící ke křesťanské menšině, společensky odsouzené k živoření z likvidace odpadků, jako záminky. Když se potvrdil pravý stav věcí, dotyčný přiznal, že to, co udělal, byla jediná cesta, jak vyhnat křesťany z předměstské čtvrti Islamabádu, kde duchovně slouží muslimům. 

Zranitelnost křesťanské menšiny v Pákistánu vystupuje zřetelně z románového příběhu Mohammeda Hanifa v knize „Panna Maria Alice Bhattiové“. Autor vykresluje odvážně a přitom citlivě lidské situace, o které se v jeho vlasti mluví nerádo. Souvisejí s postavením sekty „nedotknutelných“, jejíž členové konvertovali ke křesťanství a nyní čelí dvojí nevýhodě. Jako společností opovrhovaná skupina a jako stoupenci nežádoucí víry.

Je třeba k takovému psaní odvahu? Ano, protože tam, kde nenaráží muslimský náboženský fanatismus na překážky a může počítat s mlčenlivou lhostejností většiny, znamená pozvednout hlas na obranu věroučné či etnické menšiny, křesťanské nebo hindské, smrtelné riziko.

Leč Mohammedu Hanifovi se odvaha přilepila na kůži už při narození. Přišel na svět v osadě Okara v pákistánské části Paňdžábu v roce 1964. Nepřijal pasivně osudové určení - společenskou izolaci na doživotí v rodné vsi. Vstoupil do armády a stal se pilotem. Po sedmi letech službu opustil, leč vojenská léta mu nebyla promarněným časem. Naučil se číst a psát. A spatřil svět z jiného úhlu.

Pak se dal na dráhu, která  v Pákistánu může být ještě riskantnější, než je kariéra stíhacího letce. Začal psát do novin a strkat přitom prsty do ožehavých záležitostí. Záhy se pustil i do literatury a jeho román o leteckém nehodě v roce 1988, při níž zahynul generál Muhammad Zia ul-Haq, získal v roce 2009 literární cenu Commonwealthu.

V románu „Panna Maria Alice Bhattiové“ autor dále vylepšuje svou literární metodu a styl. Drsně podanou syrovou realitu odlehčuje humornými zápletkami. Na těžko snesitelné záležitosti není lepšího léku. Literární fikci, jež vyhrocuje kontrasty, vyvažuje smysl pro směšné detaily. Hrdinka Alice je katolickou vyděděnkyní zapachájících koutů francouzské kolonie v Karáčí. Chudá, křesťanka a žena, to je příliš mnoha na to přežít. Získává místo ošetřovatelky v nemocnici Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Asi proto, že je mladá a pohledná. Má za úkol „těšit nemocné, aniž by s nimi flirtovala“. Nakonec koná mnohem víc. Odhalí v sobě léčitelské schopnosti. Je snad tato osoba ze sekty „nedotknutelných“ svatá? V každém případě pomůže mnohým z chorých, s nimiž se setkává. Leč jen do chvíle, kdy se vdá za muže, který její "posvátné kouzlo" necení.

Literatura tady otevírá prostor, na němž mohou defilovat mnohé známé i zasuté podoby společnosti sevřené tradicemi, předsudky, náboženskou řevnivostí a zároveň nezměrnou chudobou.  Každodennost tu mnohé staví před otázky, které se nám vyrostlým v podmínkách bohatého západního světa jeví jako absurdní: budu mít dnes co do úst, najdu místo k přespání, dožiji zítřka nebo mě někdo jen tak zabije či jinak sejdu ze světa, aniž by to kohokoliv zarmoutilo a dojalo? Takový literární pohled do reality světa, jehož běžná dramata činí z našich starostí směšné maličkosti, stojí za pozornost. Nejen kvůli uměleckému zážitku, leč i jen proto, abychom si uvědomili cenu toho, co nám nabízí náš svět a co se nám jeví nezřídka jako nedostatečné, nevyhovující a k nepřežití.  

http://muller.blog.idnes.cz

čtěte také:

Válka s islamogangsterstvím

Humanismus v islámu ztracený

Zfalšovaná posvátnost

Klíčová slova: islám  | Pákistán
2712 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

V Brně na ZŠ Vejrostova propagují dětem lásku k islámu!Orbán: Pokud Turecko pustí imigranty, použijeme na hranicích sílu!Erdogan hodil Trumpův dopis do koše, z Německa udělal blbečkaObčanské hlídky v kurzuImigrantský přetlak v Bosně sílí

ePortal.cz

Rebelie lhářů. Vzpoura proti neexistujícímu „šestému masovému vymírání“ODS na cestě od modré k červené. K tomu můžeme ještě přičíst návštěvu předsedy ODS Petra Fialy v Řeporyjích, kam přijel podpořit místního hulváta Pavla Novotného

euPortal.cz

Další šílenosti, které se dějí ve Čtvrté říši Angely Merkelové. Každý, kdo je v Německu proti imigraci, je automaticky označován za „rasistu“ či „pravicového extremistu“...Tajné služby: Vyšší forma diplomacie? Náš významný zpravodajský důstojník o tom byl přesvědčen. Bývali špióni statní jonáci! Poslední Polreichova "zpráva o stavu světa"

FreeGlobe.cz

Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxiTak tohle nedokážete! Greta prý vidí oxid uhličitý pouhým okem!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Rasputina na PutinaŽe Praha volí jako rozšířený ústav pro choromyslné, je věcí známou a ostatním lidem českým , moravským i slezským svorně proklínanou

ParlamentniListy.cz

Stále více lidí si uvědomuje, co se odehrává na Kavčích horách. Za Wollnera, Fridrichovou nebo Moravce už by ani chvilkaři moc dlouho nebojovali. Bobošíková nabádá poslance k odvazeZeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského
Články autora
Průzkum
Souhlasíte s novým světonázorem EU, že Druhou světovou válku rozpoutalo Rusko? Evropský parlament v září kodifikoval povinný světonázor, že Druhou světovou válku rozpoutal Sovětský svaz. Souhlasíte?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď