"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Bouře v muslimském světě – mýty a otazníky

Autor: Dan Drápal | Publikováno: 24.9.2012 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Píšu tento text v pátek večer a netuším, co se v muslimském světě odehraje po dnešních pátečních modlitbách. Násilí několika posledních dnů patrně ještě neskončilo.

Obecně se má za to, že současné vzedmutí protizápadních sentimentů spustil krátký film „Nevinnost muslimů“, který je možno shlédnout na internetu. Toto obecné mínění ale vyžaduje určité upřesnění.

Předně stojí za zmínku, že tento film byl na YouTube již několik měsíců (prý již celý rok) a nic se nedělo. Spouštěčem protestů bylo až upozornění na tento film, jež odvysílala egyptská salafistická televizní stanice.

Za druhé stojí za zmínku, že muslimům více než obsah filmu vadí sama skutečnost, že film vůbec zobrazuje jejich Proroka. Islám takové zobrazování zakazuje. Proto je poněkud zavádějící, když naprostá většina médií našich i zahraničních píše, že Prorok je ve filmu vylíčen v nepěkném světle. Muslimové by museli protestovat, i kdyby byl vylíčen ve světle pozitivním. Ostatně, zatím jsem nečetl žádný článek, který by referoval o tom, která fakta, jež film uvádí, jsou v rozporu s oficiálními životopisy Proroka, a to i s těmi, jež jsou vůči islámu pozitivně nakloněny.

Pokud byl film veřejně k dispozici již několik měsíců, proč vypukly bouře právě teď?

Stejnou otázku jsme si mohli klást, když před lety vypukly bouře, jejichž záminkou byly karikatury Proroka v dánském časopise. I tehdy bouře propukly až mnoho měsíců po zveřejnění těchto karikatur, a to na základě upozornění jistého egyptského periodika.

Co je tedy spouštěčem bouří? Pokud údajná příčina existovala již delší dobu, byla to příčina skutečná?

Dokud nebude na Západě zrušena svoboda slova – což je bohužel zřejmě stav, k němuž se rychle přibližujeme – těžko zabránit, aby někdo nenatočil nebo nenapsal něco, co muslimy pobouří. Zabránit by tomu mohlo pouze plošné zavedení cenzury. Jinak jsme v situaci, kdy a) nevíme, kdo na Západě něco pro muslimy nepřijatelného zveřejní, a b) nevíme, kdy a jak na to muslimové zareagují.

Současné bouře nejsou první svého druhu. První podobnou událostí bylo zveřejnění románu Satanské verše Salmana Rushdieho v roce 1988, na nějž íránský ajatolláh Chomejní vyhlásil v roce 1989 fatvu (fatva je rozsudek smrti, který může vykonat kterýkoli muslim). Na Západě se tehdy zvedla vlna odporu proti této fatvě a vytvořila se široká fronta umělců a intelektuálů, bránících svobodu slova. Stačilo třiadvacet let a jsme už někde zcela jinde. Prezident Obama a americká ministryně zahraničí Hilary Clintonová vydali každý své prohlášení, v níž vyjadřují pochopení pro rozdrážděné muslimy – a to i přesto, že protestující muslimové zabili amerického velvyslance v Libyi. Toho velvyslance, který tak vehementně podporoval rebely, bojující proti diktátorovi Kaddáfímu.

K natočenému filmu se teď nikdo nehlásí; herci v něm vystupující vydali prohlášení, že byli zneužiti. Los Angeles Times uvedly, že film natočili koptští křesťané, žijící ve Spojených státech. Co tato informace, o jejíž pravdivosti jsou ostatně značné pochybnosti, může udělat ve vztazích mezi muslimy a Kopty v Egyptě, raději nedomýšlet.

Dle mého názoru měl americký prezident říci jasně: „My v Americe máme svobodu slova, a svoboda slova znamená, že lze druhé urážet a zesměšňovat. Chápeme, že někomu se to nelíbí, ale takhle to je a takhle to musí zůstat. Tuto svobodu slova budeme bránit.“

Všimněte si, že taková slova od žádného z předních politiků Západu nezazněla. My občané bychom měli počítat s tím, že naše svoboda slova je již omezená. Máme ji na papíře, ale ne ve skutečnosti.

Nad současnou situací si můžeme klást další otázky. Intelektuálové Západního světa povstali téměř jako jeden muž na obranu ruských punkerek ze skupiny Pussy Riot. Rozumějte mi dobře – mně se tvrdý trest, který nad nimi byl vynesen, také nelíbí. Nicméně lze říci, že pokud film „Nevinnost muslimů“ urazil muslimy, Pussy Riot urazily pravoslavné. Já osobně jejich vystoupení v chrámu považuji taky za nechutné, ale trest mi připadá nepřiměřený – jako většině rozumných lidí. Jak je ale možné, že na obranu tvůrců filmu „Nevinnost muslimů“ se nepostaví přední intelektuálové, umělci, politici a další osobnosti Západního světa? V čem je ten případ tolik jiný? Ostatně tvůrci filmu neznesvětili žádnou mešitu, nebo snad ano?

Tato rozdílná reakce vypovídá hodně o nás samotných. Jsme ochotni bránit svobodu, když nám osobně nic nehrozí. Jsme ochotni pohoršovat se nad Ruskem a vyčítat mu omezování svobody slova. Jenže o svobodu slova jde právě tehdy, když něco hrozí. A boj za tuto svobodu se stává smysluplným a hrdinským, když jsme ochotni se nasadit.

A ruku na srdce, nevznášejí se vám po současných událostech velké otazníky i nad celým „arabským jarem“? Davy, protestující proti bývalým diktátorům, asi nejsou zcela totožné s davy, útočícími dnes na zastupitelské úřady svobodných zemí, ale překrývají se zřejmě více, než bychom si přáli. Nejsem arabista, jsem laik, ale před pravděpodobností tohoto vývoje jsem varoval. Co mi dnes řeknou odborníci arabisté, kteří tehdy ujišťovali, jak Arabové touží po svobodě a demokracii? Myslím, že je načase skoncovat s iluzemi o mírumilovnosti islámu. Bohužel, nějakou dobu asi ještě potrvá čas, kdy mi mnozí budou opakovat: „Problém není v islámu. Problém není v islámu. Problém je ve vás, islamofobech. Problém je ve vás, islamofobech.“

Ano, bojím se muslimů. A zdá se mi, že k tomu mám velmi pádný důvod.

Dan Drápal, 14. září 2012

http://www.dan-drapal.cz

čtěte také:

Slobodná vôľa a predestinácia v islame

Levicová politička obvinila papeže z podpory islámských fanatiků

Náboženská svoboda po anglicku: Hidžáb a turban ano, křížek ne

      

Klíčová slova: náboženství  | islám  | islamismus
3252 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

„Pirátka“ Merkel! zuří TurciKde se berou v ČR ilegální imigranti?Turecká ambasáda v Praze podporuje turecké rasisty zakázané v EUSoros vyzývá EU k zásahu proti Maďarsku a jeho spojencem se stali maďarští antisemitéTurecko vydrbalo s Německem: v NATO vetovalo prohlídku svých lodí mířících do Libye

ePortal.cz

Pomozte. Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Vidíme to v USA a západní Evropě. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikne Veto bruselské diktatury: Poláci a Maďaři nás svou odvahou drží nad vodou. Vyhladovět a ubližovat. Jourová - trojský kůň. Přidáme se, nebo budeme jen zbaběle čekat?

euPortal.cz

Slováci kvůli tomu, že přijali euro, bohatli 2,25krát pomaleji než ČešiPomozte, prosím. Z prezidentských voleb v USA vidíme, že přituhuje. Zdá se, že se neomarxisté neštítí ani zfalšovat volby. V Evropské unii zase přibývá cenzura a teroristických útoků muslimských imigrantů

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Každý, kdo nám bude chtít vnutit migranty, ohrožuje naše životy. Propaganda EU na tom nic nezměníNěmcům jsme nic neukradli, nic jim nedluhujeme. Naopak je to Německo jako nástupnický stát hitlerovské říše, které nám dosud nezaplatilo reparace v původní výši cca 360 miliard

ParlamentniListy.cz

Nikdo si nevšiml: ODS se vypořádala s Pavlem Novotným. TišeTy nejhorší sny Lipovské. Modlete se. K ČT s ženou, která si tam zažila své
Články autora
Průzkum
Nechali byste se spíše očkovat vakcínou americkou nebo ruskou? Jakou proti-covidovou vakcínou byste se nechali očkovat?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď