"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Oriana Fallaci: Dopis Svatému otci

Autor: Roman Pražák | Publikováno: 6.12.2012 | Rubrika: Evropa
Ilustrace

Oriana Fallaci (29.6 1929 - 15.9 2006) světově proslulá italská novinářka a spisovatelka, autorka románů, rozhovorů s významnými politiky a státníky a reportáží z většiny stěžejních ozbrojených konfliktů druhé poloviny 20. století. Jako válečná zpravodajka působila například v zemích Blízkého východu, Latinské Ameriky, Vietnamu nebo třeba roku 1956 v Maďarsku. O. Fallaci se proslavila provokativně vedenými rozhovory s klíčovými osobnostmi své doby stejně jako odmítáním politické koreknosti ve vyjadřování.

Oriana Fallaci po 11. září 2001 vystoupila s nekompromisní kritikou slámu.

Dočkala se nařčení z rasismu a několika žalob;konečného verdiktu v případě poslední z nich, vinící ji z hanobení státem uznaného "náboženství", se už Fallaci nedožila.Zemřela na rakovinu plic v nemocnici ve Florencii právě ve dnech, kdy muslimské země ovládla vlna demonstrující usilujících - nakonec úspěšně - o veřejnou omluvu papeže Benedikta XVI.za citaci výroku, jímž údajně urazil islám.

Zde je její krátký text adresovaný Svatému otci:

"Povězte mi Svatý otče, je to pravda, že jste před časem poprosil služebníky Alláhovy o odpuštění za křížové výpravy, které Vaši předchůdci vedli za osvobození Božího hrobu?

Prosili Vás ale vůbec někdy služebníci Alláhovi za odpuštění, že se Božího hrobu zmocnili?

Omluvili se vůbec za to, že více než sedm století ovládali superkatolický Iberský poloostrov, celé Portugalsko a tři čtvrtiny Španělska, takže kdyby je v roce 1490 Isabela Kastilská a Ferdinand Aragonský nevypudili, mluvili bychom všichni arabsky?

Ta otázka mi vrtá hlavou, Svatý Otče, protože mne nikdy nikdy neprosili o odpuštění za zločiny, které Saracéni páchali na toskánském pobřeží a ve Středozemním moři.Mluvím o tom, jak unášeli mé předky - ruce, nohy a hrdla jim spoutali řetězy, odvezli je do Alžíru, Tunisu, Tangeru nebo Konstaninopole a prodali je na tržišti.Drželi je celý život jako otroky, mladé ženy v harémech, pokusy o útěk trestali podříznutím krku.Pamatujete si?

Pochopitelně si na to pamatujete.

Společnost pro osvobození bílých otroků držených v zajetí v Alžírsku, Tunisku, Maroku, Turecku a tak dále byla založena italskými mnichy, není-liž pravda?A byla to katolická rkev, kdo vyjednával propuštění těch, kteří měli peníze na zaplacení výkupného, není-liž pravda?

Opravdu Vám nerozumím Nejsvětější Otče, protože jste tak usiloval o to, aby se zhroutil Sovětský svaz.Moje generace, generace, která celý svůj život strávila ve strachu před třetí světovou válkou, Vám musí předeším děkovat za zázrak, v nějž nikdo z nás nevěřil:Evropa osvobozená od hrůzy komunismu, Rusko usilující o vstup do NATO, Leningrad, který se jmenuje zase Sankt-Petěrburg, Putin který je Bushův přítel, jeho spojenec.

A po takovém vítězství přimhouříte oči nad jedinci kteří jsou horší než Stalin, flirtujete s těmi, kteří by nejraději postavili ve Vatikánu mešity?

Nejsvětější Otče, při vší úctě mi připomínáte německé židovské bankéře, kteří ve třicátých letech půjčovali Hitlerovi peníze v naději, že se zachrání.A kteří o pár let později skončili v pecích jeho krematorií."

http://romanprazak.blog.idnes.cz

čtěte také:

Oriana Fallaci: Plakala jsem, když mu řezali hlavu

Úžasná, skvělá žena

Dewinter získal cenu "Oriany Fallaci" za odvahu v boji proti islamizaci

Klíčová slova: politická korektnost  | islám
3095 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Rasizmus! Středověk! Erdogan vyplísnil NěmeckoPřituhuje: Erdogan poslal Macrona do blázince!Proč americká vláda chrání saudskoarabskou rozvědku, když vyšetřovatele potvrdili její odpovědnost za 11 září?Uprchlická realita: Dívky jsou vyděšeny, ve třídě musí mít dospělé "dítě" co je obtěžuje ...Turecko otestovalo S-400 a chce k rozhovorům o Karabachu

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

Pravda a láska nové generace: Radikální islám i nový komunismus vítán. Křesťanství zakázat? "Vyspělá demokracie" naším vzorem?Prosím, pomozte

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Příští premiér? Existují jen dvě možnosti a rozhoduje se nyní. Do koronakrize promluvil sociologTolik a tolik mrtvých za tolik a tolik HDP. Ekonomka Švihlíková odhalila, co slýchá od některých členů vlády. A přidává varování
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď