"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Vietnamské podnikání v ČR: „Vydělávat“ lze evidentně i bez zákazníků

Autor: Bohuslav Janovský | Publikováno: 2.10.2012 | Rubrika: ČR
Ilustrace

Před rokem jsem se trochu podíval na ekonomiku fungování vietnamských večerek na příkladu Biskupcovi ulice na Praze 3, Žižkov. Z té plynulo, že vietnamský večerkář nemůže platit žádné daně a ani sociální odvody. Nic by mu totiž nezůstalo…
 
V oné obyčejné pražské ulici, kde nedaleko otevřeli Lidl a Tesco „bez problémů prosperovali“ loni 4 vietnamské večerky. (Článek je zde).

Rozhodl jsem se na uvedené místo podívat znovu a nestačil jsem se divit.

Rok se téměř s rokem sešel a jaké bylo moje překvapení. Ono jich tam dokonce přibylo…!
Nyní je jich tam již 6! (včetně jedné v sousední Viklefově ulici)
 
Je letní podvečer a mám v 6  večer schůzku v jedné zahradní restauraci s kamarádem. Je normální všední den a doba hlavních dovolených je jíž pryč. Lidé se vracejí z práce a ulice je celkem rušná. Všechny vietnamské večerky „mají“ mimořádně „na pilno“…V prvních dvou se prodavači sešli uprostřed a znuděně pokuřují a o něčem se vietnamsky dohadují. V další si prodavačka hraje s dítětem.. žádní zákazníci je nevyrušují…V následující dokonce mladá vietnamská prodavačka za kasou usnula, asi únavou z návalu zákazníků, nebo možná přemýšlí nad nějakou českou literární soutěží, kterou se jistě chystá vyhrát…. Sedíme v oné restauraci a diskutujeme mimo jiné i na téma přistěhovalectví v Evropě. Mám výhled na dvě z oněch večerek. V hlavní nákupní době tj.  (18 00-20 30), kterou jsme strávili přátelskou diskusí, vešli do obou dohromady 2 (slovy dva) zákazníci. Jeden si odnášel jedno lahvové pivo a druhý nic. Tj. tržba obou dohromady mohla být ca 20-25kč. Prostě normální všední den, jak to asi tedy musí vypadat o víkendu, když jsou místní pryč? Záměrně jsem šel cestou tam i zpět kolem místních nedalekých supermarketů Lidl a Tesco, v obou bylo narváno nakupujícími. Jak je možně, že ony večerky nezkrachují? Náklady předsi mají stále...
 
V zásadě nás napadají následující možnosti

1)      Možná jsou Vietnamci v CR skutečně geniální podnikatelé, kteří dokáží generovat obrat i bez platících (a tedy zbytečných) zákazníků. V tom případě bychom měli jejich metody pilně studovat a od Vietnamců se učit!

2)      Jsou to nejspíš směsice de facto černých prodejen (výraz pro obchody, které neplatí žádné daně, případně prodávají padělky cigaret a alkoholu) a praček na peníze. (Legalizace peněz z jiné trestné činnosti pro vietnamskou mafii) V tom případě bychom se vážně měli zamyslet na budoucností podobných podniků a pobytem jejich provozovatelů v CR. (Většina je tu na podnikatelská viza, či získala (často podvodem (1) povolení k pobytu)
 
Ponechávám na úvaze každého čtenáře, aby posoudil, která varianta je více pravděpodobná.
 
Současně vyhlašuji soutěž o láhev novozélandského Rieslingu na téma. Jaký je přínos vietnamské komunity pro naši zemi? Negativ mě napadá dost, ale přínos zatím žádný. Jen předem prosím, aby jste mi nepsali, že jsou „lepší než Cikáni“ (to není argument, aby se k nám mohl někdo přistěhovat, stejně tak mi není známo, že bychom se mohli přistěhovat do Vietnamu s argumentem, že jsme lepší než třeba Laosani :-) , nebo že „posílají děti do školy“ (povinnost ze zákona), či že „nezneužívají náš sociální systém“ (není to pravda, navíc chválit někoho, že nebere dávky, když na ně nemá nárok, je asi jako chválit zloděje, že není ještě vrah…) a podobné multikulturní hlouposti… Předpokládám, že to ale nedokážou vymyslet ani v centrech multikulturní integrace, či vietnamských PR agenturách.. ač tam bývají opravdu "kreativní"…prostě hard job :-). No pak tedy vypijeme tu lahev někdy přístě s politicky nekorektními přáteli....
 
 P.S. Autor zná ze své profesní praxe dobře český maloobchod. (na rozdíl od multikulturních rozumbradů)
 
 P.S. Ještě pro pobavení. Cestou domů jsem se stavil v Tescu v Koněvově ulici pro vodu. Ve frontě u kasy stál přede mnou i jeden Vietnamec. Jako jediný měl kartu pro stálé zákazníky Tesco club. Kupoval svazek nějaké zeleniny asi za 17 kč. Cestou domů jsem šel kolem další vietnamské večerky (na rohu ulic Biskupcova a Zelenky Hajského), kde u pultu stál onen Vietnamec z Tesca a zeleninu prodával mladé odrezované slečně v dlouhé sukni po prababičce. Předpokládám, že pak šťastně mohla vyprávět, jak ona v supermarketech tu příšernou zeleninu nekupuje, ale chodí pro pěknou zeleninku k Vietnamcům….Pokud chcete vidět, kde Vietnamci berou zeleninu a ovoce, tak si někdy přivstaňte a jděte ráno do místního Kauflandu, Lidlu, Globusu atd…budete si tam připadat jako ve Vietnamu…Nebo snad znáte v CR nějaké vietnamské farmáře (ted nemyslím pěstitele drog)...? Mimochodem stejné je to s pečivem a dalšími produkty. S výjimkou cigaret a některého tvrdého alkoholu. (tady je to většinou vietnamská manufaktura…)
 
Mnoho Vietnamců zlegalizovalo pobyt v CR fingovaným sňatkem s Cikánkami, většinou ze severu Čech. Obvyklá taxa se pohybuje od 15 do 30 tisíc korun. Další oblíbenou metodou je zapsání Vietnamce jako otce dítěte neprovdané Cikánky.

www.eportal.cz

čtěte také:

Neúspěchy multikulturalismu v ČR. Vietnamci

Kriminalní sítě ve Vietnamské diaspoře. Konec iluzí o vietnamské integraci v ČR

Vietnamci žádný ekonomický přínos pro ČR nepředstavují. Naučte se v těch vietnamských PR agenturách a multikulti centrech počítat!

Klíčová slova: multikulturalismus  | Česká republika  | imigrace  | Vietnamci
5474 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď