"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Modlitba za arabské novináře

Autor: Scott MacLeod | Publikováno: 17.3.2007 | Rubrika: Blízký východ
Ilustrace

I navzdory kuráži arabských novinářů a spisovatelů naznačuje vývoj v minulém roce, že to se svobodou tisku na Středním východě nevypadá příliš dobře. Což je poněkud depresivní, právě proto, že dobře víme, jak důležitá je svoboda projevu pro vývoj demokracie v arabském světě.

V době satelitní televize a internetu se prostor pro svobodu za posledních deset let značně rozšířil. Bohužel, nepřátele svobody však i nadále pokračují v pronásledování, věznění a dokonce i vraždění novinářů a spisovatelů ne pouze proto, aby je umlčeli, ale také proto, aby varovali ostatní, co mohou očekávat, když se někdo odváží otevřeně mluvit. Ti, co žijí pod hrozbou nátlaku, věznění nebo smrti, jsou ve velké většině neznámí hrdinové.

V případě, že máte zájem o více informací, podívejte se na webovou stránku Výboru na ochranu novinářů a reportérů bez hranic (The Committee to Protect Journalists and Reporters Without Borders). Poslední takový případ, který měl také dalekosáhlé důsledky, bylo odsouzení egyptského blogera Karima Amera na čtyři roky vězení, jen proto, že prý urazil islám a egyptského prezidenta Husní Mubaraka (psali jsme zde). Karim Amer, jehož skutečné jmeno je Abdel Karim Sulejman, měl tu „drzost“, že se pustil do dvou nejmocnějších egyptských institucí – úřadu prezidenta a university islámského učení Al Azhar. Arabští bloggeři byli už předtím pronásledováni, ale teď to bylo poprvé, kdy za takový čin odsoudili Egypťana. Rozsudek vyslal mrazivou vlnu a naznačil, že egyptské úřady nebudou tolerovat používání internetu jako prostředku pro kritiku, což oficiální média v Egyptě dobře vědí a proto se také kritice vyhýbají.

Minulý měsíc zadrželi egyptští bezpečnostní agenti Howajdu Tahu Matwalihovou, producentku v Kataru sídlící  Al Džazíry a zabavili jí filmový materiál, na kterém byly natočené sehrané scény mučení v egyptských věznicích. Tato novinářka byla obviněná z podvodu a "poškozování zájmů" Egypta a bude stát před státním, tajným soudem.

Případy blogera a producentky z Al Džazíry jenom potvrzují podezření ohledně Mubarakovy kontroverzní snahy změnit ústavu Egypta, aby si zaručil hladký prezidentský přechod, až egyptský boss v tomto roce odejde do důchodu. Musíme věřit tomu, že Mubarak do svého slíbeného programu před třemi roky také pojme zrušení trestů vůči novinářům.

Egypt ale není jediný. Syřané zatkli známého novináře a komentátora Michela Kilu, který je ve vazbě už devět měsíců jen proto, že si dovolil kritizovat činnost syrského režimu v sousedním Libanonu. Když mu to dosvědčí, včetně pomluvy prezidenta Bašara Assada, hrozí mu doživotí. Soud je zatím stanoven na březen, ale už se třikrát odročil.

Adil Sid Ahmed a Ahmed al Šarif z novin al Watan v Sudánu jsou obvinění z protistátní aktivity. Otiskli rozhovor s ozbrojenci, kteří vyhrožovali cizincům, aby opustili krajinu. Před několika týdny orgány v Tunisku zatkly Tahara Bena Hassinea, ředitele nezávislého satelitního kanálu vysílajícího do Tuniska z Itálie. Zatčen byl ihned poté, co odešel z domu jistého politického disidenta. Hassine byl příští den propuštěn, ale toto zatčení je epizodou v soustavném napadání jeho vysílání, jakož i napadání dalších otevřených médií. Později marocké úřady přišly s další novinkou, jak umlčet kritizující novináře. Soud pod silným vlivem paláce odsoudil nakladatele Le Journal Aboubakra Džamaího na základě obvinění z urážky na cti a uvalil na něj bezprecedentní, destruktivní pokutu ve výši 350 tisíc dolarů.

Minulý měsíc Džamaí z novin, které založil, odešel. Přitom je to jeho zásluha, že se z nich stal v průběhu doby jeden z nejotevřenějších deníků.

Je to také necelý rok, co byl jedno ráno na cestě do práce zavražděn Gebran Tueni, hlavní redaktor vlivných novin v Bejrútu. Tueni byl jedním z předních osobností v Libanonu, které požadovali po Syřanech, aby z jejich krajiny odešli. Podporoval také vyšetřování OSN ohledně zavraždění bývalého předsedy vlády Rafika Haríriho.

Bohužel je takových případů mnoho. Ani jsem nevzpomněl Irák, kde od americké invaze v roce 2003 podle tvrzení Centra profesionálních novinářů (CPJ) zahynulo 130 žurnalistů a jejich pomocníků.

Pomodleme se tedy za arabské novináře.

Scott MacLeod; Káhira; Time magazine, únor 2007

Překlad: Gabriel A. Levický, spolupracovník Eurabia.cz v New Yorku

4620 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny? Rusko požaduje zastavení rozšiřování NATO. Británie a USA stupňují své výhrůžky a v rámci NATO vysílá zbraně a kontingenty k ruským hranicím. Ukrajina se dovolává pomoci proti "arcinepříteli" Rusku. EU je ve vleku USA a Brtánie. Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny (jak se to teď najednou překrucuje u 2. sv.války)?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683