"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Vláda dnes schválila návrh zákona o státním občanství

Autor: Redakce | Publikováno: 5.10.2012 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Vláda dnes, 3. října 2012, schválila návrh zákona o státním občanství České republiky. 

„Současná právní úprava státního občanství vznikala poměrně narychlo v době rozpadu federace a je již v mnoha ohledech překonána. Z právního hlediska trpí řadou nedostatků a v podstatě vůbec nezohledňuje poslední trendy prosazující se v oblasti státního občanství ve vyspělých státech. V praxi působí problémy, které lze překonat pouze její změnou,“ říká ke vzniku nového zákona náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví Ondřej Veselský.
 
Navržený zákon:
 
 • Umožňuje zjednodušené nabytí státního občanství České republiky prohlášením bývalým českým, resp. československým státním občanům nebo jejich potomkům. V těchto případech není nabytí státního občanství České republiky vázáno na trvalý pobyt v České republice.
   
 • Umožňuje zkoumat, zda určení otcovství, v jehož důsledku by dítě nabylo státní občanství České republiky, nemá pouze účelový charakter; v takovém případě dítě státní občanství České republiky nenabude.
   
 • Umožňuje obnovu řízení o udělení státního občanství nebo řízení o nabytí státního občanství prohlášením v tříleté lhůtě od nabytí státního občanství, pokud se zjistí, že žadatel v řízení zamlčel skutečnosti podstatné pro rozhodnutí.
   
 • Pozbytí státního občanství České republiky je vázánona výslovný projev vůle vzdát se ho, a to jen za předpokladu, že státní občan České republiky má současně cizí státní občanství a trvale se zdržuje v cizině.
   
 • K žádosti o udělení státního občanství České republikynebude nadále vyžadovánopředložení dokladuo pozbytí dosavadního státního občanství žadatele, bude tak umožněno dvojí státní občanství.
 
Předpokládaná účinnost nové právní úpravy je od 1. ledna 2014.
 
 
čtěte také:
 

Klíčová slova: Česká republika  | imigrace  | přistěhovalectví
3290 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Měla by Británie vrátit Argentině Malvíny a Rusko Ukrajině Krym? Letos uplyne 40 od britsko-argentinské války o Malvíny (Falklandy). Měla by Británe Malvíny vrátit Argentině, tak jak požaduje vrácení Krymu Ruskem Ukrajině?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683